Reklama

Nie żyje reżyser "Super Size Me". Morgan Spurlock miał 53 lata

W czwartek 23 maja zmarł reżyser głośnego dokumentu "Super Size Me". Morgan Spurlock miał 53 lata i odszedł w związku z komplikacjami wywołanymi chorobą nowotworową. Informacje potwierdziła rodzina reżysera.


Rodzina potwierdziła przykre informacje: reżyser Morgan Spurlock zmarł w czwartek 23 maja w wyniku komplikacji związanych z chorobą nowotworową. Autor głośnego filmu dokumentalnego miał 53 lata. 

Morgan Spurlock: Wyjątkowy dokument

"Super Size Me" jest produkcją dokumentalną, która doczekała się nominacji do Oscara. Morgan Spurlock postanowił zaatakować w nim kulturę jedzenie fast foodów. Przez 30 dni trwania "eksperymentu" Spurlock przytył 12 kilogramów, poziom cholesterolu w jego krwi zwiększył się wielokrotnie, on sam zaś zaczął się uskarżać na rozmaite dolegliwości, od bólu głowy po spadek libido. 

Reklama

Pomysł nakręcenia filmu przyszedł Spurlockowi do głowy podczas Święta Dziękczynienia w 2002 roku. Zobaczył wtedy reportaż o dwóch młodych kobietach z Nowego Jorku, które wniosły do sądu pozew przeciwko McDonald'sowi, oskarżając restaurację o spowodowanie ich otyłości.  

"Skoro tak, pomyślałem, hamburgery nie powinny mi zaszkodzić, nawet gdybym je jadł codziennie" - mówił reżyser.

W filmie Spurlock rozmawia z dietetykami, lekarzami, ludźmi zaangażowanymi w promowanie zdrowego stylu życia oraz zwykłymi bywalcami restauracji fast-food. Za swój odważny dokument Spurlock otrzymał m.in. nagrodę dla najlepszego reżysera na festiwalu filmowym w Sundance. 

Po premierze "Super Size Me" Spurlock wciąż tworzył kolejne dokumenty, był producentem i współtworzył ponad 70 filmów i seriali dokumentalnych m.in. "Gdzie jest Osama Bin Laden?". Jego kariera zakończyła się w 2017 roku, gdy przyznał się do bycia "częścią problemu" w trakcie medialnego poruszenia, jaki wywołał ruch #metoo. 

Morgan Spurlock: Pożegnanie

"To był smutny dzień, gdy żegnaliśmy mojego brata Morgana. Morgan dał tak wiele przez swoją sztukę, pomysły i hojność. Świat stracił prawdziwego kreatywnego geniusza i wyjątkowego człowieka. Jestem bardzo dumny, że mogłem z nim współpracować" - napisał jeden z braci reżysera. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Morgan Spurlock | Super Size Me
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy