Reklama

Nie żyje Maria Rosaria Omaggio. Wielką sławę przyniosła jej jedna rola

Nie żyje znana włoska aktorka Maria Rosaria Omaggio. Zmarła w Rzymie w wieku 67 lat. Zasłynęła rolą pisarki Oriany Fallaci w filmie Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei", za którą dostała jedną z nagród na festiwalu w Wenecji.

Maria Rosaria Omaggio zagrała w dziesiątkach filmów, seriali i spektakli teatralnych. Pisała książki, reżyserowała sztuki teatralne.

Maria Rosaria Omaggio: Rola życia u Wajdy

W rozmowie z PAP po weneckim pokazie filmu Andrzeja Wajdy opowiadała, jak szczegółowo przygotowywała się do roli słynnej włoskiej pisarki. Na plan filmowy w Polsce przywiozła otrzymane od rodziny Fallaci jej futro, broszkę oraz magnetofon, na który pisarka nagrała wywiad z Lechem Wałęsą w 1981 roku.

Udało jej się także zamówić u kolekcjonera ulubione papierosy pisarki, od lat już nie będące w sprzedaży. Ponadto aktorka przestudiowała dokładnie mimikę i gestykulację swojej bohaterki. "Dla mnie to wielki zaszczyt, nie chcę zawieść samej Oriany, jak i Andrzeja Wajdy" - mówiła w trakcie prac nad filmem Omaggio.

Reklama

Co ciekawe, początkowo Orianę Fallaci zagrać miała włoska gwiazda Monica Bellucci.

"Nie mamy tyle pieniędzy, a nie mogę udawać, że spełnimy wszystkie wymagania, które przynależą jej, gdy realizuje filmy na świecie. Nie mogliśmy się tego podjąć, ponieważ to byłoby nierozsądne z naszej strony. Mamy środki na to, żeby zrobić polski film i nie będziemy udawać, że coś jest, gdy tego nie ma" - tłumaczył Wajda.

Maria Rosaria Omaggio nie tylko zagrała Orianę Fallaci w polskim filmie, ale także nagrała audiobooka jej książek, między innymi "Wściekłość i duma" z 2001 roku. W teatrze wystąpiła w spektaklu "Słowa Oriany na koncercie", który był też wystawiany w Nowym Jorku.

Była również oenzetowską ambasadorką dobrej woli do spraw dzieci.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama