Reklama

Nie żyje Cormac McCarthy. Na podstawie jego książek powstały kultowe filmy

Nie żyje Cormac McCarthy, autor książek, na podstawie których powstały hity kinowe: "Droga" i "To nie jest kraj dla starych ludzi". Miał 89 lat.

Cormac McCarthy: Zawdzięczamy mu "Drogę" i "To nie jest kraj dla starych ludzi"

Cormac McCarthy, jeden z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich w historii, zmarł 13 czerwca w wieku 89 lat. Za dramat "Droga" otrzymał nagrodę Pulitzera. W 2009 r. książkę tę przeniósł wiernie na ekran John Hillcoat. Główne role zagrali w nim Viggo Mortensen i Kodi Smit-McPhee.

Bardziej znany jest jednak film "To nie jest kraj dla starych ludzi" w reżyserii Joela i Ethana Coenów z 2007 r., oparty na powieści pod tym samym tytułem. Produkcja ta w 2008 r. otrzymała cztery Oscary: za najlepszy film, najlepszą reżyserię, najlepszy scenariusz adaptowany i dla najlepszego aktora drugoplanowego (Javier Bardem).

Reklama

Jeszcze wcześniej, bo w 2000 r., na podstawie książki o tym samym tytule powstał wyprodukowany i wyreżyserowany przez Billy'ego Boba Thorntona film "Rącze konie" z Mattem Damonem i Penélope Cruz w głównych rolach.

Cormac McCarthy: Legendarny pisarz

McCarthy urodził się 20 lipca 1933 r. w Providence w stanie Rhode Island, a wychowywał głównie w Tennessee. Ostatecznie osiadł w Santa Fe (Nowy Meksyk). Jak poinformował wydawca jego książek - Alfred A. Knopf, zmarł 13 czerwca z przyczyn naturalnych w Santa Fe w Nowym Meksyku.

Pisarz porównywany był często do Williama Faulknera ze względu na ponury, surowy, często brutalny styl. Jego ulubionymi bohaterami byli ludzie z tzw. marginesu społecznego: włóczędzy, złodzieje, prostytutki, złamani przez los mieszkańcy pogranicza amerykańsko-meksykańskiego.

Dopiero w wieku 60 lat stał się jednym z najbardziej uhonorowanych i odnoszących sukcesy pisarzy w USA. Mimo to unikał kontaktów z prasą (udzielił tylko kilku wywiadów), a jego życie do tej pory owiane jest tajemnicą.

Jak przypomina serwis AP, w 2009 roku dom aukcyjny Christie's sprzedał maszynę do pisania Olivetti, której pisarz używał do pisania powieści "Droga" i "To nie jest kraj dla starych ludzi" za 254 500 dolarów. McCarthy, który kupił tę maszynę w 1958 r. za 50 dolarów i używał jej do 2009 r., przekazał dochód z aukcji na rzecz Santa Fe Institute, interdyscyplinarnej placówce naukowo-badawczej, działającej non-profit. Przy tej okazji wspomniał, że nie zna żadnych pisarzy i woli spędzać czas z naukowcami.

Z kolei "New York Post" przywołuje sytuację z 2007 r., kiedy to Oprah Winfrey zapytała go, dlaczego wcześniej odrzucił wygłoszenie mowy, za którą otrzymałby 2000 dol., mimo że desperacko potrzebował pieniędzy. "Ty pracujesz po swojej stronie ulicy, ja będę pracował po swojej" - odpowiedział wówczas krótko pisarz.

PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy