Najsłynniejsze wpadki filmowe
Zegarek na przegubie średniowiecznego rycerza, rzymski legionista w sportowym obuwiu lub współczesne budynki w obrazie z lat 30. XX wieku. Takie wpadki zdarzają się niemal w każdym filmie.
Praca na planie filmowym wymaga ogromnej dbałości o detale - wystarczy bowiem moment nieuwagi i na ekranie widzowie odnajdują coś, co nigdy nie powinno się było znaleźć przed ich oczami...
Największe hollywoodzkie hity nie ustrzegły się przed mniej lub bardziej rażącymi gafami. Do najbardziej znanych należą te z "Kleopatry" (1963). W wielu scenach filmu starożytni mieszkańcy Rzymu i Egiptu noszą zegarki.
Jednak prawdziwym rekordzistą jest "Titanic" (1997), w którym znaleziono ponad 170 pomyłek. I tak główna bohaterka Rose (Kate Winslet) ma wędrujący i znikający pieprzyk na policzku. Jej ukochany Jack (Leonardo DiCaprio) opowiada, jak łowił ryby w jeziorze Wissota, które jako sztuczny zbiornik wypełniono pięć lat po zatonięciu transatlantyku. Z kolei w pomieszczeniu radiotelegrafistów wisi mapa z państwami o dzisiejszych granicach. Wśród błędów nie zabrakło także odbicia kamery i członków ekipy filmowej. Widać je wyraźnie w szklanych drzwiach, przez które Jack wkracza do jadalni.
W słynnym "Matriksie" (1999) Neo (Keanu Reeves) wychodzi od Wyroczni z nadgryzionym ciastkiem, które kilka sekund później znów jest całe. Natomiast w pierwszej części przygód "Harry’ego Pottera" (2001) jego okulary raz mają soczewki, a raz nie. Przykłady można by mnożyć, a amatorów łowienia potknięć nie brakuje.
Najsłynniejszą witryną tropicieli jest www.moviemistakes.com. W jej bazie jest 10 tys. filmów z 120 tys. błędów!
Nasza filmoteka także nie jest od nich wolna. Przez lata wśród kinomanów krążyła informacja, że filmowy Władysław Jagiełło (Emil Karewicz) z "Krzyżaków" (1960), szykując się do starcia pod Grunwaldem, miał na ręku zegarek. We współczesnych kopiach już go nie ma.
Na planie bitwy w "Panu Wołodyjowskim" (1969) pojawiła się ciężarówka, a w kultowym "Misiu" (1980) kot przebierany za zająca zmienia kolor sierści z burej na czarno-białą. Gafy nie uniknęła ekranizacja "Pana Tadeusza" (1999), gdzie w roku 1812 po niebie fruwa bocian z ornitologiczną obrączką. Główny bohater "Wiedźmina" (2001), stojąc w lesie, ma za plecami malowniczą panoramę Karkonoszy oraz... nadajnik radiowo-telewizyjny.
W programie "Wpadki filmowe" [kolejny odcinek będzie można obejrzeć 1 czerwca - red.], znani dziennikarze, prezenterzy i artyści przyjrzą się uważnie nieścisłościom, które pojawiły się w popularnych filmach. Nie zabraknie też ciekawostek i anegdot z polskich i hollywoodzkich planów filmowych.
"Szeregowiec Ryan" (1998)
II wojna światowa. W jednej ze scen kapitan Miller (Tom Hanks) opiera się o motocykl. Jest to jednak model z lat 60. XX wieku.
"Poszukiwacze zaginionej arki" (1981)
W pierwszej części przygód archeloga-awanturnika na mapie jest m.in. Tajlandia, która pod tą nazwą istnieje od 1949 roku. Akcja filmu to rok 1936.
"Robin Hood. Książę złodziei" (1991)
Rok 1194. Azeem (Morgan Freeman) posługuje się lunetą. Tymczasem pierwsze doniesienia o przyrządzie pochodzą z 1608 roku.
"Katyń" (2007)
W jednej ze scen za generałową Różą (Danuta Stenka) znajduje się reklama popularnej sieci fastfoodowej.
"Quo vadis" (2001)
Winicjusz (Paweł Deląg) ratuje Ligię (Magda Mielcarz), a w tle widać rzymskiego obywatela ubranego w obuwie sportowe z XX wieku.
"Janosik. Prawdziwa historia" (2009)
Bydło słowackich chłopów ma na uszach całkiem współczesne unijne kolczyki.
"Vabank" (1981)
W Warszawie lat 30. Kramer (Leonard Pietraszak) pojawia się na tle osiedla bloków z wielkiej płyty.
JBJ