Reklama

Reklama

Najpiękniejsza para PRL-u? Film "Ucieczka na srebrny glob" trafia do kin!

Młody, niezwykle obiecujący reżyser, asystent Andrzeja Wajdy, czyli Andrzej Żuławski oraz równie utalentowana, słynąca ze świetnego stylu i magnetycznej osobowości aktorka Małgorzata Braunek. Na przełomie lat 60. i 70. oczy wszystkich były skierowane właśnie na nich. On do Warszawy z Paryża przyjechał jednym z pierwszych z naszym kraju Porsche. Między innymi o ich miłości opowiada film "Ucieczka na srebrny glob" Kuby Mikurdy, który od 12 listopada można zobaczyć w kinach w całym kraju.

Kadr z filmu "Na srebrnym globie" reż. Andrzej Żuławski 1987

Wydawało się, że cały świat stoi przed nimi otworem. W 1971 roku na świat przychodzi Xawery, a Małgorzata Braunek, która w ciąży zagrała jeszcze w filmie "Diabeł" Żuławskiego, już wie, że dla sztuki jej mąż jest w stanie zrobić wszystko, co ją poważnie niepokoi. Kiedy ówczesne władze zobaczyły niezwykle okrutny i brutalny film, postanowiły zmusić obiecującego reżysera do wyjazdu z Polski. Pod stolikiem w kawiarni dostał paszport i polecenie, żeby do końca kolejnego dnia opuścił granice kraju. Przymusowa, kilkuletnia emigracja stała się początkiem końca małżeństwa. W rozpaczy po odejściu żony, Żuławski rzucił się w wir pracy nad filmem "Na srebrnym globie", który mógł wyprzedzić swoim powstaniem "Gwiezdne Wojny" i stać się pierwszą europejską superprodukcją science-fiction. 

Reklama


"Ucieczka na srebrny glob": Historia pełna zwrotów akcji

O losach pełnego dramatycznych zwrotów akcji życia Andrzeja Żuławskiego, małżeństwie z Braunek, ale przede wszystkich, o jednej z największych tajemnic polskiego kina, czyli filmie "Na srebrnym globie", opowiada najnowszy projekt Kuby Mikurdy, obsypany nagrodami na tegorocznym festiwalu Millennium Docs Against Gravity - "Ucieczka na srebrny glob". 

We wtorek 9 listopada w warszawskiej Kinotece odbyła się uroczysta premiera filmu z udziałem ekipy oraz wybitnych gości. 

Ta opowieść o powstawaniu przełomowego arcydzieła otrzymała Nagrodę Nos Chopina dla najlepszego filmu o muzyce i sztuce, Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych w Konkursie Polskim oraz Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim dla Darii Maślony.

Mikurda poszukuje odpowiedzi, dlaczego władze kinematografii PRL wstrzymały produkcję na dwa tygodnie przed zakończeniem zdjęć? Czy zdecydowały o tym względy ekonomiczne, polityczne, artystyczne czy osobiste? Pozostał film-legenda, który nadal inspiruje filmowców z całego świata.

Film Kuby Mikurdy "Ucieczka na srebrny glob" od 12 listopada w polskich kinach. 

Zobacz również:

"Ucieczka na srebrny glob": Jak powstał film Andrzeja Żuławskiego? 

"Ucieczka na srebrny glob" [trailer]

Filmy Andrzeja Żuławskiego 

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje