Reklama

Reklama

"Najmro": Kim był Zdzisław Najmrodzki?

20 sierpnia 1954 roku, dokładnie 67 lat temu urodził się król ucieczek, celebryta półświatka, któremu kibicowała cała Polska - Zdzisław Najmrodzki. Już 17 września na ekrany kin trafi komedia akcji i kryminalne love story inspirowane jego życiem, pt. "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje". Kim był najbardziej poszukiwany człowiek PRL?

Dawid Ogrodnik jako Zdzisław Najmrodzki w filmie "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje"

Trudno uwierzyć, że człowiek, który 29 razy uciekał organom ścigania, był prawdziwą postacią, a nie wymysłem scenarzystów. Choć żył poza prawem, kibicowała mu cała Polska, a o jego wyczynach rozpisywały się wszystkie gazety. Kim był człowiek, który w gliwickim więzieniu zapadł się pod ziemię i pobił światowy rekord ucieczek?

Zdzisław Najmrodzki to człowiek legenda. Znikał z więzień, konwojów i wymykał się milicyjnym pościgom kilkadziesiąt razy. Niektóre z jego ucieczek były brawurowe. Zdarzyło się nawet, że wyskoczył z jadącego pociągu. Przypominał "Wilka z Wall Street", bo nie bał się sięgać po to, czego pragnął, albo Robin Hooda, bo miał własny kodeks honorowy. Uwielbiały go za to miliony Polaków. Wielokrotnie ośmieszał komunistyczną władzę i dawał ludziom nadzieję na to, że można czuć się wolnym nawet w totalitarnym systemie.

Reklama

Już 17 września na ekrany kin trafi film inspirowany życiem "króla ucieczek". W rolę Najmrodzkiego wcieli się Dawid Ogrodnik, a partnerują mu m.in. Robert Więckiewicz, Rafał Zawierucha, Jakub Gierszał, Olga Bołądź, Masza Wągrocka i Sandra Drzymalska. "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" nie jest jednak biografią. To opowieść, w której prawdziwa historia jest jedynie punktem wyjścia.

Reżyserem filmu jest Mateusz Rakowicz, który wspólnie z Łukaszem M. Maciejewskim napisał scenariusz. Autorem zdjęć jest Jacek Podgórski, a za muzykę odpowiada Andrzej Smolik.

Producentem "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" jest TFP, a koproducentami Grupa Cyfrowy Polsat oraz Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Do kin wprowadzi go Dystrybucja Mówi Serwis.

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Najmro. Kocha kradnie szanuje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje