Reklama

Musical "Hamilton" trafi na duży ekran

Kto nie miał okazji do zobaczenia "Hamiltona" na Broadwayu, w pełnej krasie i z oryginalną obsadą, teraz będzie mógł to nadrobić. Na 15 października 2021 roku zaplanowana została kinowa premiera tego musicalu autorstwa Lina-Manuela Mirandy.

Kto nie miał okazji do zobaczenia "Hamiltona" na Broadwayu, w pełnej krasie i z oryginalną obsadą, teraz będzie mógł to nadrobić. Na 15 października 2021 roku zaplanowana została kinowa premiera tego musicalu autorstwa Lina-Manuela Mirandy.
Obsada musicalu "Hamilton" powróci też w kinowej wersji show /Gladys Vega /Getty Images

"Hamilton" to jeden z najbardziej znanych broadwayowskich musicali ostatnich lat. Nominowany do nagrody Tony w rekordowej liczbie szesnastu kategorii, ostatecznie zwyciężył w aż jedenastu z nich, w tym w kategorii najlepszy musical roku. Na jego koncie jest również Nagroda Pulitzera w dziedzinie dramatu oraz nagroda Grammy za najlepszy album z muzyką teatralną.

"Hamilton" nie trafi do kin w postaci ekranizacji. Na dużym ekranie będzie można zobaczyć przedstawienie zarejestrowane na żywo w czerwcu 2016 roku, w mieszczącym się na Manhattanie Richard Rodgers Theatre. Jak dowiedział się portal "Variety", prawa do filmowej wersji przedstawienia nabyło studio Disneya za niebagatelną kwotę 75 milionów dolarów.

Reklama

"Lin-Manuel Miranda stworzył niezapomniane teatralne doznanie i prawdziwy fenomen kulturalny. Nie bez powodu 'Hamilton' uważany jest za nadzwyczajne dzieło sztuki. Ten, komu udało się zobaczyć przedstawienie w oryginalnej obsadzie, nigdy tego nie zapomni. Jesteśmy podekscytowani, że zyskaliśmy możliwość podzielenia się tym samym broadwayowskim doświadczeniem z milionami widzów na całym świecie" - powiedział prezes Disneya Bob Iger.

"Dorastałem na dziełach legendarnych disneyowskich twórców Howarda Ashmana i Alana Menkena, autorów takich dzieł jak 'Mała syrenka', 'Piękna i Bestia' czy 'Aladyn'. Jestem dumny z tego, że reżyser Tommy Kail zdołał zarejestrować tę filmową wersję 'Hamiltona'. Teatralne przedstawienie na żywo, które już niedługo będziecie mogli zobaczyć w kinach. Jesteśmy podekscytowani tym, że razem z Disneyem dotrzemy razem ze wszystkimi członkami oryginalnej obsady do jak największej publiczności" - dodaje Lin-Manuel Miranda.

"Hamilton" zadebiutował na Broadwayu w 2015 roku. W oryginalnej obsadzie znaleźli się Lin-Manuel Miranda (Alexander Hamilton), Daveed Diggs (markiz de La Fayette i Thomas Jefferson), Leslie Odom Jr. (Aaron Burr), Christopher Jackson (George Washington), Jonathan Groff (król Jerzy), Renee Elise Goldsberry (Angelica Schuyler) i Phillipa Soo (Eliza Hamilton).

Przedstawienie zostało oparte na motywach biografii Alexandra Hamiltona napisanej przez Rona Chernowa. Opowiada historię tego amerykańskiego polityka, jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych i twórcy dolara amerykańskiego. Kompozycje musicalowe zostały zainspirowane hip-hopem, soulem oraz muzyką R&B. W recenzjach zauważano, że "Hamilton" opowiada o starej Ameryce językiem nowej Ameryki.

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: Hamilton

Reklama

Reklama

Reklama