Reklama

Msza żałobna za Leonarda Pietraszaka w sobotę. Jest prośba rodziny

Msza żałobna za aktora Leonarda Pietraszaka odbędzie się 4 lutego o godz. 13 w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie - poinformowano na Fb Związku Artystów Scen Polskich (ZASP). Nabożeństwo odprawi ks. Andrzej Luter.

Msza żałobna za aktora Leonarda Pietraszaka odbędzie się 4 lutego o godz. 13 w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie - poinformowano na Fb Związku Artystów Scen Polskich (ZASP). Nabożeństwo odprawi ks. Andrzej Luter.
Leonard Pietraszak /Niemiec /AKPA

"W związku z późniejszym terminem pogrzebu, Rodzina prosi, aby zamiast kwiatów dokonać wpłaty na rzecz Domu Artystów Weteranów w Skolimowie" - czytamy we wpisie ZASP-u. 

Jak poinformował Urząd Miasta Bydgoszczy, artysta spocznie na tamtejszym Cmentarzu Starofarnym. Nieznana jest jeszcze data pogrzebu. 

Leonard Pietraszak zmarł 1 lutego w wieku 86 lat.

Leonard Pietraszak: Najlepsze role

Leonard Pietraszak urodził się 6 listopada 1936 r. w Bydgoszczy w rodzinie powstańca wielkopolskiego i żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza. 

Reklama

27 lutego 1959 r. debiutował w roli Alguasila w "Zielonym Gilu" Tirso de Moliny w reżyserii Czesława Staszewskiego i Ireneusza Kanickiego w Teatrze Powszechnym w Łodzi. W 1960 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi. W latach 1960-1962 był aktorem Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, a od 1962 do 1965 roku aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu. Występował w teatrach warszawskich: w latach 1965-71 w Teatrze Klasycznym, od sezonu 1971 do 1976 w Teatrze Komedii, w latach 1977-2008 w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza.

W spektaklach zagrał wiele wybitnych ról m.in.: "Detektywie" w reżyserii Janusza Warmińskiego czy "Policji" w oprawie artystycznej Jana Świderskiego.

Ostatni raz w teatrze pojawił się 12 maja 2012 w roli Stanforda Suttona w spektaklu "Pocztówki z Europy" w reżyserii Krystyny Jandy w stołecznym OCH-Teatrze. 

Wystąpił w 30 filmach i serialach filmowych, m.in. w "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" Tadeusza Chmielewskiego, "Perła w koronie" Kazimierza Kutza, "Rodzina Połanieckich" Jana Rybkowskiego, "Królowa Bona" i "Złoto dezerterów" Janusza Majewskiego, "Trójkąt bermudzki" Wojciecha Wójcika. Wielką popularność przyniosły mu komedie Juliusza Machulskiego "Vabank" (1982) i "Vabank II, czyli riposta" (1985).

Miliony telewidzów zapamiętało jego serialowe kreacje, m.in. pułkownika Krzysztofa Dowgirda w serialu "Czarne chmury" i doktora Karola Stelmacha w serialu "Czterdziestolatek".

Leonard Pietraszak: Silne związku z Bydgoszczą

15 lutego 2015 r. Leonard Pietraszak został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Otrzymał także Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Aktor chętnie podkreślał silne związki z Bydgoszczą. W 2012 r. odsłonił swój autograf w bydgoskiej "Alei Gwiazd", a w 2018 r. - otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta.

W 2021 r. Pietraszak i jego żona Wanda przekazali Muzeum Okręgowemu im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy kolekcję malarstwa młodopolskiego złożoną z kilkudziesięciu obrazów. Dzieła prezentowane są na nowo otwartej wystawie stałej "Jan Stanisławski i jego czasy". Na kolekcję przekazaną muzeum składa się pięć obrazów Jana Stanisławskiego i 52 jego uczniów, prezentowaną w obszernej sali zabytkowego gmachu muzeum.

Leonard Pietraszak zmarł 1 lutego w Warszawie. Miał 86 lat.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Leonard Pietraszak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama