Mistrz Hongkońskiej Nowej Fali. Portret Stanleya Kwana na "Pięciu Smakach"
Podczas 18. edycji Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków zostanie zaprezentowana retrospektywa Stanleya Kwana, wybitnego hongkońskiego autora filmowego. Począwszy od podążającego własną artystyczną ścieżką debiutu, w sekcji znajdzie się pięć jego najbardziej ikonicznych filmów oraz dwa, które wyprodukował.
Stanley Kwan to postać w Polsce nieznana. W Hongkongu od początku kariery uchodził za autora wyjątkowego i osobnego, ignorującego trendy i oczekiwania producentów. Dzisiaj postrzegany jest jako jeden z wielkich mistrzów Hongkońskiej Nowej Fali.
Kwan rozpoczał karierę pracując w telewizji, następnie trafił na plan filmowy, asystując przy realizacji sztandarowych nowofalowych dzieł - "Boat People" Ann Hui oraz "Nomada" Patricka Tama. W 1985 roku otrzymał szansę pracy nad własnym filmem i znakomicie ją wykorzystał, prezentując światu "Kobiety". Od tego czasu głównym tematem jego filmów są emocje, rozgrzewające serca i umysły jego bohaterek oraz łączące je więzi.
Ignorowanie potrzeb mainstreamowej publiczności i brak zainteresowania np. kinem akcji, które definiowało filmowy Hongkong w latach 80. i 90., nie oznaczało jednak, że Kwan nie pracował z gwiazdami. W jego filmach pojawiają się największe nazwiska: Maggie Cheung zabłysnęła wspaniałą rolą w "Aktorce" (otrzymała za nią nagrodę na festiwalu w Berlinie), w jego wczesnych filmach pojawiają się m.in. Chow Yun-fat i Tony Leung, a niezwykły duet w "Rouge" stworzyli Leslie Cheung i Anita Mui.
Pod koniec lat 90., w filmie dokumentalnym, Kwan ujawnił swoją nieheteronormatywną tożsamość seksualną, co w tamtym czasie wymagało wielkiej odwagi. Naturalną konsekwencją tego czynu było zrealizowanie parę lat później filmu "Lan Yu", opowiadającego w śmiały sposób historię związku dwóch mężczyzn w Pekinie w latach 90.
Kariera Stanleya Kwana rozpoczęła się w połowie lat 80. i wciąż trwa. Obecnie twórca skupia się jednak głównie na wspieraniu młodych, dobrze rokujących artystów. W programie 18. edycji Pięciu Smaków znajdą się dwa filmy, pod którymi Kwan podpisał się jako producent.
W sekcji "Portret: Stanley Kwan" widzowie będą mieli możliwość zobaczenia aż pięciu tytułów:
- "Kobiety" (Nu ren xin / Women), reż. Stanley Kwan, Hongkong, 1985 [kino+online]
- "Miłość na straty" (Dei ha ching / Love Unto Waste), reż. Stanley Kwan, Hongkong, 1986 [kino+online]
- "Rouge" (Yim ji kau), reż. Stanley Kwan, Hongkong, 1987 [tylko kino]
- "Aktorka" (Ruan Ling Yu / Center Stage), reż. Stanley Kwan, Hongkong, 1991 [kino+online]
- "Lan Yu", reż. Stanley Kwan, Hongkong, 2001 [kino+online]
18. edycja festiwalu Pięć Smaków odbędzie się w formule hybrydowej:
- online, w całej Polsce: 13 listopada - 1 grudnia 2024, online, karnety w cenie 200 złotych,
- stacjonarnie: 13-20 listopada 2023, Warszawa, Kino Muranów, Kinoteka, karnety w cenie 380 złotych.
Karnety można zakupić już na oficjalnej stronie Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Sprzedaż biletów na pojedyncze seanse ruszy 24 października.
Zobacz też: Włoska piękność kończy 60 lat! Przypominamy jej kultowe role