Minister kultury odznaczyła artystów Teatru Narodowego
Sześcioro wybitnych artystów Teatru Narodowego, m.in. Jan Frycz, Waldemar Kownacki, Jacek Różański i Dominika Kluźniak odznaczonych zostało w środę przez minister kultury Małgorzatę Omilanowską medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
- Obchodzimy w tym roku wielki jubileusz 250-lecia teatru publicznego w Polsce, a tak naprawdę te 250 lat zaczęło się z początkiem Teatru Narodowego. Wasz teatr jest wyjątkowym teatrem w Polsce, jest spadkobiercą i kontynuatorem misji rozpoczętej przez teatr założony 250 lat temu przez Wojciecha Bogusławskiego - powiedziała Omilanowska podczas uroczystości. - Polska potrzebuje sceny narodowej, a wy nią jesteście i wypełniacie tę rolę znakomicie - zaznaczyła minister.
Złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis otrzymał aktor Jan Frycz, srebrne medale: kompozytor, pedagog Mirosław Jastrzębski i aktor Waldemar Kownacki, brązowe medale - aktorka Dominika Kluźniak i aktor, reżyser Marcin Przybylski.
Brązowy medal minister przyznała także aktorce Małgorzacie Kożuchowskiej, która nie przybyła na uroczystość. W jej imieniu odznaczenie odebrał dyrektor Teatru Narodowego Krzysztof Torończyk
Torończyk wraz z Janem Englertem, swoim zastępcą ds. artystycznych, podziękowali minister kultury w imieniu odznaczonych. Przekazali zaproszenie na zaplanowaną na połowę listopada premierę "Kordiana" Juliusza Słowackiego.
Teatr Narodowy - pierwszy polski teatr publiczny - został powołany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1765 r. jako jedno z głównych narzędzi reformy państwa, a zarazem wymowne świadectwo udziału Polski w kształtowaniu się nowoczesnej Europy. Z tej okazji w roku 2015 obchodzimy jubileusz 250-lecia teatru publicznego w Polsce, Teatr Narodowy zaś jest głównym ośrodkiem tego jubileuszu.
Jan Frycz z zespołem Teatru Narodowego związany był w latach 1982-1983 oraz ponownie od 2006 r. Na scenie tej wystąpił m.in. w "Iwanowie" Antoniego Czechowa w reżyserii Jana Englerta oraz w "Miłości na Krymie" i "Tangu" Sławomira Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego.
Waldemar Kownacki w zespole Teatru Narodowego był w latach 1975-1982 oraz ponownie od 2000 roku. Wystąpił m.in. w "Panu Tadeuszu" według Adama Mickiewicza w reżyserii Adama Hanuszkiewicza, "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego i "Sprawie" według Juliusza Słowackiego w reżyserii Jerzego Jarockiego.
Jacek Różański z Teatrem Narodowym związany jest od 1999 r. Na scenie tej wystąpił m.in. w "Operetce" Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego, "Śmierci komiwojażera" Arthura Millera w reżyserii Kazimierza Kutza, "Śnie nocy letniej" Williama Shakespeare’a w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego.
Dominika Kluźniak jest aktorką Teatru Narodowego od 2010 r. Wystąpiła m.in. w "Sprawie" według Juliusza Słowackiego w reżyserii Jerzego Jarockiego, "Mewie" Antoniego Czechowa w reżyserii Agnieszki Glińskiej i "Bezimiennym dziele" Witkacego w reżyserii Jana Englerta.
Małgorzata Kożuchowska jest aktorką Teatru Narodowego od 2005 r. Wystąpiła m.in. w "Miłości na Krymie" Sławomira Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego, "Umowie" Pierre’a de Marivaux w reżyserii Jacquesa Lassalle’a i "Księżniczce na opak wywróconej" Calderona w reżyserii Jana Englerta.
Marcin Przybylski należy do zespołu Teatru Narodowego od 2003 r. Na scenie tej wystąpił m.in. w "Błądzeniu" według Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego, "W mrocznym mrocznym domu" Neila LaBute w reżyserii Grażyny Kani. Wyreżyserował także spektakl muzyczny "Fortepian pijany" według songów Toma Waitsa.
Mirosław Jastrzębski jest kierownikiem muzycznym Teatru Narodowego od 1997 roku.
Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis jest nadawany osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego