Millennium Docs Against Gravity 2023: 16 filmów w konkursie krótkometrażowym
16 tytułów powalczy w konkursie filmów krótkometrażowych podczas 20. Millennium Docs Against Gravity, który odbędzie się w dniach 12-21 maja w ośmiu miastach i od 23 maja do 4 czerwca online. Wśród konkursowych dokumentów znalazły się m.in. "Kiosk" Daniela Stopy i "Powiedz tato" Andrieja Shostaka.
Jak podali organizatorzy festiwalu w komunikacie, pięć spośród konkursowych tytułów wyprodukowano w Polsce. "'Kiosk' Daniela Stopy to opowieść o przyjaźni Ani i jej teściowej, Lidki. Ania jest silna i zdecydowana. Jej przeciwieństwem jest niepewna siebie i wycofana Lidka, która właśnie odeszła od agresywnego męża. 'Powiedz tato' Andrieja Shostaka koncentruje się na ośmiomiesięcznym Lwie, który mieszka z mamą w Polsce, dokąd musieli uciekać z Ukrainy. Telefony od taty stają się najważniejszym momentem jego każdego dnia. W 'Jeszcze mnie nie znasz' Joanny Krzyżewskiej para, zaskoczona wiadomością o ciąży, postanawia uwiecznić ten czas w swoim życiu. Codzienne sytuacje ukazują dynamikę ich relacji. 'Garstka ziemi' Izabeli Zubryckiej pokazuje Halinę, która jest jedną z ostatnich ludowych śpiewaczek na Podlasiu specjalizujących się w pieśniach żałobnych" - przekazali.
W konkursie wezmą udział również m.in. "Budząc się w ciszy" Daniela Asadi Faeziego i Mili Zhluktenko oraz "Niedźwiedź" Morgane Frund. "Pierwszy opowiada o skutkach rosyjskiej inwazji. Przez pryzmat historii dziecięcych bohaterów w jednym z niemieckich ośrodków dla uchodźców twórcy stawiają pytanie, co czeka ludzi uciekających przed wojną? Punktem wyjścia dla powstania filmu 'Niedźwiedź' była z kolei niewinna z pozoru propozycja zmontowania filmu przyrodniczego" - czytamy.
Filmy oceni jury w składzie: programerka filmowa Emilia Mazik, selekcjonerka stacji CANAL+Polska i kanału Ale kino+ Beata Pacak oraz dyrektor artystyczny DokuFest w Kosowie Veton Nurkollari.
W ub. tygodniu podczas konferencji prasowej ogłoszono, że w konkursie głównym festiwalu rywalizować będzie 12 dokumentów. Są wśród nich nagrodzony Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji "Całe to piękno i krew" Laury Poitras o amerykańskiej fotografce i aktywistce Nan Goldin, prezentowany premierowo na Berlinale "Nie znikniemy" Alisy Kovalenko, "Pustelnik z Treig" Lizzie MacKenzie o mężczyźnie, który odciął się od świata oraz poruszający kwestię walki o wolne media dokument "Zła prasa" Rebekki Landsberry-Baker i Joego Peelera.
Szansę na Grand Prix otrzymały również m.in. ukazujący kulisy Konkursu Chopinowskiego "Pianoforte" Jakuba Piątka, "Apolonia, Apolonia" Lei Glob - historia malarki, która stara się znaleźć swoje miejsce w świecie zdominowanym przez mężczyzn oraz śledząca losy izraelskich nastolatków "Niewinność" Guya Davidiego. Do nagrody nominowano ponadto "Pieśni wielorybów" Jeana-Alberta Lievre'a, "Siostrzeństwo świętej sauny" Anny Hints, "W teatrze przemocy" Emila Langballe'a i Łukasza Konopy, "Czekając na przypływ" Sarvnik Kaur oraz "Pod niebem Damaszku" Heby Khaleda, Talala Derki i Alego Wajeeha.
Do konkursu polskiego zakwalifikowało się 11 dokumentów, wśród nich "Apolonia, Apolonia" Lei Glob, "Dziewczyńskie historie" Agi Borzym, "Fantastyczny Matt Parey" Bartosza Paducha, "Leon" Wojciecha Gostomczyka, "Nie znikniemy" Alisy Kovalenko, "Pianoforte" Jakuba Piątka, "W Ukrainie" Piotra Pawlusa i Tomasza Wolskiego, "Solaris mon amour" Kuby Mikurdy, "Skąd dokąd" Macieja Hameli, "Prawy chłopak" Hanny Nobis oraz "Vika!" Agnieszki Zwiefki.
20. festiwal Millennium Docs Against Gravity, którego hasło brzmi "Nie bądź obojętny_a", odbędzie się w dniach 12-21 maja w Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy. Część online wydarzenia potrwa od 23 maja do 4 czerwca.