"Maria Skłodowska-Curie": Światowa premiera na festiwalu w Toronto
"Maria Skłodowska-Curie" - wystawna, międzynarodowa koprodukcja o życiu słynnej polskiej noblistki - Marii Skłodowskiej-Curie, znalazła się w programie 40. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Pokaz na prestiżowej imprezie, na której - według Hollywood - "rodzą się Oscary", będzie światową premierą wyczekiwanego obrazu. Na polskie ekrany produkcja trafi w lutym 2017
"Maria Skłodowska-Curie" zostanie zaprezentowana na festiwalu w elitarnej sekcji - "World Contemporary Cinema" ("Światowe Kino Współczesne"). Uroczysta premiera obrazu w Toronto odbędzie się 9 września 2016 roku. Swoją obecność na festiwalu potwierdziła już odtwórczyni głównej roli - Karolina Gruszka.
"Maria Skłodowska-Curie" to historia niezwykłej kobiety, która opuszcza ojczyznę i wyjeżdża do Francji, by rozpocząć karierę naukową. A przy tym niepowtarzalna podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków - miasta intryg, romansów, sztuki i odkryć, które zmieniały świat. W roli tytułowej występuje Karolina Gruszka. Partnerują jej m.in. Izabela Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej - siostry noblistki, Piotr Głowacki jako Albert Einstein oraz Daniel Olbrychski jako Emile Amagat - zagorzały przeciwnik Marii..
Festiwal w Toronto, gdzie odbędzie się światowa premiera "Maria Skłodowska-Curie", uznawany jest za jeden z najważniejszych międzynarodowych festiwali filmowych na świecie - zaraz obok Cannes, Wenecji i Berlina. To tu - według Hollywood - mają "rodzić się" przyszłe Oscary. Impreza różni się od pozostałych tym, że ma charakter przeglądu, a nie konkursu. Tak jest od pierwszej edycji, która odbyła w 1976 roku. W trakcie festiwalu nie obraduje jury, jednak pokazywane produkcje mają szanse zdobyć nagrodę publiczności, nagrodę akredytowanych dziennikarzy lub stowarzyszenia krytyków międzynarodowych FIPRESCI. Właśnie tę ostatnią w 2013 roku otrzymała "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Tegoroczna edycja TIFF odbędzie się w dniach 8-18 września.
"Maria Skłodowska-Curie" to nie tylko wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu naukowca, odkrywczyni dwóch pierwiastków - polonu i radu, ale przede wszystkim portret niezwykłej kobiety, która dzięki swojej inteligencji i wiedzy oraz nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. Jako pierwsza kobieta w Europie uzyskała tytuł doktora. W 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu. Była też pierwszą uczoną, która zdobyła Nobla. W dziejach tej nagrody nadal jest jedynym podwójnym laureatem, wyróżnionym w dwóch różnych dziedzinach naukowych. Film w reżyserii Marie Noëlle to jednak przede wszystkim portret Skłodowskiej-Curie, jakiej nie znaliśmy - czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności.
Producentem jest Pokromski Studio, firma, która ma na swoim koncie europejskie koprodukcje, m.in. polsko-niemiecki projekt "Zimowy ojciec" (2011). Koproducentami są: P’Artisan Filmproduktion (Niemcy) i Sepia Production (Francja). Projekt został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, regionalny fundusz filmowy z Krakowa: KBF - Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Łodzi: EC1 Łódź - Miasto Kultury w Łodzi.
Dystrybutorem światowym filmu jest Film Boutique (m.in. "Wałęsa" Andrzeja Wajdy). Na polskie ekrany "Marię Skłodowską-Curie" wprowadzi firma Kino Świat.