Reklama

Marceau i Dolan w jury festiwalu w Cannes. Będą też polskie akcenty!

Organizatorzy festiwalu w Cannes ujawnili pełny skład jury, które oceni filmy zgłoszone do konkursu głównego. Zasiądą w nim m.in. aktorka Sophie Marceau i młody kanadyjski reżyser Xavier Dolan.

Już wcześniej było wiadomo, że obradom jurorów będą przewodniczyć bracia Joel i Ethan Coen. Dziś ujawniono, że dołączą do nich aktorki: Sophie Marceau, Sienna Miller i Rossy de Palma oraz reżyserzy: Guillermo del Toro i Xavier Dolan. W gronie oceniających filmy będą też aktor Jake Gyllenhaal i piosenkarka Rokia Traoré.

Reklama

O Złotą Palmę 68. festiwalu w Cannes będzie walczyć 17 reżyserów. Są wśród nich m.in. Van Sant, Nanni Moretti, Paolo Sorrentino i Hirokazu Koreeda. Impreza odbędzie się w dniach 13-24 maja.

Dwa polskie akcenty

Warto zauważyć, że w programie tegorocznego festiwalu znalazły się również polskie akcenty. Chodzi o dwa filmy, które zostaną pokazane w ważnych sekcjach. Pierwszy to koprodukowany przez łódzki Opus Film (to ta wytwórnia wyprodukowała "Idę" Pawlikowskiego) polsko-szwedzki "Intruz" Magnusa von Horna. Film będzie pokazany w prestiżowej niezależnej sekcji Director's Fortnight. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal, który pracował przy nagrodzonej Oscarem "Idzie" i nominowanej przez Amerykańską Akademię Filmową "Joannie".

Drugi polski akcent na festiwalu to współfinansowana przez PISF polsko-francuska koprodukcja "Crache-Coeur" w reżyserii Julii Kowalski. Jak podaje Instytut, obraz będzie miał światową premierę w ramach festiwalowej sekcji ACID. Film przedstawia historię polskiego robotnika Józefa, który przyjeżdża do Francji w poszukiwaniu swojego syna Romana, którego opuścił 15 lat wcześniej. Pomoc w odnalezieniu syna oferuje mu córka szefa Rose, która w Romanie rozpoznaje najpopularniejszego chłopaka w szkole.

Maciej Nycz, RMF FM

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

RMF FM

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Sophie Marceau | Xavier Dolan | Cannes

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje