Reklama

Magdalena Zawadzka i Gustaw Holoubek: Życie słodkie jak cukier i tłuste jak orzech

Ona była speszona starszym i znanym kolegą. On początkowo ją lekceważył i nie zwracał na nią uwagi.

Tym razem miało być inaczej. Ślub Gustawa Holoubka z Marią Wachowiak w 1961 w pałacu księcia Poniatowskiego w Jabłonnie był wydarzeniem towarzyskim roku. Za sprawą "Miazgi" Jerzego Andrzejewskiego (osnową tej powieści było wesele aktora) przeszło także do literatury. 3 września 1973 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Zakopanem, kiedy Gustaw Holoubek brał ślub z Magdaleną Zawadzką, nie było tłumów gości. Uczestniczyło w nim zaledwie kilka osób, wśród nich rodzice Magdaleny Zawadzkiej (matka aktora nie przyjechała, ojciec od dawna nie żył) i zaprzyjaźniona z nowożeńcami Halina Friedmann, która została świadkiem. Drugim świadkiem była urzędniczka USC.

Reklama

Po ślubie wszyscy pojechali na obiad do pensjonatu Halama, w którym nowożeńcy zostali na dwa tygodnie. W Halamie państwo Holoubkowie odebrali od zaprzyjaźnionego z nimi scenarzysty Jerzego Stawińskiego i jego żony telegram o następującej treści: "Żeby wasze życie było słodkie i białe jak cukier stop tłuste jak orzech stop płodne i niepodzielne jak jajko". I takie właśnie było.

Wiosną 1969 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie rozpoczęły się próby do spektaklu "Życie jest snem" w reżyserii Ludwika René z Gustawem Holoubkiem w roli głównej. Magdalena Zawadzka była najmłodsza w zespole i perspektywa współpracy ze słynnym aktorem nieco ją peszyła. Zresztą na początku Holoubek nie zwracał uwagi na nową koleżankę, a nawet trochę ją lekceważył. Jednak z każdą kolejną próbą okazywał jej coraz większe zainteresowanie. Magdalena nie od razu zgodziła się pójść z nim na kawę. A potem na spacer. Po pewnym czasie w teatrze zaczęto plotkować o romansie.

Gustaw Holoubek był żonaty z Marią Wachowiak, z którą miał córkę Magdalenę. Poznali się w 1958 roku na planie filmu "Pożegnania" i to dla niej Holoubek rozwiódł się z pierwszą żoną Danutą Kowalską, z którą miał córkę Ewę. Również Magdalena Zawadzka nie była wolna. Ślub z operatorem Wiesławem Rutowiczem wzięła jeszcze na drugim roku studiów i bardzo go kochała. "Granicząca z naiwnością chłopca otwartość, z jaką Gustaw ofiaruje mi swoje uczucie, oczarowuje mnie tak dalece, że zakochuję się po same uszy" - wspominała aktorka po latach.

Romans między Holoubkiem i Magdaleną Zawadzką rozwijał się powoli. Małżonkowie zakochanych już wiedzieli, co się święci, ale długo żadna ze stron nie była gotowa, by porzucić dotychczasowe życie i zacząć wszystko od nowa. Pierwsze wakacje spędzili oddzielnie. Pierwszy krok zrobił Gustaw Holoubek, wynajmując mieszkanie naprzeciwko bloku, w którym Magdalena Zawadzka mieszkała z mężem. Także on pierwszy się rozwiódł. Na początku nie mieli gdzie mieszkać. Przygarnęła ich suflerka z Teatru Dramatycznego Halina Friedmann, która od początku kibicowała ich miłości i bardzo w nią wierzyła. Została świadkiem na ich ślubie.

Własne mieszkanie aktorzy dostali dopiero po ślubie. Urządzali je razem. pan Gustaw Holoubek mówił przyjaciołom, że jest to pierwszy prawdziwy dom, jaki ma, od kiedy wyprowadził się od matki w Krakowie. Nie było to eleganckie wobec jego dwóch poprzednich żon, ale zapewne prawdziwe.

Jan, syn Gustawa Holoubka i Magdaleny Zawadzkiej, przyszedł na świat 4 marca 1978 roku w wolną sobotę. Żeby zobaczyć pierwszego syna, aktor przebrał się za salowego (przypomnijmy, że w owych latach mężczyźni nie mieli prawa wstępu na oddziały położnicze). Małego Jasia podawali do chrztu Stefan Friedmann (syn Haliny) i Jadwiga Barańska. Po pierwszych "chudych latach" państwu Holoubkom zaczęło się dobrze powodzić. Dużo podróżowali po świecie.

Szczęście, jakie Gustaw Holoubek znalazł w trzecim małżeństwie, było jednak przyprawione goryczą. Aktor nie miał regularnych kontaktów z najstarszą córką Ewą. Kiedy w stanie wojennym Maria Wachowiak z drugim mężem Marcinem Idzińskim, aktorem i reżyserem teatralnym, ich synem oraz córką Gustawa Holoubka Magdą, znaleźli się w Niemczech, również jego kontakty z młodszą córką stały się rzadkie.

W kwietniu 2003 roku aktor obchodził 80. urodziny i 30. rocznicę ślubu. Aktor cieszył się sukcesami syna (Jan Holoubek został operatorem), ale zmagał się z problemami zdrowotnymi. Jedyna nerka (pierwszą stracił przed laty w wyniku powikłań po gruźlicy) odmówiła posłuszeństwa i aktor musiał poddać się dializom. Zasłabł podczas wakacji w 2007 r. w Juracie, skąd przewieziono go do szpitala w Warszawie. Przyjął ostatnie namaszczenie, ale okazało się, że zostało mu jeszcze trochę czasu. W styczniu 2008 r. wziął udział w gali w Teatrze Narodowym z okazji 40. rocznicy słynnych "Dziadów", w których grał Konrada. Zmarł 8 marca 2008 roku.

Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

Interesują Cię plotki z życia gwiazd? Kliknij, a dowiesz się o nich wszystkiego!

Życie na gorąco

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Gustaw Holoubek | Magdalena Zawadzka | życia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje