Łódź zagrała w filmie Holland

To fantastyczne, że udało się nam zaprosić ekipę filmową Agnieszki Holland do Łodzi i że film kręcony w tym mieście ma szansę na Oscara - uważa szefowa Łódź Film Commission (ŁFC) Monika Głowacka.

Część zdjęć do nominowanego do Oscara filmu "W ciemności" Agnieszki Holland była kręcona w Łodzi. W filmie wykorzystano plenery na ulicy Włókienniczej i Nowomiejskiej oraz kanały w parku Staromiejskim.

Reklama

O tym jak udało się zaprosić filmowców do Łodzi szefowa ŁFC opowiadała w wywiadzie dla łódzkiego magistratu.

Jak mówiła, zaczęło się bardzo niewinnie w 2009 roku, kiedy w ramach "Kina na Cenzurowanym" przedstawiciele ŁFC spotkali się z reżyserami biorącymi udział w projekcie. Wśród nich była także Agnieszka Holland. Podczas półgodzinnego spotkania reżyser wspomniała, że zamierza kręcić film - wtedy o tytule "Ukryci".

"Szybko zrozumieliśmy, że architektonicznie Łódź, dzięki podobieństwu do lwowskich plenerów, może w nim zgrać. Nie czekaliśmy długo i jako ŁFC szybko przygotowaliśmy ofertę, prezentującą różne obiekty, w tym również piwnice, podwórka, kanały. Oczywiście zadeklarowaliśmy pełne wsparcie dla filmowców i otwartość na ich nawet najbardziej niestandardowe potrzeby. Tak to się zaczęło" - opowiada Głowacka.

Filmowcy zjawili się w Łodzi w marcu 2010 r. Pierwotnie planowano dwa dni zdjęciowe, ale skończyło się na pięciu w Łodzi i dwóch w Piotrkowie Trybunalskim. "W Łodzi wykorzystano plenery na ulicy Włókienniczej i Nowomiejskiej oraz kanały w parku Staromiejskim. To one się najbardziej spodobały i okazały się naszym kluczowym atutem" - dodała szefowa ŁFC.

Na produkcję miasto przeznaczyło 100 tys. zł z Łódzkiego Funduszu Filmowego; ekipa filmowa zostawiła w Łodzi około 700 tys. zł.

"W ciemności" był jednym z pierwszych dużych projektów obsługiwanych przez powstałą w 2009 r. Łódź Film Commission. Głowacka zdradziła, że "prawie na pewno" w Łodzi kręcone mogą być w tym roku trzy produkcje - jedna komedia i dwa projekty niskobudżetowe. "Lepszego początku roku niż nominacja do Oscara dla filmu kręconego w naszym mieście nie mogliśmy sobie wymarzyć" - uważa szefowa Łódź Film Commission.


Film "W ciemności" w reżyserii Agnieszki Holland został nominowany do tegorocznego Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny. Dramat w koprodukcji polsko-niemiecko-kanadyjskiej, to oparta na faktach historia Polaka Leopolda Sochy (w tej roli Robert Więckiewicz), który podczas II wojny światowej przez wiele miesięcy ukrywał w kanałach Żydów z lwowskiego getta.

84. ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się 26 lutego w Teatrze Kodaka w Los Angeles.

Ciekawi Cię, co jeszcze w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

Dowiedz się więcej na temat: Agnieszka Holland | W ciemności | Lódź | \ Film | W ciemności | Łódź

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje