Reklama

Liv Tyler: W latach 90. była wielką gwiazdą. Dlaczego zniknęła? Co się z nią dzieje?

Znamy ją z ról w takich filmach, jak "Władca Pierścieni", "Ukryte pragnienia", "O czym marzą faceci", "Dziewczyna z Jersey", "Armageddon" czy "Incredible Hulk". W latach 90. była wielką gwiazdą i znalazła się na liście 50. najpiękniejszych ludzi na świecie. Jednak potem jej kariera się załamała. 1 lipca Liv Tyler obchodzi 45. urodziny. Co dzieje się z aktorką?

Znamy ją z ról w takich filmach, jak "Władca Pierścieni", "Ukryte pragnienia", "O czym marzą faceci", "Dziewczyna z Jersey", "Armageddon" czy "Incredible Hulk". W latach 90. była wielką gwiazdą i znalazła się na liście 50. najpiękniejszych ludzi na świecie. Jednak potem jej kariera się załamała. 1 lipca Liv Tyler obchodzi 45. urodziny. Co dzieje się z aktorką?
Liv Tyler w latach 90. była jedną z największych gwiazd kina /Martyn Goodacre /Getty Images

Poza tym, że jest modelką i aktorką, stara się być normalną kobietą i dobrą matką. "Paradoksalnie, z racji tego, że otaczali mnie ekscentrycy, stałam się normalna i praktyczna. Codziennie pracuję, gotuję obiad, czytam bajki na dobranoc" - powiedziała w jednym z wywiadów Liv Tyler.

Liv Tyler: Jak zaczynała córka lidera grupy Aerosmith?

Urodziła się 1 lipca 1977 roku w Nowym Jorku. To, że jest córką lidera kultowej grupy rockowej Aerosmith Stevena Tylera i fotomodelki Bebe Buell, bez wątpienia miało wpływ na jej życie i karierę.

Swoje imię zawdzięcza... przypadkowi. Jej matka zobaczyła na okładce jednego z magazynów zdjęcie szwedzkiej aktorki Liv Ullmann (gwiazdy filmów Ingmara Bergmana) i postanowiła tak samo nazwać swoje dziecko. W dzieciństwie Liv mieszkała w Portland, razem z matką i siostrą. W domu gościły takie gwiazdy, jak Elvis Costello czy Mick Jagger.

Reklama

Do jedenastego roku życia Liv była przekonana, że jej ojcem jest Todd Rundgren - producent płytowy i wokalista zespołu Utopia. Dopiero w swoje dwunaste urodziny przyjęła nazwisko swojego prawdziwego ojca - Stevena Tylera, wokalisty grupy Aerosmith.

"Todd jest dla mnie jak drugi ojciec. Równie ekscentryczny jak ten biologiczny. Ale zawsze zaangażowany w moje wychowanie" - wyznała aktorka w jednym z wywiadów.

W wieku czternastu lat Liv wyjechała razem z matką do Nowego Jorku, aby rozpocząć karierę modelki. Dość szybko zaczęła pojawiać się na okładkach młodzieżowych magazynów, m.in. "Seventeen" czy "Mirabella". W tamtym okresie występowała także w teledyskach oraz filmach reklamowych. Prawdziwą karierę rozpoczęła jednak za sprawą występu w teledysku grupy Aerosmith "Crazy".

Liv Tyler: Aktorska kariera

Jej filmowym debiutem był pokazywany na Berlinale dramat Bruce'a Beresforda "Zrozumieć ciszę" (1994), w którym wystąpiła u boku Richarda Dreyfussa. Następnie wygrała zdjęcia próbne do niezależnego filmu Jamesa Mangolda - "Victor, syn Dolly" (1995), w którym grana przez nią kelnerka była obiektem uczuć otyłego i nieporadnego kucharza.

Przełomem w karierze aktorskiej Tyler była rola Lucy w "Ukrytych pragnieniach" (1996) Bernardo Bertolucciego. 18-letnia gwiazdka nie bała się zaryzykować i pokazała na ekranie pełnię swoich wdzięków. Wybuchł skandal, ale kreacja przyniosła Liv nominację do nagrody Young Star Award oraz uznanie krytyków filmowych na festiwalu w Cannes.

W roku 1997 magazyn "People" zaliczył aktorkę do grona 50. najpiękniejszych ludzi świata, a krótko później Tyler wystąpiła u boku hollywoodzkich gwiazd (Bruce Willis, Ben Affleck, Steve Buscemi) w katastroficznym "Armageddonie" (1998) Michaela Baya, jednym z największych hitów lat 90. XX wieku.

Uwielbienie fanów na całym świecie przyniósł Tyler udział w serii "Władca Pierścieni" Petera Jacksona, w której wcieliła się w piękną Arwenę, ukochaną granego przez Viggo Mortensena, Aragorna.

W tym samym roku, w którym do kin weszła pierwsza część "Władcy Pierścieni" - "Drużyna Pierścienia", aktorka rozbudzała zmysły jako ponętna Jewel Valentine w komedii "O czym marzą faceci" (2001) Haralda Zwarta.

Po zakończeniu przygody z trylogią Petera Jacksona aktorka zagrała w "Dziewczynie z Jersey" (2004) Kevina Smitha. Na planie ponownie spotkała się z Benem Affleckiem.

Liv Tyler ma dość paparazzich i braku prywatności

Po kilku rolach w mniej głośnych produkcjach ("Samotny Jim", "Zabić wspomnienia", "Nieznajomi") Liv Tyler zagrała w ekranizacji komiksu Marvela. W superprodukcji "Incredible Hulk" (2008) wcieliła się w Betty Ross - ukochaną tytułowego bohatera (Edward Norton).

Po premierze aktorka niespodziewanie oświadczyła, że ma dość paparazzich i braku prywatności. Gwiazda podjęła decyzję o porzuceniu kariery aktorskiej na rzecz rodziny i postanowiła wyprowadzić się z Nowego Jorku.

"Rodzina jest dla mnie ważniejsza niż kariera. Każdy dzień na planie, z daleka od dziecka i męża, był dla mnie stracony" - wyznała.

W ciągu kilku kolejnych lat Tyler rzadko pojawiała się na dużym ekranie. Można ją za to było oglądać w kilku serialach, m.in. "Pozostawieni", "Spisek prochowy" czy "Rozpustnice".

Wielkim powrotem Liv Tyler do kina był dramat science-fiction "Ad Astra" (2019) Jamesa Graya, w którym zagrała ukochaną samego Brada Pitta. To jak dotąd ostatnia kinowa kreacja aktorki.

W 2020 roku można było ją jeszcze oglądać w serialu "9-1-1: Teksas". Od tej pory nie pojawiła się ani w filmie ani w serialu.

Życie prywatne Liv Tyler

Aktorka była przez krótki czas związana z Joaquinem Phoenixem ("Joker"), którego poznała na planie filmu "Abbottowie prawdziwi" (1997).

Jej pierwszym mężem był Royston Langdon, z którym ma 16-letniego syna, Milo.

Obecnym mężem aktorki jest David Gardner. Para ma dwoje dzieci - sześcioletniego Sailora i czteroletnią Lunę. To właśnie dla drugiego męża Liv Tyler przeprowadziła się w 2016 roku z Hollywood do Londynu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Liv Tyler

Reklama

Reklama

Reklama