Reklama

Leonard Pietraszak i jego "ucho od śledzia"

Jego role w filmach i serialach przeszły do historii kinematografii. A "Ucho od śledzia" to słynna kwestia z klasyki polskiego filmu - "Vabanku". Tak zatytułowany został wywiad - rzeka z Leonardem Pietraszakiem. 9 kwietnia aktor spotka się z czytelnikami w kinie Atlantic w Warszawie.

"Ucho od śledzia" - tym stwierdzeniem bankier Kramer, grany przez Leonarda Pietraszaka, dał do zrozumienia, że jego banku, nie da się obrabować. Powiedzenie weszło do rodzimego slangu, jako coś niemożliwego do zrealizowania, a Pietraszak, również dzięki temu powiedzeniu, na zawsze zapisał się w historii polskiego kina.

Reklama

Pietraszak grał w kultowym serialu "Czterdziestolatek" czy filmie "Kingsajz". Serca kobiet podbił rolą pułkownika Dowgrida w "Czarnych chmurach". Sympatię widzów zaskarbił sobie rolą Gustawa Kramera w "Vabanku". Ale to również aktor wielu wspaniałych kreacji teatralnych: Gustawa w "Ślubach panieńskich", Romea czy Don Juana. Od kilkudziesięciu lat występuje na deskach teatralnych Łodzi, Poznania i Warszawy.

Aktor w rozmowie z Katarzyną Madey wspomina dzieciństwo w trudnych wojennych czasach i ukochaną Bydgoszcz. Z poczuciem humoru opowiada anegdoty, o tym, jak nie został skrzypkiem, bokserem ani dziennikarzem. Kariera aktorska, która szybko nabrała tempa, była dla niego samego zaskoczeniem. Kolejne role zmieniały jego życie i przysporzyły mu wielu wiernych przyjaciół. Dziś jest nie tylko wybitnym aktorem, lecz także kolekcjonerem dzieł sztuki.

Czy można na niego liczyć w przyjaźni, zdradzi Wiesław Ochman, jakim jest partnerem na scenie i planie filmowym, opowiedzą Elżbieta Starostecka, Ewa Wiśniewska i Grzegorz Damięcki.

Spotkanie aktora z czytelnikami "Ucha od śledzia" - 9 kwietnia w warszawskim kinie Atlantic.

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Leonard Pietraszak

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje