Reklama

"Lekcja miłości": Wielokrotnie nagradzany film już na HBO

"Lekcja miłości" to polski film dokumentalny, który od 4 października można oglądać na HBO i HBO GO. Opowiada historię Joli - kobiety, która po 45 latach małżeństwa znajduje w sobie siłę, żeby odejść od męża, zacząć życie od nowa i cieszyć się każdą jego chwilą.

"Lekcja miłości" to polski film dokumentalny, który od 4 października można oglądać na HBO i HBO GO. Opowiada historię Joli - kobiety, która po 45 latach małżeństwa znajduje w sobie siłę, żeby odejść od męża, zacząć życie od nowa i cieszyć się każdą jego chwilą.
Bohaterka filmu "Lekcja miłości" /HBO /materiały prasowe

"Ta cząstka życia należy do mnie!" - mówi Jola, uciekając po 45 latach od pełnego przemocy małżeństwa.

Wreszcie bawi się w towarzystwie przyjaciółek, tańczy, śpiewa i niespodziewanie podczas lekcji bachaty poznaje przystojnego mężczyznę. Czy w wie­ku 69 lat będzie gotowa otworzyć się na pierwszą w swoim życiu miłość?

Przez całe życie Jola robiła tylko to, czego oczekiwali od niej inni. Jako matka sześciorga dzieci i żona porywczego męża codziennie robiła makijaż, wkładała kolorowe ubrania i udawała, że wszystko jest w porządku.

Reklama

Jednak pewnego dnia coś w niej pęka - Jola odnajduje w sobie siłę, aby odejść od męża i zacząć żyć pełnią życia. Spotyka się z przyjaciółkami, tańczy w Kawiarni Uśmiech, pisze wiersze i piosenki. Śpiewa o miłości - uczuciu, o którym zawsze marzyła, ale nigdy go nie zaznała. Niespodziewanie spotyka Wojtka, który traktuje ją jak królową. Czy będzie umiała otworzyć się na miłość, po raz pierwszy w swoim życiu? Zwłaszcza, gdy dowiaduje się, że ma mniej czasu, niż przypuszczała.

Reżyserkami filmu dokumentalnego "Lekcja miłości" są Kasia Mateja i Małgorzata Goliszewska, która wraz z Anną Stylińską stworzyła scenariusz produkcji.

"Kilka lat temu byłam bardzo rozczarowana relacjami w moim życiu i potrzebowałam porady sercowej, żeby znowu uwierzyć w miłość. Pomyślałam sobie wtedy, że mogłabym nauczyć się czegoś od ludzi bardziej doświadczonych ode mnie. Fascynowali mnie tancerze z Kawiarni Uśmiech, klubu tańca i dansingu dla seniorów w moim rodzinnym Szczecinie. Postanowiłam nakręcić o tym miejscu krótki dokument i zaprosiłam do jego realizacji Kasię Mateję" - mówi Małgorzata Goliszewska.

"Jola była najbardziej niezwykłą osobą, którą tam poznałyśmy. Tak jak ja miała złamane serce, ale w przeciwieństwie do mnie była pełna optymizmu, radości i energii. Była charyzmatyczną i niezależną kobietą i jednocześnie rozbrykaną małą dziewczynką. Byłyśmy przekonane, że Jola odegra ważną rolę w naszym filmie" - dodaje.

"Jola wyglądała jak hollywoodzka diwa, jakby grała w swoim życiu fascynującą tragikomiczną rolę, a rzeczywistość wokół niej była pełnym dramaturgii i czasami absurdalnym filmem. (...) Największym wyzwaniem było zachęcenie Joli, żeby zdjęła maskę, abyśmy mogli zobaczyć jej uczucia" - wyjaśnia Kasia Mateja.

Film po raz pierwszy został zaprezentowany na prestiżowym festiwalu IDFA 2019 w Amsterdamie w ramach konkurs First Appearance, brał także udział w Konkursie Głównym tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity i zdobył nagrodę Miesięcznika "Zwierciadło" dla Najlepszego Filmu o Tematyce Psychologicznej, oraz Grand Prix Dolnego Śląska.

W końcu sierpnia Kasia Mateja i Małgorzata Goliszewska otrzymały również nagrodę za najlepszą reżyserię na Festiwalu Filmów Dokumentalnych DOKer w Moskwie.

Film miał premierę 4 października i jest dostępny na HBO i HBO GO.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama