Lech Majewski z NURT-em
Projekcja przedwojennego "Janosika" z muzyką "na żywo" Kwartetu Jorgi oraz spotkania z Martą Meszaros i Lechem Majewskim to niektóre propozycje XVII Festiwalu Form Dokumentalnych NURT, który odbędzie się od 21 do 25 listopada w Kieleckim Centrum Kultury.
Jak poinformował koordynator festiwalu Robert Wieczorek, twórcy form dokumentalnych jeszcze do 11 października mogą przesyłać swoje dzieła na konkurs. Komisja selekcyjna z nadesłanych dokumentów wybierze najlepsze, które zmagać się będą o nagrody, w tym główną - Wydarzenie NURT-u.
Na rozpoczęcie festiwalu organizatorzy zaplanowali projekcję dokumentu "tadeusz.kantor@europa.pl" autorstwa Krzysztofa Miklaszewskiego, pomysłodawcy i dyrektora artystycznego NURT-u.
Kolejnym wydarzeniem pierwszego dnia festiwalu będzie "Janosik 21" - nowy projekt Kwartetu Jorgi, który do niemego filmu z 1921 roku przygotował muzykę opartą na motywach góralskich i barokowych. "Janosik" w reżyserii Jaroslava Jerrego Siakela, to pierwszy pełnometrażowy film słowacki. Został wpisany na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO. Muzycy zagrają na instrumentach akustycznych - fletach, dudach, gitarze, saksofonach i bębnach.
Oprócz pokazów konkursowych festiwalowa publiczność obejrzy pokazy specjalne, w tym filmy o dyktatorach i zbrodniarzach w cyklu "Twarze bestii". Organizatorzy pokażą m.in. "Niepochowanego", którego bohaterem jest Imre Nagy - premier rządu węgierskiego podczas rewolucji w 1956 roku. Autorka filmu Marta Meszaros spotka się z publicznością.
Gościem festiwalu będzie także Lech Majewski, który weźmie udział w dyskusji na temat swojego ostatniego filmu "Młyn i krzyż", opisującego historię bohaterów obrazu Petera Bruegla. Podczas Wieczoru Japońskiego odbędzie się promocja książki "Akira Kurosawa - twórca japoński, twórca światowy" pod redakcją Piotra Kletowskiego i Wioletty Smoczyńskiej-Laskowskiej.
W tym roku w festiwalowym jury zasiądą: autorka książek filmowych Maria Malatyńska, utytułowany młody reżyser Marcin Wrona, publicysta i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Człowiek w świecie" Leo Kantor, krytycy Andrzej Kołodyński i Piotr Kletowski oraz literaturoznawca, historyk, publicysta Stanisław Żak.
NURT zorganizowany został po raz pierwszy w 1995 roku w Krakowie, a od następnego roku odbywa się w Kielcach. Do 2010 roku festiwal nosił nazwę Ogólnopolski Niezależny Przegląd Form Dokumentalnych NURT. Festiwal jest okazja do obejrzenia premierowych dokumentów, dyskusji z filmowcami, udziału w warsztatach z profesjonalistami.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Zastanawiasz się, jak spędzić wieczór? A może warto obejrzeć film? Sprawdź nasz repertuar kin!