Reklama

"Kuzyni": Czeczeni w Polsce

Krótkometrażowy film "Kuzyni" w reżyserii Bartka Tryzny i Moniki Stpiczyńskiej trafi na ekrany polskich kin. To historia młodego chłopca pochodzącego z Czeczenii, który właśnie przyjechał do Polski.

Krótkometrażowy film "Kuzyni" w reżyserii Bartka Tryzny i Moniki Stpiczyńskiej trafi na ekrany polskich kin. To historia młodego chłopca pochodzącego z Czeczenii, który właśnie przyjechał do Polski.
"Kuzyni" trafią do kin jeszcze w 2016 roku /materiały dystrybutora

Zanim "Kuzyni" trafią do kinowej dystrybucji, film duetu Tryzna-Stipiczyńska pokazany zostanie w ramach obchodów Dnia Uchodźcy w Warszawie organizowanych przez Fundację Refugee.pl i Fundację im. Stefana Batorego w dniach 17-19 czerwca 2016.

Film "Kuzyni" zostanie pokazany 18 czerwca o godz. 22 na Placu Zabaw nad Wisła (Bulwar Grzymały-Siedleckiego).

Po nim organizatorzy wyświetlą dokument "Salam", którego twórcy przez miesiąc mieszkali w drugim co do wielkości obozie dla uchodźców na świecie - Za’atari w Jordanii, 11 kilometrów od granicy z Syrią. Powstał film szczery i intymny, pokazujący codzienne zmaganie się z rzeczywistością i ludzi starających się żyć normalnie, mimo traumy czającej się w każdym wspomnieniu.

Reklama

"Kuzyni" to historia spotkania dwóch czeczeńskich uchodźców. Lorsana poznajemy, kiedy ma 10 lat, 9 miesięcy i 7 dni, od tygodnia jest w Polsce i mieszka w ośrodku dla cudzoziemców (uchodźców). Odwiedza go tam dawno niewidziany 17-letni kuzyn, który z kolei od dwóch lat mieszka z rodzicami w Białymstoku. Ale to tylko pretekst do pokazania i wyśmiania tego, jakie kalki funkcjonują w myśleniu o mieście i Czeczenach. Mimo trudnego tematu, film charakteryzuje się ciepłym humorem.

"Kuzyni" trafią też w 2016 roku do kin wraz filmem pełnometrażowym. Dystrybutorem filmu jest Spectator.

Spectator był partnerem 4. edycji Festiwalu Filmów Frapujących, która  odbyła się dniach 23-25 października 2015 w Miejskim Ośrodku Sztuki  w Gorzowie Wielkopolskim. W ramach partnerstwa przyznał nagrodę Frapę Spectatora dla filmu do 10 min filmowi "Kuzyni". Nagrodą jest dystrybucja szortu wraz z filmem pełnometrażowym.

Bartek Tryzyna jest montażystą i operatorem w białostockim oddziale TVP. Monika Stpiczyńska jest fotografką i autorką kolaży, a ostatnio również reżyserką krótkich filmów dokumentalnych. Są również współautorami filmu "Historie miłosne" który otrzymał w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych na 15. Międzynarodowym Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Ponadto Bartek Tryzyna otrzymał dwie nagrody za film "Franek" na Ale kino! Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza w Poznaniu w 2013 roku. Otrzymał wtedy Nagrodę Jury Dziecięcego Marcinek za Najlepszy Film krótkometrażowy dla dzieci oraz Złote Koziołki - Jury Międzynarodowego za Najlepszy film krótkometrażowy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy