Reklama

Kto jest kim w "Asteriksie"?

Zakończyły się nagrania polskiego dubbingu do filmu "Asterix na Olimpiadzie" - najnowszej i największej fabularnej ekranizacji kultowego komiksu Goscinnego i Uderzo.

Nagrania były realizowane w SUN Studio w Warszawie, reżyserem projektu był Marek Robaczewski, a w dubbingu wzięli udział najlepsi polscy aktorzy.

Reklama

Światowa premiera filmu odbędzie się w Polsce w piątek, 25 stycznia 2008 roku. W innych krajach pojawi się on w kinach dopiero pięć dni później.

"Asterix na Olimpiadzie" to film niezwykle widowiskowy, w imponującej scenografii, bardzo dynamiczny - pełen humoru i naszpikowany gwiazdami kina. Dubbingowanie takiego filmu, przeniesienie wszystkich emocji z ekranu to prawdziwe wyzwanie. Dlatego do pracy nad dubbingiem zostali zaproszeni najlepsi polscy aktorzy, między innymi: Borys Szyc, Daniel Olbrychski, Wiktor Zborowski, Cezary Pazura, Tomasz Kot, Krzysztof Dracz i Jerzy Kryszak.

Niektóre postaci zostały powierzone dubbingowym debiutantom. Pierwszy raz w nowej roli znalazł się Krzysztof Hołowczyc, mistrz kierownicy, uczestnik ekstremalnego rajdu Paryż-Dakar, który dubbingował Michaela Schumachera - wielokrotnego Mistrza Świata Formuły 1.

"Kiedy dowiedziałem się, że mam podkładać głos Schumachera, to pomyślałem, że to wielki zaszczyt być Schumacherem przez chwilę. A do tego "Asterix na Olimpiadzie" to świetny film, z dużą dozą humoru. To wielka frajda rozpocząć przygodę z dubbingiem od takiej roli i od takiego filmu."

W studio dubbingowym zadebiutowała również Anna Cieślak, znana na przykład z serialu "Na dobre i na złe". Teraz została grecką księżniczką Iriną, o której rękę starają się zakochany Romantix i podstępny Brutus.

"Czy mam jakieś wspólne cechy z dubbingowaną postacią? To podchwytliwe pytanie. Jak powiedziałam przyjaciołom, że będę dubbingować księżniczkę do Asterixa i Obelix, to zaczęli się śmiać "no brawo, wreszcie jesteś na właściwym miejscu".

"Powiem szczerze, że dubbing był moim marzeniem, chciałam spróbować i zobaczyć jak to jest naprawdę. Trzeba tak grać, żeby widzowie, którzy przychodzą do kina wszystko rozumieli i jeszcze mieli przy tym wielką zabawę. Gdy słucham jak robi to Czarek Pazura czy Borys Szyc - mistrzowie w tej dziedzinie - to wspaniale jest móc uczyć się od nich i im partnerować. To naprawdę super!"

"Trudność w dubbingu polega na tym, żeby głos sobie zakodować i zostawić ten sam na całą postać. Jest znacznie gorzej, gdy postać nagrywa się w ciągu kilku dni, a nie w czasie jednej sesji i to ustawienie gardła, nosa, języka gdzieś tam znika. Albo w przypadku choroby. Tak właśnie było przy filmie "Asterix na Olimpiadzie". Musiałem na parę dni odłożyć nagrywanie głosu Brutusa, bo się rozchorowałem i mówiłem kompletnie innym głosem niż wtedy, gdy zaczynaliśmy" - opowiada Borys Szyc, filmowy Brutus.

"Cechy wspólne z Brutusem? Brutus podobnie jak ja jest nadpobudliwy. Myślę, że dlatego mnie obsadzili w tej roli. On ma mocno rozwinięte ADHD - czy w tych czasach znali to określenie? Pewnie nie. Mam nadzieję, że intelektem troszeczkę się różnimy."

Tomasz Kot - Romantix: "Czy jestem tak romantyczny jak Romantix? Nie mogę na to pytanie odpowiedzieć, bo jeśli odpowiem, to wtedy ten cały romantyzm zniknie i to tak jakbym wszystko opakował i dał na półkę w supermarkecie do sprzedaży. Więc muszę to zachować dla siebie.

Krzysztof Dracz "Podkładam głos pod Irytosa. To król Grecji, czyli kraju należącego do Imperium Rzymskiego. Irytos musi zachować się poprawnie politycznie i oddać rękę swej córki Brutusowi, który jest przybranym synem Cezara. Natomiast Irina kocha innego... I tak naprawdę to sercem jestem z moją córką, dokładnie tak samo, jak Irytos i równie chętnie zgodziłbym się na to, by o rękę córki stoczono walkę na Igrzyskach, bo to daje cień szansy na to, że Brutus jej jednak nie poślubi?"

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Asterix na Olimpiadzie | uderzo | film | studio | borys | Daniel Olbrychski | Borys Szyc | nagrania | Asterix | kim | kto

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje