"Krew poety" na 8 ścianach i 24 minitorach
Światowa premiera najnowszego dzieła Lecha Majewskiego "KrewPoety" odbyła się na początku maja w nowojorskim Museum of Modern Art. Instalacja stanowiła element retrospektywnego przeglądu twórczości Lecha Majewskiego zatytułowanego "Conjuring the Moving Image". Od 19 maja "KrewPoety" można oglądać w Łódzkim Atlasie Sztuki.
"KrewPoety" powstała, w koprodukcji z Atlasem Sztuki, specjalnie na pokaz w MoMA oraz Atlasie Sztuki. W "KrwiPoety" Lech Majewski zarejestrował techniką wideo sceny i obrazy, które nosił w sobie przez lata. Jak sam mówi: stworzył ekwiwalent wizualny zbioru poezji, w którym poszczególne sceny "czyta się" jak wiersze.
Zaproszenie Lecha Majewskiego przez tak renomowaną instytucję jak MoMA to dowód uznania jego twórczości. Twórczości, która jednych fascynuje, innych zaś wprawia w rozdrażnienie. Twórczości niezwykle bogatej i różnorodnej, w której artysta - będący w zależności od rodzaju utworu reżyserem filmowym lub teatralnym, poetą, prozaikiem, malarzem, kompozytorem, scenografem czy też producentem - nieustannie poszukuje nowych form wypowiedzi.
Lista dotychczasowych realizacji artysty jest długa. "Rycerz", "Lot Świerkowej Gęsi", "Ewangelia według Harry'ego", "Basquiat", "Pokój Saren", "Wypadek", "Wojaczek","Angelus" czy "Ogród rozkoszy ziemskich" prezentowane były na wielu festiwalach i przeglądach filmowych w Nowym Jorku, Cannes, Montrealu, Wenecji, Sao Paulo, Londynie, Cambridge, Rio de Janeiro, Berlinie, Mar del Plata, Jerozolimie, zdobywając uznanie jurorów i publiczności, czego wyrazem jest liczna kolekcja nagród.
Miejsca dotychczasowych prezentacji wideoartów to, między innymi, znakomite: Whitechapel Art Gallery w Londynie, Palagraziussi w Wenecji (pokazy we współpracy z weneckim biennale), Museo Nacional de Bellas Artes w Buenos Aires czy Galerie Nationale du Jeu de Paume w Paryżu.
Polska premiera "KrwiPoety" odbyła się w łódzkim Atlasie Sztuki 19 maja. Dzieło zostało zaprezentowane w wyjątkowo zaaranżowanej przestrzeni - pokazywane jest pętlowo na 8 ścianach i 24 monitorach równocześnie. Dowolność kierunku wędrówki w połączeniu z różnym czasem trwania poszczególnych wideoartów oraz 32 miejscami prezentacji dzieła tworzy nieskończoną, nieprzewidywalną ilość opowieści układanych przez każdego widza. Wystawa potrwa do 18 czerwca.
Realizację "KrwiPoety" dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.