Reklama

Krakowski Festiwal Filmowy: Kultowe filmy Godfreya Reggio pod Wawelem

W tym roku niezwykle popularna, plenerowa sekcja Dźwięki muzyki będzie miała podwójny charakter. Pod Wawelem zostanie pokazana kultowa trylogia Qatsi autorstwa jednego z tegorocznych laureatów nagrody Smoka Smoków, Godfreya Reggio. Muzykę do słynnych filmów napisał wybitny kompozytor Philip Glass. Otwarte pokazy dla wszystkich będą odbywały się od 27 do 29 maja.

W tym roku niezwykle popularna, plenerowa sekcja Dźwięki muzyki będzie miała podwójny charakter. Pod Wawelem zostanie pokazana kultowa trylogia Qatsi autorstwa jednego z tegorocznych laureatów nagrody Smoka Smoków, Godfreya Reggio. Muzykę do słynnych filmów napisał wybitny kompozytor Philip Glass. Otwarte pokazy dla wszystkich będą odbywały się od 27 do 29 maja.
Plenerowy pokaz filmu "Powaqqatsi" w 2005 roku w Londynie /Hiroyuki Ito /Getty Images

Trylogia Qatsi Godfreya Reggio z muzyką Philipa Glassa pod Wawelem

Dźwięki muzyki stały się nieodłącznym elementem programu Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wydarzenie odbywa się corocznie w kinie plenerowym pod Wawelem. Dotychczas prezentowano tam m.in. biografie gwiazd, kultowe polskie filmy muzyczne czy dokumenty nagrodzone w konkursie DocFilmMusic. Tym razem publiczność będzie miała okazję zobaczyć na dużym ekranie kultową trylogię Qatsi w reżyserii Godfreya Reggio ze znakomitą muzyką Philipa Glassa.

Pierwsza część kultowej trylogii "Qatsi" to piękny wizualny esej zrealizowany w dokumentalnej formie filmowej. "Koyaanisqatsi" w języku zamieszkującego Arizonę ludu Hopi oznacza "życie pozbawione równowagi" lub "życie w stanie chaosu". Głównym i jedynym bohaterem jest tutaj Planeta Ziemia, miejsce starcia dwóch całkowicie odmiennych rzeczywistości: dziewiczej natury i cywilizacji człowieka. Pozbawiony słownego komentarza i klasycznej narracji film oddziałuje siłą sugestywnych obrazów i muzyki Philipa Glassa.

Reklama

Druga część trylogii "Powaqqatsi" została realizowana z ogromnym rozmachem.  Przez wiele miesięcy ekipa filmowa podróżowała po świecie, odwiedzając 15 krajów na czterech kontynentach. Zdjęcia do filmu realizowano w m.in. w Brazylii, Kenii, Izraelu, Nepalu czyli w miejscach, gdzie zachowały się jeszcze ślady pierwotnych kultur. Podobnie, jak w przypadku poprzedniego filmu tytuł drugiej części również został zaczerpnięty z języka rdzennych Amerykanów. "Powaqa" oznacza grupę ludzi, związanych z magią i żyjących na koszt innych, więc całość można tłumaczyć jako  "życie w stanie transformacji". Bohaterem filmu są ludzie, mieszkańcy półkuli południowej - rdzenne plemiona i mieszkańcy metropolii, ich życie codzienne i kultura. To swego rodzaju pochwała codzienności i pracy, w której brak komentarza zostaje zastąpiony sugestywnymi zdjęciami i znakomitą muzyką Philipa Glassa.

Ostatnia część trylogii powstała 14 lat później i ma najbardziej pesymistyczny wydźwięk. "Naqoyqatsi" w języku ludu Hopi oznacza "Życie w stanie wojny". Ta ponura, wygenerowana przy pomocy najbardziej zaawansowanych wówczas technik komputerowych, wizja świata wydaje się być pozbawiona nadziei. To rzeczywistość całkowicie zdominowany przez technologię i sztuczną inteligencję. Film Reggio można oglądać jak futurystyczną, zdezhumanizowaną wizję przyszłości, która spełnia się na naszych oczach. Całość jest fascynującym zapisem ducha czasów i możliwości technicznych, w których film powstawał.

Krakowski Festiwal Filmowy i Smok Smoków dla Godfreya Reggio

Wręczenie nagrody Smoka Smoków odbędzie się 27 maja wieczorem na pokazie otwartym w kinie pod Wawelem. Godfrey Reggio nie będzie obecny w Krakowie, ale połączy się z publicznością po projekcjach oraz poprowadzi swoją lekcję mistrzowską online.

Wydarzenie poprzedzi rozmowa Kuby Mikurdy i Marcina Borchardta z laureatem nagrody.

64. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach od 26 maja do 2 czerwca 2024 roku oraz online na KFF VOD od 31 maja do 16 czerwca 2024 roku. Harmonogram projekcji i wydarzeń towarzyszących dostępny jest na oficjalnej stronie festiwalu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Krakowski Festiwal Filmowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama