Reklama

"Kosmos" Andrzeja Żuławskiego: Jest już data polskiej premiery

"Kosmos", ostatni film Andrzeja Żuławskiego, trafi do polskich kin 1 lipca - podało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Reżyser zmarł 17 lutego 2016 roku w Warszawie.

Kadr z filmu "Kosmos"

Film jest inspirowany głośną powieścią Witolda Gombrowicza "Kosmos". To koprodukcja francusko-portugalska. Autorem muzyki do filmu jest Andrzej Korzyński, który już wcześniej współpracował z Żuławskim ("Szamanka", "Wierność").

Reklama

"Byłem naprawdę zaskoczony, kiedy po tych wszystkich latach nieobecności wszedłem na scenę i 2 tys. osób biło mi brawo. Jakby te wszystkie lata samotności nie istniały" - mówił Żuławski, nagrodzony za reżyserię "Kosmosu" na prestiżowym festiwalu w Locarno.

Nagroda dla Żuławskiego jako dla najlepszego reżysera to "najlepszy sposób, by zachęcić tego wyrafinowanego autora, żeby nie zwlekał zbyt długo z powrotem za kamerę" - głosił komunikat na festiwalowej stronie internetowej, w którym "Kosmos" nazwany został "thrillerem egzystencjalnym".

"Filmem tym nie tylko powrócił, ale również się odrodził. Krytycy na całym świecie zgodnie twierdzą, że reżyser stworzył jeden ze swoich najlepszych filmów" - podkreśla w komunikacie polski dystrybutor "Kosmosu", Bomba Film. Informuje też, że już w maju film zostanie udostępniony na pokazy przedpremierowe.

"Kino to jest drzewo. Siedzimy na różnych gałęziach, ale to jest jedno drzewo" - mówił w wywiadzie udzielonym kilka lat temu RMF FM Andrzej Żuławski. Pytany, dlaczego przez długi czas nie kręcił, stwierdził: "Polska mnie po prostu nie lubi i ta Polska, która mogłaby dać pieniądze na film, ich nie daje. Na szczęście, to tylko kino".

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Kosmos (2015) | Andrzej Żuławski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje