"Komornik" podbił Gdynię!
Werdykt jury 30. jubileuszowego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nie był niespodzianką. Najlepszym filmem okrzyknięto "Komornika" Feliksa Falka. Oprócz Grand Prix Złotych Lwów obraz wyróżniono za scenariusz, zdjęcia, rolę męską oraz drugoplanową rolę kobiecą. Najlepszymi aktorami festiwalu zostali Krystyna Janda, Karolina Gruszka i Andrzej Chyra.
Wśród tytułów typowanych do Grand Prix najczęściej przewijały się "Wróżby Kumaka" Roberta Glińskiego, "Jestem" Doroty Kędzierzawskiej i "Komornik" Feliksa Falka.
Autorem nagrodzonego w Gdyni scenariusz do filmu "Komornik" jest Grzegorz Łoszewski.
Nagrodę za zdjęcia do filmu "Komornik" otrzymał Bartek Prokopowicz. Również w tej kategorii nagrodę zdobył Arthur Reinhard za zdjęcia do filmu "Jestem".
Nagrody dla najlepszej aktorki trafiły do rąk Krystyny Jandy za wybitną rolę w filmie "Parę osób, mały czas" oraz dla Karoliny Gruszki za kreację w filmie "Kochankowie z Marony" . Najlepszym aktorem festiwalu został Andrzej Chyra za rolę w filmie "Komornik".
Za reżyserię nagrodzony został Leszek Wosiewicz ("Rozdroże cafe").
Nagrodę Specjalną Jury otrzymał obraz" Oda do radości" w reżyserii Anny Kazejak-Dawid, Jana Komasy i Macieja Migasa
W kategorii aktorów drugoplanowych nagrodzono Kingę Preis za kreację w produkcji "Komornik" oraz Nikitę Michałkowowa za rolę w filmie "Persona non grata".
Film "Jestem" został nagrodzony za najlepszą muzykę. Wyróżnienie otrzymał kompozytor Micheal Nyman.
Nagrodę publiczności - Złotego Klakiera - zdobył film Jana Kidawy-Błońskiego "Skazany na bluesa". Brawa po pokazie filmu trwały aż 3 minuty 28 sekund.
We wrześniu 2006 odbędzie się 31. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Organizatorzy imprezy już teraz zapowiadają wiele atrakcji na przyszły rok.
Specjalnie dla INTERIA.PL:
Andrzej Wajda: Bardzo się ucieszyłem z filmu "Oda do radości". Ci młodzi ludzie tak dobrze zrobili ten film, dobrze napisali i tak wyraziście wyreżyserowali to, co chcą powiedzieć. To już nie jest etiuda szkolna. Na nich można liczyć i to mnie ucieszyło najbardziej. Jest komu przekazać pałeczkę, a w moim wieku o niczym więcej nie myślę. Żeby polskie kino nadal żyło i żeby była jakaś kontynuacja. O nic innego nie chodzi. Młodzież daje nam tę nadzieję.
Andrzej Chyra: Układa mi się ostatnio w życiu. Dostaję bardzo ciekawe propozycje zarówno w teatrze, jak i w kinie. Od tego nadmiaru czasem głowa mnie boli i muszę dokonywać wyborów. Cieszę się i mam nadzieję, że to co robię, wysiłek, który w to wkładam w jakimś sensie owocuje. Myślę, że takie działanie ma sens. Staram się wykorzystać szanse, które dostaję.
Moi bohaterowie, jakkolwiek byli by opisywani, cokolwiek by się z nimi nie działo w scenariuszu, chcę , żeby byli bohaterami współczesnymi. To znaczy reagowali współczesną wrażliwością i mieli w głowie to, co mają ludzie dzisiaj. Wtedy na ekranie pojawia się prawda, kiedy oddychamy tym samym powietrzem, które jest wokół nas.
Feliks Falk: Ja już wcześniej dowiedziałem się, że otrzymam tę nagrodę. Poczułem mieszaninę zaskoczenia, wstrząsu, olbrzymiej radości i - co tu dużo ukrywać - ogromnej satysfakcji. Tak jak każdy z nas w różnych okresach życia ma poczucie, że nie zawsze był doceniany, mimo że bardzo się starał. Ta nagroda, te Lwy, to tylko symbol, ale na nas działają i to jest znak, że poszliśmy w dobrą stronę. To jest święto. Mam nadzieję, ze nadal będę mógł robić filmy.
Zobacz z festiwalu w Gdyni.
Pełna lista filmów nagrodzonych podczas 30. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni:
Jury pod przewodnictwem Andrzeja Wajdy przyznało:
Wielką Nagrodę 30. FPFF Złote Lwy filmowi "Komornik" w reżyserii Feliksa Falka
Wielką Nagrodę 30. FPFF Złote Lwy dla producenta najlepszego filmu - Studiu Filmowemu PERSPEKTYWA
Nagrodę Specjalną Jury - filmowi " Oda do radości" w reżyserii Anny Kazejak-Dawid, Jana Komasy i Macieja Migasa
Za reżyserię - Leszkowi Wosiewiczowi ("Rozdroże cafe")
Za scenariusz - Grzegorzowi Łoszewskiemu ("Komornik")
Za najlepszą rolę kobiecą - Krystynie Jandzie ("Parę osób, mały czas") i Karolinie Gruszce ("Kochankowie z Marony")
Za najlepszą rolę męską - Andrzejowi Chyrze ("Komornik")
Za zdjęcia do filmu "Komornik" - Bartkowi Prokopowiczowi oraz za zdjęcia do filmu "Jestem" - Arthurowi Reinhardowi
Za muzykę do filmu "Jestem" - Michealowi Nymanowi
Za scenografię do filmu "Mistrz" - Wojciechowi Żogale
Za drugoplanową rolę kobiecą - Kindze Preis ("Komornik")
Za drugoplanową rolę męską - Nikicie Michałkowowi ("Persona non grata")
Za dźwięk w filmie "Jestem" - Bartkowi Putkiewiczowi
Za montaż w filmie "Rozdroże cafe" - Leszkowi Wosiewiczowi i Krzysztofowi Raczyńskiemu
Za kostiumy do filmu "Skazany na bluesa" - Ewie Krauze
oraz Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich za "Barbórkę" dla Macieja Pieprzycy
Anna Kempys, Gdynia