Reklama

"Kobieta samotna": Najbardziej pesymistyczny polski film. Wstrząsająca rola Lindy

To z pewnością jeden z najbardziej przygnębiających i przejmujących filmów w historii polskiego kina. Bogusław Linda zagrał tu rolę życia. Zrealizowana w 1981 roku "Kobieta samotna" na sześć lat trafiła "na półkę" i miała premierę dopiero 30 września 1987 roku. Mija 35 lat od tego dnia.

To z pewnością jeden z najbardziej przygnębiających i przejmujących filmów w historii polskiego kina. Bogusław Linda zagrał tu rolę życia. Zrealizowana w 1981 roku "Kobieta samotna" na sześć lat trafiła "na półkę" i miała premierę dopiero 30 września 1987 roku. Mija 35 lat od tego dnia.
Bogusław Linda i Maria Chwalibóg w filmie Agnieszki Holland "Kobieta samotna" /materiały prasowe

"To jeden z najczarniejszych obrazów życia odtrąconych i doświadczonych przez los jednostek" - pisał o filmie "Kobieta samotna" krytyk i historyk kina Jan Słodowski.

"To historia o poszukiwaniu miłości, więzi, ciepła, jakie daje kontakt z drugim człowiekiem, i niemożności ich znalezienia" - czytamy w książce Marioli Jankun-Dopartowej "Gorzkie kino Agnieszki Holland".

"Kobieta samotna": "To miała być trochę prowokacja"

"Irytowało mnie to zachłyśnięcie się klasą robotniczą, ten hurraoptymizm, naiwny entuzjazm, egzaltacja. Chciałam zrobić coś na przekór. Pokazać, że Solidarność Solidarnością, a biedni ludzie są nadal biednymi ludźmi. Ten jego czarny ton i bezwzględny pesymizm to miała być trochę prowokacja" - mówiła po latach o swoim filmie Agnieszka Holland.

Reklama

Inspirowana autentycznymi pamiętnikami listonoszki i nauczycielki "Kobieta samotna" rzeczywiście była filmem zrobionym na przekór - od obsady począwszy. Grająca tytułową rolę Maria Chwalibóg ze swoim typem urody, sposobem bycia i mówienia, nie przypominała listonoszki. Bogusław Linda jako niepełnosprawny Jacek też zdecydowanie wyszedł poza swoje ekranowe emploi.

Film "Kobieta samotna" - kręcony w maju 1981 roku - w okrutny sposób pokazywał wiecznie przegranych ludzi, którzy, niezależnie od politycznych zawirowań, wciąż znajdowali się na społecznym marginesie, zapomniani przez wszystkich.

"Kobieta samotna": Fabuła

Irena, tytułowa kobieta samotna (w tej roli Maria Chwalibóg), jest niemłodą już listonoszką, pracującą w jednej z dzielnic Wrocławia. Samotnie wychowuje kilkuletniego syna, którego ojciec - przestępca i alkoholik - przebywa w więzieniu. Irena żyje w nieludzkich warunkach. Mordercze dojazdy do pracy i świadomość, że pozostawia w domu na cały dzień małego synka, powodują, że kobieta jest na skraju wyczerpania.

W pracy sytuacja nie jest wcale lepsza - ma bezdusznego szefa i koleżanki, które nią pogardzają. Spadek po ciotce, na który Irena bardzo liczyła, trafia w ręce sąsiadek zmarłej. Ale najgorsza dla bohaterki jest samotność. Niespodziewany romans między nią a Jackiem (Bogusław Linda) - kalekim rencistą, ofiarą wybuchu w kopalni - budzi w niej nadzieje na lepsze życie. Zdesperowana kobieta kradnie pieniądze, które są własnością poczty. Finał tej miłości jest jednak tragiczny.

"Kobieta samotna": Jedna z najlepszych kreacji Bogusława Lindy

W filmie "Kobieta samotna" Bogusław Linda stworzył jedną ze swoich najlepszych kreacji aktorskich w karierze. Pokazał, że nie boi się odważnych i poruszających ról.

Krytycy byli zachwyceni. "To co odgrywa tu Linda śmiało można nazwać mistrzostwem świata", "Rola trudna, wymagająca i niejednoznaczna, ale zagrana kapitalnie", "Wstrząsająca kreacja Lindy" - pisano o aktorze.

Film na sześć lat trafił na półki

Po 13 grudnia 1981 roku film na sześć lat trafił na półki. Udało się jednak przemycić kopię za granicę - sama reżyserka była wówczas na emigracji - i tam film zaczął swoje międzynarodowe życie, któremu polityka (i status "półkownika") pomagały.

"Nieocenzurowana kopia filmu leżała w korytarzu Zespołu Filmowego X. Mój szwagier, nieżyjący już Piotrek Łazarkiewicz, który był asystentem przy tym filmie, zabrał tę kopię. Akurat odwiedzał Polskę dyrektor festiwalu w Rotterdamie Hubert Bals. Zdecydował się on przewieźć 'Kobietę samotną' do Holandii. Dzięki jego wstawiennictwu otrzymałam taśmę z angielskimi napisami. Z tą kopią objechałam cały świat" - opowiadała Agnieszka Holland.

Oficjalną premierę - po pewnych ingerencjach cenzury (m.in. usunięcie sceny z żołnierzami radzieckimi) - "Kobieta samotna" miała na festiwalu w Gdyni, gdzie zdobyła Nagrodę Specjalną Jury i dwie główne nagrody aktorskie - dla Marii Chwalibóg i Bogusława Lindy. 30 września 1987 roku film trafił do kin.

Po latach, 27 marca 2017 roku w warszawskim kinie Kultura, odbyła się ponowna cyfrowa premiera "Kobiety samotnej". Oprócz reżyserki i współscenarzysty Macieja Karpińskiego gośćmi specjalnymi pokazu byli Bogusław Linda, Maria Chwalibóg, Jerzy Matula, Anna Przybyszewska i Jerzy Szebesta.


Opracowała: Anna Kempys





INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bogusław Linda | Agnieszka Holland | Kobieta samotna (film)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama