Reklama

Reklama

"Klezmer": Historia o naturze ludzkiej

Podejmujący tematykę Holokaustu fabularny "Klezmer" w reż. Piotra Chrzana, który miał premierę na tegorocznym festiwalu w Wenecji, walczy o nagrodę na 31. Warszawskim Festiwalu Filmowym. To historia o naturze ludzkiej - powiedziała PAP producentka Aleksandra Zakrzewska.

Podejmujący tematykę Holokaustu fabularny "Klezmer" w reż. Piotra Chrzana, który miał premierę na tegorocznym festiwalu w Wenecji, walczy o nagrodę na 31. Warszawskim Festiwalu Filmowym. To historia o naturze ludzkiej - powiedziała PAP producentka Aleksandra Zakrzewska.
Premiera kinowa "Klezmera" w Polsce planowana jest na 2016 rok, nie wyznaczono jednak jeszcze konkretnej daty /materiały prasowe

Akcja "Klezmera" rozgrywa się podczas II wojny - w ciągu jednego letniego dnia w 1943 r. - na polskiej wsi pod okupacją hitlerowską. Młodzi ludzie, szukając drewna na opał, znajdują w lesie rannego Żyda. Ile osób, tyle będzie pomysłów na rozwiązanie tej sytuacji. 

Bohaterom filmu przyjdzie zmierzyć się ze strachem przed Niemcami, ze stereotypami powielanymi przez pokolenia, a przede wszystkim ze swoimi własnymi poglądami. Z każdą minutą konflikt będzie narastać, a o rannym dowiadywać się będzie coraz więcej osób. Każda podjęta lub zaniechana decyzja znacząco wpłynie na dalsze losy bohaterów.

Reklama

W obsadzie są m.in.: Lesław Żurek, Dorota Kuduk, Kamil Przystał, Weronika Lewoń, Filip Kosior i Szymon Nowak. 

Autor filmu Piotr Chrzan (ur. 1972 w Jarosławiu), reżyser, scenarzysta i dramatopisarz, studiował filozofię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, kształcił się też w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie.

"Klezmer" to jego pełnometrażowy debiut fabularny. Chrzan zrealizował ten film na podstawie własnego scenariusza. Scenariusz ten to efekt ponad 10-letnich zainteresowań reżysera tematyką Holokaustu - powiedziała producentka "Klezmera" Aleksandra Zakrzewska. Jak dodała, tekst scenariusza konsultowany był z prof. Barbarą Engelking z Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. 

Zdjęcia do "Klezmera" kręcone były w lipcu i sierpniu 2014 r. na terenie Puszczy Bolimowskiej. 

Na 31. Warszawskim Festiwalu Filmowym, który trwa od 9 października, a zakończy się w niedzielę, "Klezmer" startuje w "Konkursie 1-2" dla pierwszych i drugich filmów w dorobku reżyserów.

Premiera "Klezmera" odbyła się we wrześniu na 72. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, w sekcji Venice Days.

Jak powiedziała Zakrzewska, "Klezmer", choć odnosi się do konkretnych wydarzeń historycznych, jest opowieścią ponadczasową, uniwersalną, o naturze ludzkiej, o zdeterminowaniu człowieka kontekstem, w którym aktualnie żyje. 

- Na festiwalu w Wenecji, po premierze, usłyszeliśmy wiele opinii od ludzi z różnych krajów, świadczących o tym, że ten film jest odbierany jako opowieść ponadczasowa. Stosowano nawet analogie do obecnej sytuacji uchodźców - opowiadała producentka.

Premiera kinowa "Klezmera" w Polsce planowana jest na 2016 rok, nie wyznaczono jednak jeszcze konkretnej daty - poinformowała Zakrzewska. Najprawdopodobniej wcześniej film trafi do dystrybucji zagranicznej. Trwają rozmowy z agentami sprzedaży z USA, Niemiec, Francji, Izraela.

 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Klezmer (film)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL