"Kino Dzieci": Nowy festiwal filmowy
"Przyjaciel na balkonie", "Superbrat", "Zabierz mnie ze sobą", "Mecz życia" - np. te historie obejrzy publiczność nowego festiwalu filmowego "Kino Dzieci". Projekcje będą się odbywać od 27 września w 15 miastach, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie.
Impreza, organizowana przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, dedykowana jest całym rodzinom - najmłodszym widzom i ich rodzicom. Wśród ambasadorów festiwalu są artyści - aktorzy Maja Ostaszewska i Adam Woronowicz oraz piosenkarka Novika.
"To fantastyczna inicjatywa. Poważne potraktowanie widza dziecięcego" - oceniła w rozmowie z PAP Maja Ostaszewska, mama dwójki dzieci: siedmioletniego chłopca i pięcioletniej dziewczynki.
"W programie są piękne filmy z ważnym przekazem, mądrą psychologią. O tym, jak odnaleźć się w grupie. O tym, że trzeba szanować inność. O przyjaźni i sile marzeń. Część to filmy z funkcją 'terapeutyczną', oswajające lęki" - wymieniała aktorka.
Organizatorzy zachęcają, by na seanse przychodziły całe rodziny. Wspólnie obejrzany film stanie się "wspaniałym pretekstem do rozmów rodziców z dziećmi na różne ważne tematy", a "dzięki takim rozmowom kształtowane są wrażliwość, wyobraźnia i inteligencja dziecka" - powiedziała aktorka.
Projekcje będą odbywać się od 27 września do 5 października w: Warszawie (kino Muranów), we Wrocławiu (Kino Nowe Horyzonty), w Katowicach (kino Światowid), Krakowie (Kino Pod Baranami), Poznaniu (kino Muza), Bolesławcu (BOK MCC Kino Forum), Bydgoszczy (MCK Kino Orzeł), Elblągu (CSE kino Światowid), Gdańsku (GFC Neptun-Helikon-Kameralne), Łodzi (kino Charlie), Olsztynie (kino studyjne Awangarda 2), Opolu (MDK Kino Studio), Tczewie (Centrum Kultury i Sztuki), Toruniu (CSW Kino Centrum) i Wągrowcu (kino MDK).
Seanse przewidziane są dla widzów w wieku od lat pięciu. W programie znajdzie się ponad 50 filmów, aktorskich i animowanych.
Jednym z nich będzie "opowieść pełna przygód i szybkich zwrotów akcji, za którymi stoi tajemniczy 'Przyjaciel na balkonie'" (Austria, 2012, reż. Huseyin Tabak). Główny bohater to chłopiec z zespołem Aspergera. "Mika uwielbia matematykę, zawsze mówi prawdę, jest wyjątkowo inteligentny, ale z trudem przychodzi mu nawiązywanie relacji z ludźmi. Czuje się samotny, inny niż koledzy i koleżanki ze szkoły. Pewnej nocy chłopiec słyszy dziwne dźwięki. Okazuje się, że... na balkonie sąsiada zamieszkał koń" - opisują film organizatorzy festiwalu.
"Jakie zadania ma starszy brat? Powinien być autorytetem, towarzyszem zabaw, obrońcą i niedoścignionym wzorem. Co jednak, kiedy role się odwracają? Kiedy to młodszy brat musi być opoką dla starszego?" - do takich pytań skłania duński "Superbrat" (2009, reż. Birger Larsen).
"Zabierz mnie ze sobą", animacja z Tajlandii (2012, reż. Nair Archawattana; tajski reżyser pracował nad nią razem z grupą studentów amerykańskiego Uniwersytetu Sztuk Pięknych w San Francisco), to z kolei historia bezdomnego kundelka, czekającego w schronisku na właściwą osobę, która się nim zaopiekuje. Pewnego dnia w schronisku pojawia się dziewczynka. Marzy jednak o posiadaniu pudla. Wymarzony pudel jest piękny i zadbany. Kundelek nie stanowi dla niego żadnej konkurencji. Jednak piesek się nie poddaje. Postanawia zrobić wszystko, by dziewczynka wybrała właśnie jego, kundelka.
"O sile stereotypów, które nawet w świecie wychowujących się w XXI w. nastolatków bywają ograniczające" opowiada norweski "Mecz życia" (2014, reż. Katarina Launing). Bohaterką jest Anja, pewna siebie dziewczyna, uwielbiająca grać w piłkę nożną. Jej kolega z klasy - Jonas - uważa, że futbol nie jest sportem dla dziewczyn. Anja stara się udowodnić chłopakowi, że nie ma on racji. Pewnego dnia nadchodzi zła wiadomość - u dziewczynki zdiagnozowana zostaje białaczka. Anja trafia do szpitala.
Inne filmy w programie to np.: "Twardziele" (Norwegia, 2013, reż. Christian Lo, "o bohaterstwie tkwiącym w każdym człowieku"; bohaterem jest chłopiec, który postanawia chronić słabsze dzieci przed aktami przemocy), "Iver" (Norwegia, 2004, reż. Christian Lo; o nakazach i zakazach oraz o tym, że czasem warto je złamać), "Pewnego razu w kaloszach" (Norwegia, 2006, reż. m.in. Havard Haukeland Janbu; "historia miłosna dla najmłodszych" o pierwszym pocałunku - siedmioletni Richard marzy, by pocałować Camillę), "Mały Gruffalo" (Wlk. Brytania, 2011, reż. U.Heidschotter, J.Weiland; o "budowaniu niezależności oraz przyzwoleniu na niesforność i popełnianie błędów, które są elementami dorastania"), "Grzeczna" (Norwegia, 2006, reż. Astrid A. Aakra; czy można być zawsze idealnym i postępować zgodnie z oczekiwaniami innych? - do takich pytań skłania film).
Szczegółowe informacje o programie, razem z opisami filmów, dostępne są na stronie kinodzieci.pl. Projekcjom towarzyszyć będą na festiwalu m.in. warsztaty plastyczne dla najmłodszych oraz - w warszawskich i wrocławskich kawiarniach - specjalne "filmowe śniadania" dla dzieci i rodziców.
Dyrektorka artystyczna "Kina Dzieci" Kamila Tomkiel-Skowrońska zapowiedziała, że festiwal będzie miał kolejne edycje.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!