Reklama

Kim jest Kate Mara?

Zagrała już z Heathem Ledgerem w "Tajemnicach Brokeback Mountain" i Jamesem Franco w filmie "127 godzin". Teraz mówi się o niej z powodu udziału w głośnym serialu politycznym "House of Cards", w którym wystąpiła u boku Kevina Spacey'a. Kim jest tajemnicza Kate Mara?

Urodzona 27 lutego 1983 roku amerykańska aktorka wciąż czeka na swoją wielką szansę w Hollywood. Póki co znana jest przede wszystkim z ról serialowych oraz z drugoplanowych występów u boku swoich bardziej popularnych kolegów po fachu. Ale to już wkrótce może się zmienić...

Zakochana w musicalach

Reklama

Urodziła się i dorastała w Nowym Jorku. W dzieciństwie była fanką Judy Garland oraz często chodziła z mamą Kathleen oglądać występy na Broadwayu. Wychowała się głównie na musicalach telewizyjnych, a o zawodzie aktorki zaczęła marzyć po obejrzeniu francuskiego musicalu "Les Miserables" ("Nędznicy") z 1980 r. Wykształcenie zdobywała w szkole teatralno-artystycznej. W wieku dziewięciu lat otrzymała swoją pierwszą rolę w szkolnym musicalu. Jeszcze będąc nastolatką, poprosiła mamę o znalezienie jej agenta, gdyż bardzo poważnie zaczęła myśleć o swojej karierze aktorskiej.

Pierwsze kroki jako profesjonalna aktorka zaczęła stawiać w wieku 14 lat. W kinie zadebiutowała w 1999 r. - zagrała wtedy w dwóch filmach: "Król Joe" i "Zagubione serca" oraz gościnnie w serialu "Prawo i bezprawie". To właśnie seriale przyniosły jej największą popularność - wystąpiła jeszcze m.in. w "Boston Public", "Wszystko w rodzinie", "24 godziny", "Bez skazy", "Dowody zbrodni", "CSI: Kryminalne zagadki Miami", "Ekipa", "Jack & Bobby" i "American Horror Story".

Królowa drugiego planu

Równolegle rozwijała się także jej kariera filmowa. W minionej dekadzie pojawiła się w wielu produkcjach, m.in. w słynnym dramacie Anga Lee "Tajemnica Brokeback Mountain" (2005), komedii przygodowej "Kamień przeznaczenia" (2008) czy w produkcji znanego z serialu "Jak poznałem waszą matkę" Josha Radnora, "SzczęścieDziękujęProszęWięcej" (2010). Grywała u boku takich gwiazd, jak Mark Wahlberg, Danny Glover ("Strzelec", 2007), Woody Harrelson, Ben Kingsley ("Transsiberian", 2008), Justin Timberlake, Jeff Bridges ("Na drodze do szczęścia", 2009), James Franco i Amber Tamblyn ("127 godzin", 2010). Zagrała również policjantkę w mega hicie "Iron Man 2" (2010).

Zdolna aktorka za każdym razem tworzyła niezwykle udane kreacje, jednak nie były to znaczące role i w związku z tym żadna z nich nie przyniosła jej wielkiej sławy. Była brana pod uwagę podczas obsadzania roli Kobiety-kota, która mogłaby być jej życiową szansą, lecz rola ta ostatecznie przypadła Anne Hathaway.

Kate Mara także śpiewa. Tę piosenkę wykonała w 2010 roku do filmu "SzczescieDziekujeProszeWiecej".


W cieniu siostry

W Hollywood bardziej poszczęściło się młodszej siostrze Kate - Rooney, która stała się sławna dzięki roli Lisbeth Salander w "Dziewczynie z tatuażem", adaptacji dzieła Stiega Larssona "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet". Kreacja ta zapewniła jej status gwiazdy oraz przyniosła nominację do Oscara dla najlepszej aktorki. W 2010 r. siostry wystąpiły w nominowanych do nagród Akademii produkcjach - Kate zagrała w "127 godzinach" Danny'ego Boyle'a, a Rooney w "The Social Network" Davida Finchera.

Siostry często pokazują się razem na czerwonym dywanie, co wywołuje falę ciągłych dyskusji na temat ich wyglądu. Większość osób jest zdania, że Kate jest "tą piękniejszą", choć mierzy zaledwie 160 cm, jednak złośliwi twierdzą, iż najwyraźniej uroda to nie wszystko, a Rooney robi starszej siostrze wielką przysługę, promując ją na imprezach.

Niewykluczone jednak, że Kate Mara jeszcze wszystkich zaskoczy. Po udanej roli Isabel w filmie przygodowym "Żelazny rycerz" (2011), aktorka otrzymała propozycję zagrania w komedii romantycznej "Fighting Jacob" (2013).


Seriale to teraz potęga

Rok 2012 wiele zmienił w życiu Kate Mary. Jeśli nie dzięki filmom kinowym, to z pewnością dzięki roli w znakomitym serialu politycznym "House of Cards" aktorka przebojem wejdzie do świata kina. To najgorętszy amerykański serial ostatnich tygodni, pokazujący politykę jako brudną, pełną wyrachowania grę, w której rządzą ambicja i układy. Mówią o nim wszyscy: analitycy, dziennikarze i komentatorzy. Dwa pierwsze odcinki wyreżyserował w dodatku sam David Fincher ("Seven", "Podziemny krąg", "Gra").

Co ciekawe, nowy serial, w którym rewelacyjne kreacje stworzyli Kevin Spacey - wybitny aktor znany m.in. z "American Beauty" i Robin Wright, to wcale nie jest produkcja telewizyjna. Choć "House of Cards" kosztował 100 mln dolarów, nie można go obejrzeć w żadnej amerykańskiej stacji telewizyjnej. To produkcja internetowa i jest dostępna jedynie w internetowym serwisie Netflix, który jest największą wirtualną wypożyczalnią DVD na świecie.


Bohaterem serialu "House of Cards" jest wpływowy polityk Francis Underwood, który nie ma żadnych zasad. Fenomenalnie odgrywa go Kevin Spacey. Szczególne duże wrażenie robią sceny, gdy główny bohater przemawia wprost do kamery, tłumacząc swoje działania i motywacje.

Z kolei Kate Mara gra w serialu ważną rolę - ambitną, młoda dziennikarkę, która nie cofnie się przed niczym, aby zaistnieć w świecie mediów.

Zdjęcia do drugiego sezonu "House of Cards" mają rozpocząć się na wiosnę. I z pewnością Kate Mara odegra w nim dużą rolę.


Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: kto | marże | House of Cards | "House of Cards" | Rooney Mara | aktorka | Kate Mara

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje