Reklama

"Kiler 3": Powstanie kolejna część kultowej komedii? "Musimy to zrobić"

"Musimy to zrobić" - powiedział w rozmowie z WP Cezary Pazura o nakręceniu trzeciej części "Kilera". Aktor zdradził również kilka szczegółów na temat kolejnej odsłony kultowej polskiej komedii.

"Musimy to zrobić" - powiedział w rozmowie z WP Cezary Pazura o nakręceniu trzeciej części "Kilera". Aktor zdradził również kilka szczegółów na temat kolejnej odsłony kultowej polskiej komedii.
Cezary Pazura w scenie z "Kilera" /Gallo Images/Krzysztof Wellman/Afa Pixx /Getty Images

"W tej chwili nie czuję nic oprócz sentymentu, bo to jest film, który mnie bardzo wywindował" - mówił Cezary Pazura w rozmowie z WP w 25. rocznicę premiery "Kilera".

"To, że w ogóle zagrałem główną rolę, było dla mnie dziwne, bo ja nie wiedziałem, że zasługuję na główną rolę. Nigdy wcześniej takiej nie grałem" - wyznał aktor.

"Kiler 3": Cezary Pazura powraca do kultowej roli

W rozmowie z WP gwiazdor zdradził ponadto, że obecnie trwają prace nad scenariuszem "Kilera 3", w którym mają powrócić bohaterowie poprzednich części.

Reklama

"Ja bym chciał, ale potrzebny jest dobry pomysł, dobry scenariusz. Rozmawiałem z Juliuszem Machulskim [reżyserem dwóch części "Kilera" - przyp. red.], który jest bardzo za tym, żeby to powstało, ale on nie chce tego robić. Może podjąć się roli opiekuna merytorycznego, mentora, ale chce, żeby ktoś inny spojrzał na to świeżym okiem" - zdradził Cezary Pazura.

"To musi być inny film, równie dobry, ale nie taki sam. Ja już wiem, o czym będzie" - dodał.

"Jest kilka podmiotów, które chciałyby zrealizować trzeciego 'Kilera' i nie wiem, jaką oni mają wizję. Ale my mamy już od dawna pomysł, który rozpisujemy dość skrupulatnie. Mówię my, bo jest jeszcze mój agent. Edytka [żona aktora - przyp. red] tak strasznie kocha 'Kilera' i m.in. stąd pomysł, żeby była trójka" - wyznał Pazura.

"To się zaczęło po nowym 'Top Gun'. Nie wierzyłem, że to się może udać, chociaż już w Cannes było świetne przyjęcie i oklaski na stojąco, a ["Maverick" - przyp. red.] mi się bardzo podobał. To nowoczesny film, inny od tamtego i właśnie tak trzeba zrealizować trzeciego 'Kilera'" - opowiadał w studiu WP artysta.

"Przecież ja jestem kimś innym już, Kiler też musi być kimś innym" - stwierdził. "A jednocześnie tym samym" - dodał.

Aktor potwierdził również, że nie tylko on powróci do swojej roli, ale nie zdradził, kogo jeszcze w "Kilerze 3" zobaczymy.

"Jest jeszcze wiele osób, podmiotów, które mają prawa do 'Kilera', nawet Amerykanie. Przecież 'Kiler' został sprzedany do Disneya" - zakończył aktor, tłumacząc, że minie jeszcze trochę czasu, zanim uda się przystąpić do realizacji filmu.

"Kiler": Kultowy film ma 25 lat

Przypomnijmy, że bohaterem kryminalnej komedii Juliusza Machulskiego "Kiler" z 1997 roku jest sympatyczny trzydziestoletni taksówkarz Jurek - człowiek pod wieloma względami przeciętny, mający jedynie nieprzeciętnego pecha. Zdarza się jednak coś, co zmienia całe jego życie - pewnego ranka Jurek zostaje aresztowany jako bezwzględny, profesjonalny zabójca o pseudonimie Kiler.

Nieśmiały, zagubiony, niekiedy zabawny nieudacznik nagle zaczyna być uważany za zabójcę o międzynarodowej sławie. Zostaje otoczony podziwem i szacunkiem nie tylko ludzi, z którymi przychodzi mu dzielić celę, ale także policjantów i więziennej służby. Nareszcie spotyka się też z żywym zainteresowaniem płci pięknej...

Kiedy bohater zostaje uwolniony przez gangsterów, kiedy poznaje ich z bliska, kiedy wreszcie dowiaduje się, dlaczego go uwolnili, zmienia zdanie na temat swojego "gwiazdorstwa". Postanawia działać. Wyprowadza w pole prawdziwe grube ryby i wychodzi z tego obronną ręką.

Przystępując do realizacji "Kilera" Juliusz Machulski mówił: "Jest to mój dziewiąty film fabularny i kolejna komedia kryminalna, czyli 'powrót do korzeni' (...) Mam bardzo dobry scenariusz, świetnych aktorów i profesjonalną ekipę. Mam nadzieję, że wspólnym wysiłkiem ściągniemy do kin wielu widzów".

Udało się. "Kiler" stał się wielkim hitem komercyjnym drugiej połowy lat 90. Film obejrzało w kinach tylko w 1997 roku ponad milion widzów, a twórcom przyniósł m.in. Nagrodę Publiczności na festiwalu filmowym w Gdyni. Te sukcesy zaowocowały drugą częścią przygód Jurka - nakręconym dwa lata później filmem "Kiler-ów 2-óch".

"Kiler" był dla Machulskiego wyjątkowym projektem. Reżyser, który jest również scenarzystą wszystkich swoich obrazów, po raz pierwszy sięgnął bowiem po tekst innego autora - początkującego wówczas scenarzysty Piotra Wereśniaka (późniejszego autora "Zakochanych" i "Stacji"). Wspólnie z Ryszardem Zatorskim dokonał jednak adaptacji tekstu młodego autora - jak sam powiedział w jednym z wywiadów - zawsze musi dany scenariusz "przepuścić przez siebie".

Tytułową rolę zagrał wspomniany Cezary Pazura - aktor wtedy u szczytu popularności, głównie dzięki sukcesowi filmów Władysława Pasikowskiego ("Kroll", "Psy"). Partnerowali mu: Małgorzata Kożuchowska - w roli telewizyjnej dziennikarki Ewy, Jerzy Stuhr jako tropiący głównego bohatera komisarz Ryba oraz Janusz Rewiński w kreacji "Siary" - polskiego odpowiednika "Ojca chrzestnego". W pamięci widzów zapisali się także odtwórcy drugoplanowych kreacji - Katarzyna Figura ugruntowała pozycję seksbomby polskiego kina rolą żony "Siary", z kolei filmowy pseudonim Krzysztofa Kiersznowskiego - "Wąski" - na długo przylgnął do aktora. Nie wszyscy pamiętają jednak występ Szymona Majewskiego, który w roli aspiranta Mioducha śmiał się z dowcipów swego przełożonego - Ryby.

Juliusz Machulski tłumaczył w rozmowie z Iloną Łepkowską (wówczas dziennikarka "Filmu"), jakie stawia sobie cele jako reżyserowi. "Moim zadaniem jest sprawić, żeby ludzie przyszli do kina i spowodować, żeby wyszli z niego wstrząśnięci, wzruszeni, lub przynajmniej rozbawieni. To wszystko" - skromnie wyjaśniał reżyser "Kilera".

Film okazał się jednak na tyle dużym sukcesem, że zainteresowało się nim samo Hollywood. Co innego sprzedać prawa do remake'u, co innego doczekać się gotowego filmu. Zamiast więc "Kilera" po amerykańsku otrzymaliśmy polski sequel, w którym tytułowy Kiler stał się celebrytą.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kiler
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy