Kieślowski w Paryżu
Największa we Francji retrospektywa filmów Krzysztofa Kieślowskiego, połączona z wystawą ilustrującą życie i twórczość polskiego reżysera, 29 sierpnia rozpocznie się w kinach MK2 Bibliothcque i Hautefeuille w Paryżu.
Wydarzeniu, które potrwa do końca września, patronują minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz minister Kultury Francji Aur‚lie Filippetti. Według organizatorów będzie to największy polsko-francuski projekt kulturalny 2012 roku oraz pierwszy, dwustronny projekt kulturalny realizowany z udziałem nowej, francuskiej ekipy rządowej.
Projekt zainauguruje 29 sierpnia otwarcie biograficznej wystawy "Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć" przygotowanej przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Ekspozycja, która od wielu lat pokazywana jest w różnych krajach, została specjalnie z tej okazji opracowana w wersji francusko-angielskiej.
Muzealna wystawa została przygotowana z myślą zarówno o tej publiczności, która Kieślowskiego znała i ceniła, jak i tej, która oglądając wystawę dopiero poznaje jej bohatera - poinformowała Krystyna Zamysłowska z Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Zwiedzający oglądając wystawę może prześledzić artystyczną biografię reżysera zamkniętą w dokumentach, fotografiach - prywatnych i zrobionych w czasie pracy na planie, fotosach filmowych, dyplomach i nagrodach, jakie dostał na krajowych i międzynarodowych konkursach i festiwalach filmowych. Wśród dokumentów są także te osobiste, rodzinne, dzięki którym widz może poznać Kieślowskiego od strony prywatnej.
Ekspozycja zostanie wzbogacona o plakaty filmowe wydane na całym świecie do filmów Krzysztofa Kieślowskiego oraz o "Fotografie z miasta Łodzi". Zdjęcia zrobione przez reżysera podczas studiów w łódzkiej szkole filmowej, pochodzą z archiwum rodzinnego i udostępnione zostały przez jego żonę Marię Kieślowską.
Wystawę będzie można oglądać w kinie MK2 Bibliothcque, które jest jednym z najładniejszych i najbardziej nowoczesnym kompleksów kinowych Paryża.
Retrospektywa dzieł Krzysztofa Kieślowskiego w Paryżu obejmie większość zrealizowanych przez reżysera filmów, w tym nowe, cyfrowe wersje trylogii "Trzy Kolory. Niebieski, Biały i Czerwony", jego pierwsze dokumenty, fabuły i całość "Dekalogu".
Wydarzenie zostało zorganizowane przez stowarzyszenie Lumicres of Europa we współpracy z MK2 - producentem i dystrybutorem filmów Kieślowskiego, Instytutem Polskim w Paryżu, z udziałem PISF, Muzeum Kinematografii, TVP, Wydawnictwem Montparnasse, Filmoteką Narodową oraz stowarzyszeniem polskich studentów i absolwentów we Francji.
Krzysztof Kieślowski - jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich twórców filmowych - urodził się 27 czerwca 1941 r. w Warszawie. Do łódzkiej szkoły filmowej dostał się dopiero za trzecim razem, w 1964 r.
W 1969 roku zadebiutował telewizyjnym filmem dokumentalnym "Zdjęcie". Dziesięć lat później nakręcił "Amatora" - jeden z najwybitniejszych obrazów zaliczanych do tzw. kina moralnego niepokoju. Potem powstał "Przypadek" - najgłośniejszy z filmowych "półkowników", który na emisję musiał czekać wiele lat.
W latach 80. był autorem telewizyjnego cyklu "Dekalog", który widzowie i krytycy na całym świecie uznali za objawienie. Do jego najsłynniejszych filmów należą "Podwójne życie Weroniki" oraz trylogia "Trzy kolory. Niebieski, Biały, Czerwony".
Za swoje filmy zdobywał prestiżowe nagrody. Za "Niebieski" otrzymał Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, za "Białego" - Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie, za "Czerwonego" - nominację do Oscara, francuskiego Cezara i Nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej BAFTA.
"Krótki film o zabijaniu" uhonorowano Nagrodą Jury w Cannes, a "Krótki film o miłości" - Nagrodą Specjalną Jury w San Sebastian. Reżyser zmarł 13 marca 1996 r. w Warszawie z powodu choroby serca.