Reklama

KFF: Symboliczny film na otwarcie

Film Ridleya Scotta i Kevina Macdonalda "Dzień z życia" rozpocznie 23 maja 51. Krakowski Festiwal Filmowy. Jak ocenił dyrektor imprezy Krzysztof Gierat, obraz ten może być "swego rodzaju credo nie tylko na tegoroczny festiwal, ale i jego drugie półwiecze".

Gierat, który eksperymentalny film Scotta i Macdonalda widział w lutym na Berlinale, powiedział, że już po kilku minutach projekcji wiedział, iż będzie to film otwarcia krakowskiego festiwalu.

Reklama

- Domyśliłem się po prostu po strukturze pierwszych minut, jak ten film będzie wyglądał. (...) To wystarczyło, by nabrać pewności, że film zasługuje na konkurs, a nawet na otwarcie festiwalu - wyjaśnił Gierat.

Według niego, dzieło trzykrotnie nominowanego do Oscara Brytyjczyka Ridleya Scotta i laureata Oscara Szkota Kevina Macdonalda będzie "sztandarem" otwierającym nie tylko tegoroczną galę, ale i drugie festiwalowe półwiecze. "Dzień z życia", jako mozaika krótkich, niezależnych filmów, nawiązuje - jak wyjaśnił dyrektor - do historii festiwalu, który do 2001 roku był festiwalem filmów krótkometrażowych.

"Dzień z życia" powstał pod okiem brytyjskiego i szkockiego reżysera, ale utwór ma tak naprawdę 80 tys. realizatorów ze 197 krajów, których słynni reżyserzy zaprosili do współpracy poprzez portal YouTube. 24 lipca 2004 nakręcili oni autorskie obrazy o tym, jak ten dzień wyglądał dla każdego z nich w różnych częściach świata.

- To jest film bardzo montażowy, film, który ma wręcz strukturę wideoklipu - ocenił dyrektor krakowskiego festiwalu. Jak wyjaśnił, "Dzień z życia" pokazuje obrazy często ze sobą niepowiązane, ale w całości stanowiące historię jednego dnia naszej planety.

- W tym filmie jest w zasadzie wszystko: jest początek i koniec życia, jest świt i noc, jest praca i wypoczynek, tam jest dramat i szczęście, jak w pigułce - mówił Gierat.

W ramach 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który rozpocznie się 23 maja i potrwa do 29 maja, pokazane będą 93 filmy z całego świata startujące w trzech festiwalowych konkursach, a także drugie tyle w sekcjach pozakonkursowych.

- Tegoroczne filmy opowiedzą o najważniejszych problemach tego świata - zapowiedział Gierat. - To nie są eseje, filmy wojujące czy publicystyczne, lecz artystyczne. Opowiadają o tych wszystkich problemach z punktu widzenia człowieka - zastrzegł.

Zobacz zwiastun filmu "Dzień z życia":


INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Nie | Krzysztof Gierat | życia | Krakowski Festiwal Filmowy | \ Film

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje