KFF: Jedyny taki festiwal w Polsce
W poniedziałek, 23 maja, rozpoczyna się 51. Krakowski Festiwal Filmowy - jedyna w Polsce impreza filmowa, której laureaci mogą ubiegać się o Oscara i Europejską Nagrodę Filmową. Podczas 7 dni pokazane zostaną 223 filmy - 42 fabuły, 49 animacji, 132 dokumenty. Projekcjom będą towarzyszyć koncerty, spotkania z twórcami, wystawa, warsztaty dokumentalne, branżowe konferencje, pitching Dragon Forum oraz Targi Filmowe.
Pokazy konkursowe odbywać będą się w kinach Kijów.Centrum oraz Mikro, pokazy pozakonkursowe, na które składa się w tym roku 12 zróżnicowanych cykli tematycznych w Kinie Pod Baranami oraz w Centrum Kinowym ARS.
Kino plenerowe ulokowało się w tym roku w nowym miejscu, u stóp wawelskiego zamku. Zorganizowane wspólnie przez Krakowską Fundację Filmową oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe plenerowe Kino Pod Wawelem codziennie wieczorem zaprosi widzów na bezpłatny pokaz z cyklu "Dźwięki muzyki". W repertuarze m.in. film o Henrym Padovanim, gitarzyście, który zaczynał karierę w zespole The Police w burzliwych latach 70.; dokument o Bijelo Dugme, niepokornej jugosłowiańskiej rockowej kapeli, której frontmanem był Goran Bregović oraz obrazki z trasy koncertowej bardzo lubianego w Krakowie zespołu The Klezmatics.
51. edycję Festiwalu otworzy premierowy pokaz filmu "Dzień z życia" ("Life in a Day") Kevina Macdonalda, laureata Oscara za film dokumentalny "Jeden dzień we wrześniu", autora m.in. "Ostatniego króla Szkocji" i "Czekając na Joe". Ten pełnometrażowy dokument, którego producentem jest Ridley Scott, powstał z filmów, które przesłali na YouTube Internauci ze 197 krajów. Wszystkie powstały jednego dnia - 24 lipca 2010. Po selekcji i montażu materiału powstał barwny, kalejdoskopowy obraz, który stara się odpowiedzieć na pytania: jak wygląda jeden dzień na Ziemi? Jak żyje współczesny człowiek? Film pierwszy raz został pokazany na festiwalu w Sundance, w Europie zadebiutował w podczas Berlinale, w Krakowie odbędzie się jego polska premiera. Gościem Gali Otwarcia Festiwalu będzie Tomasz Skowroński z Zakopanego, który jest autorem jednego z fragmentów tego niezwykłego kolażu światowego formatu.
Zobacz zwiastun filmu "Dzień z życia":
Głównym bohaterem drugiego dnia festiwalu będzie Piotr Kamler, laureat Nagrody Smok Smoków, przyznawanej w uznaniu za całokształt twórczości. Przed południem mistrz światowej animacji, trzykrotnie wyróżniony w Krakowie, zdobywca Grand Prix na festiwalu w Annecy otworzy w Instytucie Francuskim przy ulicy Stolarskiej wystawę swoich prac - utworów przestrzennych i filmowych - zatytułowaną "Czy czas istnieje?". Zaś wieczorem w kinie Kijów.Centrum odbędzie się uroczystość wręczenia artyście Nagrody Smok Smoków oraz pokaz niezwykłych animacji Piotra Kamlera.
Nie byłoby festiwalu bez rywalizacji twórców - w 3 konkursach wystartują 84 filmy, łączna pula nagród wynosi 200 000 złotych, a najwyższymi trofeami w poszczególnych konkursach są: Złoty Róg, Złoty Smok i Złoty Lajkonik. W jury zasiądą m.in. wybitny ekspert kina dokumentalnego Tue Steen Müller; producent Jerzy Kapuścinski; reżyser i operator Marcin Koszałka, laureat 50.KFF, reżyser Kaleo La Belle; reżyserka i scenarzystka Anna Kazejak-Dawid, ceniony dramaturg, laureat Nagrody Nike Tadeusz Słobodzianek; reżyser filmowy i teatralny Marcin Wrona; reżyser i współautor nominowanego do Oskara dokumentu "Królik po berlińsku, Bartek Konopka.
Projekcjom będą towarzyszyły imprezy muzyczne - w sobotni wieczór w kinie Kijów.Centrum odbędzie się 9. już Noc Wideoklipów, czyli autorski pokaz oryginalnych, wyróżniających się sposobem realizacji teledysków, a w trakcie Festiwalu wystąpią: Czesław Śpiewa w klubie Alchemia na Kazimierzu, zespół Me Myself and I w klubie Pauza oraz na Gali Zakończenia Festiwalu, którą poprowadzi Maciej Stuhr - znakomita grupa jazzowa Marcin Wasilewski Trio.
Zobacz zapowiedź Krakowskiego Festiwalu Filmowego: