KFF: Gdzieś w Europie... i na świecie
Znaczące miejsce w programie Krakowskiego Festiwalu Filmowego którego 53. edycja rozpoczyna się 26 maja, zajmują tematyczne cykle pozakonkursowe. Wśród 10 tegorocznych znalazły się dwa o pokrewnej, bo geograficznej, etymologii - Gdzieś w Europie oraz Opowieści ze świata.
- Nie samymi konkursami festiwal żyje - mówi dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Krzysztof Gierat. - Cykle tematyczne znakomicie uzupełniają oficjalny program, luźniejsza pozakonkursowa formuła pozwala na tworzenie ciekawych zestawień wokół wybranych zagadnień czy motywów przewodnich.
Spośród 9 tytułów cyklu Gdzieś w Europie na pierwszy plan wybijają się filmy, których tematyka oscyluje wokół problemów współczesnego świata: przyzwyczajeni do dobrobytu Islandczycy nagle muszą zmierzyć się z kryzysem i załamaniem gospodarczym ("Islandia, rok zerowy"); jedynym źródłem dochodu mieszkańców białoruskiej wioski jest nielegalna sprzedaż pluszaków pasażerom przejeżdżających pociągów ("Zabawki"); na wschodzie Polski planowane wydobycie gazu łupkowego wywołuje gwałtowne reakcje okolicznych mieszkańców ("Wierć kochanie, wierć!"); a na Ukrainie zadają sobie pytanie o wnioski z lekcji zatytułowanej Euro 2012 ("Lekcja demonstracji").
Drugim wyraźnym tropem są kameralne historie o ludzkich losach: podobny nieco w założeniu do "Szczęściarzy" Tomasza Wolskiego dokument o urzędzie stanu cywilnego w Belfaście, w murach którego rozgrywają się zarówno dramaty, jak i szczęśliwe chwile; historia pierwszej kobiety rabinki ("Opowieść o pierwszej Rabince"); oparty o 16-letnią obserwację bohatera, romskiego muzyka i dziennikarza, dokument ubiegłorocznej laureatki Smoka Smoków Heleny Třeštíkovej ("Vojta Lavička: wzloty i upadki") oraz króciutka opowieść o ukraińskim zbieraczu złomu, który "ma wszystko" ("Złomiarz").
Cykl zamyka, wyróżniający się pośród powyższych, energetyczny film muzyczny o świętującej jubileusz 25-leci istnienia francuskiej grupie perkusyjnej, która gra spektakularną muzykę industrialną ("Beczka śmiechu. 25 lat Tambours Du Bronx").
Oddalając się od Europy, w ramach cyklu Opowieści ze świata wylądujemy w miejscach bardziej egzotycznych, ale dotkniętych podobnymi problemami. Na pograniczu Indii i Bangladeszu, dzieci podejmują się niebezpiecznej pracy przemytników, by utrzymać rodziny ("Char... Ziemia niczyja"); w Nepalu zaś młodzi chłopcy obierają wojskową ścieżkę wyratowania się z nędzy ("Gurkowie - w służbie Jej Królewskiej Mości").
"Intymną" stronę cyklu Opowieści ze świata reprezentuje meksykańskie "Życie rodzinne", w którym syn bierze pod lupę długoletnie małżeństwo swoich rodziców. Połączeniem obu trendów - kameralnego i społecznego - wydaje się być "Izrael: Home Movie", osobisty film, powstały z połączenia rodzinnych materiałów archiwalnych i wspomnień z dzieciństwa, a zarazem próba rozliczenia się z Holokaustem i wieloletnią walką o niepodległość Ziemi Obiecanej.
Filmy z cyklu Gdzieś w Europie oraz Opowieści ze świata będą prezentowane w dniach 27 maja - 1 czerwca w krakowskich kinach: Agrafka oraz Kino Pod Baranami.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!