Reklama

Reklama

Kenneth Branagh ustanowi oscarowy rekord wszech czasów?

Jeszcze nigdy w historii Oscarów nie wydarzyła się taka sytuacja, by jeden twórca zdobył nominację do tej nagrody w siedmiu różnych kategoriach. W przyszłym roku wyczynu tego może dokonać Kenneth Branagh za sprawą swojego filmu „Belfast”.

"Belfast" trafi na polskie ekrany 25 lutego 2022

Film "Belfast" jest coraz częściej wymieniany jako kandydat w kilku oscarowych kategoriach. Jako że Kenneth Branagh jest jednym z jego producentów, to może dostać Oscara w kategorii dla najlepszego filmu. To jednak nie koniec szans. Branagh jest bowiem również scenarzystą oraz reżyserem tego po części autobiograficznego filmu, co uprawnia go do walki o Oscara również w tych kategoriach.

Kenneth Branagh: W oczekiwaniu na Oscara

W swojej bogatej karierze Branagh był już nominowany do Oscara w pięciu kategoriach. Były to następujące kategorie: najlepszy reżyser ("Henryk V"), najlepsza pierwszoplanowa rola męska ("Henryk V"), najlepszy film krótkometrażowy ("Swan Song"), najlepszy scenariusz adaptowany ("Hamlet") oraz najlepszy aktor drugoplanowy ("Mój tydzień z Marilyn"). Jak wylicza portal "Variety", nominacje w siedmiu oscarowych kategoriach mogą mu zapewnić nominacja dla najlepszego filmu oraz najlepszego scenariusza oryginalnego.

Reklama

Gdyby Branagh został nominowany tylko w jednej z powyższych dwóch kategorii, dołączy do bardzo wąskiego grona twórców, którzy byli nominowani w sześciu różnych kategoriach. Są tam jedynie George Clooney, Alfonso Cuaron i Walt Disney. Co ciekawe, na koncie Branagha nie ma póki co ani jednego Oscara.

Dodatkowo Branagh może dołączyć do jeszcze węższego grona artystów, którzy zostali nominowani do Oscara we wszystkich najważniejszych kategoriach: najlepszy film, reżyser, aktor pierwszoplanowy, aktor drugoplanowy oraz scenariusz. Do tej pory dokonali tego jedynie George Clooney i Warren Beatty.

Premiera filmu "Belfast" w polskich kinach zaplanowana została na 25 lutego przyszłego roku. Nominacje do Oscarów za rok 2021 zostaną ogłoszone 8 lutego 2022.

Czytaj również:

Kamila z "Rolnika" bezlitośnie krytykowana. "Żaden mężczyzna z nią nie wytrzyma"

"Rolnik szuka żony 8": Gorące sceny z udziałem Krzysztofa i Bogusi!

Maciej Stuhr na polsko-białoruskiej granicy

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Kenneth Branagh | Belfast (film)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje