Kazimierz Dolny 2002: Program
Film "Niebo" Toma Tykwera, zrealizowany według scenariusza Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza, otworzy w piątek, 2 sierpnia, w Kazimierzu Dolnym 8. Festiwal Filmowy i Artystyczny. W ramach imprezy wyświetlonych będzie 70 filmów fabularnych, 67 dokumentów, 72 animacje, 11 spektakli teatru telewizji oraz 25 filmów krótkich i średniometrażowych.
Swoje polskie premiery na festiwalu będą miały m.in. filmy "Tam, gdzie żyją Eskimosi" Tomasza Wiszniewskiego - nagrodzony jako najlepszy obraz europejski na festiwalu filmowym Nowy Jork/Awinion, "Księżniczka i wojownik" Toma Tykwera oraz "In the Bedroom" Todda Fielda - nominowany do tegorocznych Oscarów w pięciu kategoriach, m.in. jako najlepszy film.
Wydarzeniem festiwalu ma być m.in. projekcja "Makrokosmosu", drugiej części słynnego przyrodniczego obrazu "Mikrokosmos". Pokaz odbędzie się na Zamku, 3 sierpnia, po zachodzie słońca.
W festiwalowym cyklu "Spod igły", w ramach którego prezentowane będą najnowsze filmy polskie i zagraniczne dotąd w Polsce nie wyświetlane, znajdą się m.in. "Pinero" Leona Ichasy, "Gebuertig" Lukasa Stepanika i Roberta Schindela, "Anioł w Krakowie" Artura Barona Więcka, "Wielki podryw" Davida Mirkina, "Golasy" Witolda Świętnickiego (pokazany na ubiegłorocznym Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym) i "Wszyscy święci" Andrzeja Barańskiego.
W programie festiwalu są także cykle: Panorama Kina Światowego, Film Animowany - produkcje Studia Filmów Animowanych w Krakowie, animacje węgierskiego artysty Totha Pala i inne filmy węgierskie, Czas Na Dokument, Sztuka Dokumentu i Inne Kino - przegląd filmów krótko- i średniometrażowych młodych reżyserów, przygotowany przez Jerzego Kapuścińskiego.
Odbędą się także: przeglądy twórczości Andrzeja Brzozowskiego i Andrzeja Fidyka, pokazy spektaklu teatru telewizji - obejmą one 11 sztuk, Konkurs Kina Niezależnego - laureat konkursu zostanie zakwalifikowany do Konkursu Filmów Niezależnych na tegorocznym festiwalu w Gdyni, i projekcje z cyklu "Niełatwe współistnienie" - poświęconego stosunkom polsko-żydowskim.
Festiwal to nie tylko pokazy filmowe. W ramach programu "artystycznego" odbędzie się koncert węgierskiej grupy Besh o droM, wystawa twórczości rodziny Młodożeńców oraz spektakl plenerowy "Mazepa" w wykonaniu słynnego teatru KTO z Krakowa we współpracy z lwowskim Teatrem Woskriesinnia i kijowskim Teatrem Eksperymentalnym. Reżyserem przedstawienia jest Jerzy Zoń.
Odbędzie się także seminarium naukowo-literackie - na temat opery i jej związków z kinem - oraz Warsztaty Krytyki Filmowej. Ukazywać się będzie festiwalowa gazeta - "Bulwar Nadwiślański".
Wszystkie informacje o festiwalu znajdziecie TUTAJ.