Reklama

Kathryn Bigelow: Kobieta z męską siłą

Kathryn Bigelow, pierwsza w historii kobieta, która otrzymała Oscara za reżyserię, 27 listopada kończy 60 lat. Reżyserka znana z mocnych i "męskich" filmów pokazała całemu światu, że płeć piękna również świetnie czuje się za kamerą.

Od malarstwa do filmu

Zanim Kathryn zaczęła przygodę z filmem, rozwijała inne artystyczne talenty, głównie malarskie. Zainteresowanie sztuką Bigelow wyniosła z domu, jej rodzice zajmowali się bowiem sprzedażą obrazów i książek. I choć obecne filmowe sukcesy przysłoniły jej wcześniejsze osiągnięcia, warto przypomnieć, że Bigelow oprócz utalentowanej reżyserki jest także znakomitą... malarką.

Wszystko zaczęło się jesienią 1970 roku, kiedy Kathryn po ukończeniu szkoły średniej wyjechała do San Francisco, gdzie zapisała się do artystycznej szkoły Art Institute. Następnie uczyła się w Whitney Museum i Columbia Univeristy w Nowym Jorku. To właśnie tutaj poznała takie osobistości ze świata artystycznego, jak Vito Acconciego i Susan Sontag. Należała do grupy artystycznej Art & Language. Artystka doczekała się nawet wystaw ze swoimi pracami. Recenzje z nich pisali najwięksi z amerykańskich krytyków, w tym wspomniana już wyżej pisarka, krytyczka i aktywistka, Susan Sontag.

Reklama

Mimo sukcesów, Kathryn wkrótce na dobre porzuciła malarstwo, aby poświęcić się filmowi, którym zainteresowała się jeszcze na studiach w Nowym Jorku. "Zawsze chciałam realizować filmy. (...) Uważam, że to najlepsza z możliwych dróg, by komentować świat, w którym żyjemy, odkrywać jego tajemnice" - powiedziała o swoim wyborze.

Artystka również bez wahania przyznaje, że zwróciła się w stronę filmu, ponieważ kino dociera do znaczenie szerszej publiczności niż sztuki plastyczne. Kathryn powiedziała kiedyś: "Nie mogę połączyć malowania z reżyserią, bo obie te rzeczy wymagają całkowitego poświęcenia. Wybrałam więc film". Jak udowodniła w 2010 roku, ta decyzja okazała się słuszna!

Na męski wieczór

Chyba nikt z oglądających filmy Kathryn Bigelow, nie znając prawdy, nie przypuszczałby nawet, że za kamerą stoi kobieta. Reżyserka zadebiutowała w 1978 roku awangardowym filmem o przemocy "The Set-Up". Już tutaj zaznaczył się jej filmowy obszar zainteresowań.

Na próżno szukać u Kathryn typowej dla kobiecego kina delikatności, romantyzmu i sentymentalizmu. Nie jest to także kino naszpikowane feministycznymi ideologiami. Wszystkie, z kilkunastu do tej pory wyreżyserowanych przez Bigelow filmów, to mocne obrazy, do których przyzwyczaili nas najwięksi hollywoodzcy reżyserzy-mężczyźni. W dorobku Bigelow mamy bowiem i filmy sensacyjne, jak "Błękitna stal" i "Na fali", ale też thriller ("Przekleństwo wyspy"), horror ("Blisko ciemności) i film science-fiction ("Dziwne dni").

Zobacz zwiastun filmu "Dziwne dni":


Bigelow wykazuje się niesamowitym zmysłem reżyserskim, dzięki czemu swobodnie przekracza ramy gatunkowe realizowanych przez siebie filmów. Dramat miesza się swobodnie z filmem sensacyjnym czy science-fiction, a thriller z kryminałem. Najsłynniejszym i jednocześnie najbardziej "męskim" obrazem Bigelow pozostaje jednak oscarowy "The Hurt Locker. W pułapce wojny". Reżyserka wkracza w najbardziej męski świat, bo w świat wojny. Film o amerykańskich saperach w Iraku stał się pretekstem do refleksji reżyserki na temat afrodyzjaku jakim wśród mężczyzn nadal pozostaje wojna. Swój film dedykowała właśni im - amerykańskim żołnierzom, którzy zdecydowali się wyruszyć na front...

Takiego zwycięstwa jeszcze nie było

"To najważniejszy moment w moim życiu" - powiedziała w 2010 roku reżyserka na oscarowej gali, odbierając pierwszą z nagród za "The Hurt Locker. W pułapce wojny".

To również jeden z ważniejszych momentów w całej historii Oscarów. Po raz pierwszy nagroda za reżyserię powędrowała do płci pięknej! Sukces Bigelow okazał się miażdżący. Reżyserka zdobyła nie tylko nagrodę za najlepszą reżyserię, ale również pięć innych Oscarów (m.in. za najlepszy film i scenariusz oryginalny, którego autorem był Mark Boal) oraz szereg nagród na innych festiwalach.

Dodatkowego smaczku dodaje fakt, że nagrodę Akademii ubiegał się również "Avatar" - film wyreżyserowany przez byłego męża Kathryn, Jamesa Camerona.

Przeczytaj recenzję filmu "The Hurt Locker" na stronach INTERIA.PL!

W oscarowej historii na Oscara za reżyserię miały szansę trzy kobiety. W 2004 roku nominowana w kategorii reżyseria była Sophia Coppola z filmem "Między słowami", w 1993 swoją szansę otrzymała Jane Campion za "Fortepian", a w 1976 nominację otrzymała włoska reżyserka Lina Wertmüller z obrazem "Siedem piękności i Pasqualino". Każda z Pań przegrała wtedy w walce z mężczyzną. Wystarczająco dużo siły, by zmierzyć się z reżyserem-mężczyzną wykazała dopiero Kathryn Bigelow.

Zobacz zwiastun filmu "The Hurt Locker. W pułapce wojny":


Kolejne sukcesy?

W ostatnich latach reżyserka pracowała głównie nad dwoma filmami: "Triple Frontier" i "Kill Bin Laden" (tytuł roboczy). Informacja o śmierci przywódcy Al-Kaidy przyspieszyła pracę nad filmem o Al-Kaidzie. Scenariusz filmu napisany przez Marka Boala jest wynikiem dziennikarskiego śledztwa, nad jakim pracował scenarzysta w sprawie polowań na Bin Ladena. Kosztem filmu o najsłynniejszych terroryście przesunęły się prace nad "Triple Frontier", do którego scenariusz również napisał Boal.

Przypominamy, że o role w tym filmie starali się m.in. Sean Penn, Denzel Washington i Johnny Depp. Póki co, o obsadzie aktorskiej na pewno wiadomo tyle, że jedną z dwóch głównych ról zagra Tom Hanks (filmowy Charlie Wilson). Akcja samego filmu opowiadać ma o szlaku narkotykowym, prowadzącym przez trzy kraje Ameryki Połudiowej: Paragwaj, Argentynę i Brazylię.

Czy po tandemie Bigelow-Boal możemy spodziewać się kolejnych sukcesów na miarę "The Hurt Locker"? Czas pokaże.

A oto najlepsze, naszym zdaniem, filmy w reżyserii Kathryn Bigelow:

5. "Na fali" (1991)

Ten sensacyjny film z Keanu Reeves'em i Patrickiem Swayze'em w rolach głównych opowiada o grupie gangsterów napadających na banki w maskach z podobiznami prezydentów USA. Wiadomo już oficjalnie, że powstanie jego remake, który będzie nosił tytuł "Point Break".

4. "Przekleństwo wyspy" (2000)

Jest thrillerem opartym na faktach. Film opowiada historię dziennikarza (Sean Penn) i jego żony (Catherine McCormack), którzy badając sprawę podwójnego morderstwa, popełnionego na jednej z wysp leżących u wybrzeży Nowej Anglii, powoli popadają w obsesję...

3. "Blisko ciemności" (1987)

Gratka dla miłośników historii o wampirach. Film opowiada o młodym farmerze, który ugryziony przez wampirzycę, sam zamienia się w krwiopijcę. Od tej pory podróżuje samochodem wraz z grupą wampirów. Przywódca krwiożerczego gangu wyznacza mu pewne zadanie...

2. "Dziwne dni" (1995)

Scenariusz do tego filmu science-fiction napisał sam James Cameron. Akcja rozgrywa się w ostatnich dniach grudnia 1999. A co dalej? Jedno jest pewne takiego Sylwestra jeszcze nie było!

1. "The Hurt Locker. W pułapce wojny" (2008)

Tego filmu chyba nie trzeba przedstawiać. Opowieść o elitarnej jednostce saperów walczących na wojnie w Iraku w wyścigu po Oscary pokonała nawet "Avatara"!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Oscary | reżyseria | Kathryn Bigelow
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy