Kanadyjczycy na Animatorze
Przegląd filmów kanadyjskich wyprodukowanych przez National Film Board (NFB) of Canada to jedno z wydarzeń trwającego w Poznaniu Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. National Film Board of Canada jest partnerem tegorocznej edycji festiwalu.
"NFB specjalizuje się w produkcji filmów dokumentalnych i animowanych, a to dzięki Normanowi McLarenowi, który przyjechał do Kanady i zebrał grupę animatorów z całego świata. Oni to tworzyli swoje najczęściej eksperymentalne filmy dla naszej instytucji" - powiedziała we wtorek podczas konferencji prasowej producentka z National Film Board of Canada, Marcy Page.
National Film Board of Canada, został powołany przez rząd kanadyjski w 1940 roku, i przez kilkadziesiąt lat działalności wyprodukował ponad 13 000 filmów animowanych i dokumentalnych, które zdobyły ponad 5000 nagród, w tym 12 Oscarów.
- To jest naprawdę niesamowita instytucja, która nam artystom pomaga realizować swoje plany i projekty za pieniądze kanadyjskich podatników. Mamy tu niesamowite możliwości, których mogą nam pozazdrości amerykańscy filmowcy - powiedział jeden z jurorów festiwalowych Maciej Szczerbowski, artysta polskiego pochodzenia, który pracuje dla NFB.
Podczas Animatora oprócz dwóch bloków: NFB Classics i Producer Picks można obejrzeć filmy Normana McLarena, wybitnego twórcy filmów eksperymentalnych, założyciela wydziału produkcji filmów animowanych w tej wytwórni, zdobywcy Oscara za film "Neighbours" z 1952 roku, oraz Normanda Rogera, wybitnego kanadyjskiego kompozytora muzyki do filmów animowanych, który karierę rozpoczął w 1970 roku, pracując jako niezależny kompozytor dla National Film Board. Do tej pory przygotował ponad 200 ścieżek dźwiękowych.
Produkcje, przy których pracował, otrzymały 13 nominacji do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Oscarami uhonorowano sześć, w tym filmy "Stary człowiek i morze" Alexandra Petrova w 2000 roku oraz "Ojciec i córka" Michaela Dudoka de Wita w 2001.
Dzieci będą miały okazję obejrzeć "Opowieści z Kanady", czyli wybór krótkometrażowych kanadyjskich obrazów obejmujących produkcje National Film Board of Canada, m.in. film "Higglety Pigglety Pop! Życie to musi być coś więcej" tegorocznego jurora Maćka Szczerbowskiego, Poznaniaka tworzącego w Kanadzie, laureata Grand Prix pierwszego festiwalu Animator za film "Madame Tutli- Putli".
W środę będzie można posłuchać tez koncertu kanadyjskiej grupy Esmerine, post punkowego zespołu, który często tworzy muzyke do filmów animowanych. Koncert będzie ilustrowany animacjami jednej z kanadyjskich autorek.
Do 19 lipca w Poznaniu będzie można obejrzeć w sumie ponad 200 filmów z całego świata. Animator to największy festiwal filmu animowanego w Polsce.