Kaczmarek: Koncepcja pełnego człowieka
Wierzę w koncepcję pełnego człowieka, czyli kogoś, kto interesuje się światem, w którym żyje - powiedział szef Transatlantyk Festival Poznań Jan A.P. Kaczmarek. Jak podkreślił, muzyczno-filmowe wydarzenie ma zwracać uwagę na ważne problemy współczesnego świata.
Festiwal, który wystartował w piątek, potrwa do 9 sierpnia. W trakcie wydarzenia zaplanowano m.in. projekcje ponad 150 filmów, w tym produkcji nagrodzonych na czołowych międzynarodowych festiwalach.
Jak powiedział na konferencji prasowej Kaczmarek, laureat Oskara za muzykę do filmu "Marzyciel", Transatlantyk to pierwszy festiwal, który określa się jako globalny, czyli silnie związany z miejscem i jednocześnie mający światowe aspiracje, świadomość i kontekst.
Twórca i pomysłodawca festiwalu podkreśla też, że organizowane przez niego wydarzenie to impreza idei, która używa siły filmu i muzyki do ich propagowania.
"Główną ideą jest propagowanie aktywnego, świadomego życia. Ja wierzę w koncepcję pełnego człowieka, czyli kogoś, kto poza swoim zawodem, swoją działalnością interesuje się światem w którym żyje. Dla swojego własnego dobra i dobra społeczeństwa, w którym żyje, stara się ten świat zrozumieć" - powiedział PAP Life kompozytor.
"Świat jest coraz bardziej skomplikowany. Naszą rolą jest przywożenie produktów intelektualnych z całego świata, które pomagają go zrozumieć. Jeżeli przywozimy program dotyczący finansów świata, Wall Street, kryzysu finansowego, to edukujemy ludzi, jak ten świat działa - kto jest odpowiedzialny za dobro a kto za zło tego świata" - dodał.
Wśród tematów, które nurtują autora poznańskiego festiwalu są też m.in. kwestie zdrowego i czystego jedzenia, wolnego od chemii i produkowanego w nieprzemysłowy sposób.
"Zdrowe jedzenie jest podstawą podtrzymania życia na całej planecie. W USA połowa ludzi ma cukrzycę skutkiem tragicznej diety. To samo powoli zaczyna dziać się w Polsce. Polska słynąca z tego, że miała znakomite jedzenie nagle staje się terenem działania wielkich korporacji. Ponieważ ludziom nie żyje się łatwo, jedzą to, co najtańsze, a więc to, co najgorsze" - stwierdził Kaczmarek.
Laureat Oscara podkreślił, że ważną sprawą dla świata jest kwestia żywności modyfikowanej genetycznie. W programie festiwalu znalazło się więc m.in. "Wielkie Dudnienie przeciwko GMO i wymieraniu pszczół".
Festiwal nie ucieka też od tematów politycznych, w tym od sytuacji na Bliskim Wschodzie. "Tam toczą się wojny, rewolucje. Jest to stan niepewności w rejonie, który często był źródłem konfliktów i może być przyczyną wielkiego konfliktu światowego. Warto o tym mówić. Udało nam się zaprosić Jacka Żakowskiego, Jerzego Osiatyńskiego i Wiktora Osiatyńskiego. Będą oni rozmawiać o swoim rozumieniu świata: co jest ważne, dokąd idziemy, co jest niebezpieczeństwem i czy widzą jakieś drogi naprawy" - zdradził kompozytor.
Według Kaczmarka, film i muzyka mają bardzo ważną rolę w propagowaniu wiedzy o najistotniejszych sprawach. "Nawet, jeśli film nie angażuje się w kwestię polityczną czy społeczną, to mówiąc o ludzkim życiu i opowiadając ciekawą historię ingeruje w ważne sprawy. Na festiwalu pokazujemy głównie dobre filmy, ale jeżeli one przy okazji mówią o ważnych sprawach kulturowych to tym lepiej" - powiedział.
W trakcie tegorocznego Transatlantyk Festival Poznań odbędą się m.in. pokazy w ramach "kina łóżkowego" oraz projekcje połączone z degustacjami przygotowanymi przez kucharzy.
Gościem specjalnym festiwalu będzie Yoko Ono, która wystąpi razem z Thurstonem Moorem, gitarzystą i wokalistą zespołu Sonic Youth. Awangardowa artystka odbierze też w Poznaniu nagrodę Transatlantyk Glocal Hero Award.
Zaplanowano ponadto warsztaty i seminaria prowadzone przez uznane osobowości przemysłu filmowego. W trakcie festiwalu rozstrzygnięte będą też dwa konkursy kompozytorskie dla młodych twórców z całego świata.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!