Reklama

Josephine Baker została uhonorowana w paryskim Panteonie!

Josephine Baker, słynna aktorka, tancerka, agentka francuskiego kontrwywiadu i działaczka na rzecz praw obywatelskich dołączyła właśnie do grona 80 wybitnych Francuzów, których szczątki spoczywają w paryskim Panteonie. Tym samym gwiazda została pierwszą czarnoskórą kobietą uhonorowaną tym prestiżowym wyróżnieniem. W uroczystej ceremonii, podczas której złożono symboliczną trumnę artystki, udział wzięli prezydent Francji Emmanuel Macron oraz książę Monako Albert II Grimaldi.

Josephine Baker, słynna aktorka, tancerka, agentka francuskiego kontrwywiadu i działaczka na rzecz praw obywatelskich dołączyła właśnie do grona 80 wybitnych Francuzów, których szczątki spoczywają w paryskim Panteonie. Tym samym gwiazda została  pierwszą czarnoskórą kobietą uhonorowaną tym prestiżowym wyróżnieniem. W uroczystej ceremonii, podczas której złożono symboliczną trumnę artystki, udział wzięli prezydent Francji Emmanuel Macron oraz książę Monako Albert II Grimaldi.
Josephine Baker /Michael Ochs Archives/Getty Images /Getty Images

Josephine Baker spoczęła w paryskim Panteonie 30 listopada, dołączając tym samym do grona najbardziej zasłużonych dla Francji osób. 

Podczas wtorkowej ceremonii złożona została jedynie symboliczna trumna Baker zawierająca ziemię pochodzącą z czterech kluczowych w jej życiu miejsc: St. Louis w Stanach Zjednoczonych, gdzie się urodziła, Paryża, Monako i ogrodów Chateau des Milandes. Jak poinformował syn gwiazdy, prochy jego matki pozostaną w miejscu, w którym została pochowana, czyli na cmentarzu morskim w Monako. CNN donosi, że trumna Baker została wniesiona przez sześciu francuskich oficerów sił powietrznych przy dźwiękach jej piosenki "J’ai deux amours" zaśpiewanej przez chór dziecięcy. Jeden z żołnierzy prezentował odznaczenia, które Baker dostała podczas pobytu we Francji – w tym medal ruchu oporu z czasów II wojny światowej i Order Narodowy Legii Honorowej.

Josephine Baker: Życie i zaangażowanie społeczne

Reklama

Baker urodziła się w rozbitej rodzinie w ubogiej afroamerykańskiej dzielnicy St. Louis w stanie Missouri. Jako nastolatka wyjechała do Nowego Jorku, gdzie została błyskawicznie odkryta przez francuskiego łowcę talentów, co skłoniło ją do przeprowadzki do Paryża. W 1937 otrzymała obywatelstwo francuskie.


Podczas II wojny światowej pracowała w Czerwonym Krzyżu i działała czynnie we francuskim ruchu oporu. W latach 50. i 60. regularnie wyjeżdżała do USA, by włączyć się do walki z rasizmem. W 1963 roku podczas Marszu na Waszyngton przemawiała obok Martina Luther Kinga. W historii popkultury zapisała się jako ceniona piosenkarka, aktorka i tancerka. W 1927 roku zagrała główną rolę w niemym filmie "La Sirene des Tropiques", stając się pierwszą czarnoskórą kobietą, która wystąpiła w filmie fabularnym. Przyjaźniła się z takimi osobistościami, jak Pablo Picasso, Christian Dior czy F. Scott Fitzgerald. Zmarła w 1975 roku, dwa dni po swoim ostatnim występie.

Zobacz również:

Szczere słowa Stuhra. "Byłem upodlony, pijany i leżałem na ziemi"

Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Co naprawdę się stało?

W wieku 10 lat popadła w... alkoholizm. Co robi dziś?

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Josephine Baker
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy