Reklama

Reklama

"jOBS": Garaż na przedmieściach

Debiutujący na polskich ekranach biograficzny film "jOBS" koncentruje się na losach Steve'a Jobsa od chwili, gdy razem z przyjacielem Stevem Wozniakiem założyli firmę Apple, w garażu jego domu w Palo Alto, aż do 2001 roku, kiedy wizjoner zaprezentował światu jeden ze swoich najbardziej rewolucyjnych wynalazków - iPoda. Na stronach INTERIA.PL prezentujemy premierowo fragment filmu.

Steve Jobs był jedną z kluczowych postaci końca XX wieku. Nie ukończywszy nigdy studiów, pokazał wszystkim dookoła, że posiadając wspaniałą wizję i żelazną determinację oraz bezwzględnie trzymając się raz wyznaczonego celu, można zmienić świat. Jobs był współzałożycielem firmy Apple, a także głównym wynalazcą pierwszych domowych komputerów. To właśnie dzięki jego uporowi i talentowi lata później do życia zostały powołane takie produkty jak iPad czy iMac, które stanowią dzisiaj dla wielu ludzi podstawę codziennego życia. "jOBS" Joshuy Michaela Sterna to film, który pokazuje początki kariery Steve'a Jobsa oraz wszystkie przeszkody, które musiał pokonać, by móc zrealizować swą nie posiadającą ekwiwalentów w ówczesnej rzeczywistości wizję. Opowiadając o niezwykłym mężczyźnie, który zmienił świat, twórcy "jOBS" pokazują również stojącego za legendą człowieka z krwi i kości.

Reklama

Większość zdjęć do "jOBSa" nakręcono w dolinie San Fernando, w północnej części wzgórz Hollywood, w podmiejskim obszarze, który bardzo przypomina położone w Krzemowej Dolinie miasto Curpentino, gdzie znajduje się baza macierzysta Apple. Jednakże producent Mark Hulme naciskał, by pierwsze sceny filmu zostały nakręcone w prawdziwych lokacjach, w których dane wydarzenia miały miejsce - m.in. w garażu przybranych rodziców Jobsa.

"Wierność historyczna miała dla nas ogromne znaczenie", potwierdza scenarzysta Matt Whiteley, "ale sama możliwość kręcenia w tym samym miejscu, w którym Steve i Woz lutowali pierwsze panele i tworzyli nowe obwody, była unikalnym doświadczeniem. Myślę, że widzowie odczują to na ekranie".

Reżyser Joshua Michael Stern dodaje, że był z początku nastawiony sceptycznie, lecz po wejściu do tego garażu, żeby sprawdzić, czy nadaje się do kręcenia ujęć filmowych, wszystkie jego obawy zostały rozwiane. "Przebywanie tam było doprawdy poruszające, tak jak w przypadku wchodzenia do domów wielkich ludzi" - wspomina reżyser, przywołując wizytę w Monticello, plantacji Thomasa Jeffersona. "Uważam, że to idealny sposób na rozpoczęcie tego filmu, a dzięki tej wizycie ekipa jeszcze bardziej się zmotywowała" - dodaje Stern. "Wejście do prawdziwego garażu, w którym powstawała legenda, było rzeczywiście niezwykłe"- potwierdza aktor Lukas Haas. "Nigdy jeszcze nie kręciłem w miejscu, w którym wydarzyło się coś wiekopomnego. Było to świetne, ale również trochę dziwnie. Ciężko było z początku uświadomić sobie, że to naprawdę się tam zdarzyło, ponieważ garaż wyglądał jak każdy inny garaż na przedmieściach. Nie było w nim nic wyjątkowego".

Whiteley zaznacza, że Apple jest uznawane przez większość za najlepszą firmę funkcjonującą na tej planecie - o wiele cenniejszą niż tacy giganci jak Exxon Mobil, Wal-Mart czy Microsoft.

"Apple jest największe pod względem wartości rynkowej i przy okazji oferuje coś wyjątkowego" - mówi scenarzysta. "To firma, która zainspirowała swoimi produktami ludzi na całym świecie. Rzadko zdajemy sobie sprawę z zakresu, w jakim ukształtowała nasze codzienne życie. Stworzyła nowe branże oraz miejsca pracy na całym świecie. I wszystko rozpoczęło się w umyśle jednego człowieka, który zaczynał w tym właśnie garażu".

Mawia się, że wielkość wiąże się z niezrozumieniem. Jobs tak właśnie miał, ale udało mu się coś, czym nie mogli pochwalić się inni - jego wizja została uznana za wielką jeszcze za jego życia. "Wszystko, co Steve Jobs zrobił, miało swój powód", kończy odtwórca tytułowej roli Ashton Kutcher. "Niektórzy się z tym nie zgadzali, ale prawda jest taka, że ludzie będą pamiętali o nim jeszcze bardzo długo".


Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Jobs

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy