Jest program Sputnika nad Polską
5. edycja festiwalu Sputnik nad Polską odbędzie się w okresie 17-27 listopada. W programie imprezy znajdą się m.in. retrospektywa twórczości Aleksandra Sokurowa, klasyka rosyjskiego kina erotycznego oraz najnowsze rosyjskie produkcje, które powalczą o Grand Prix festiwalu.
Organizatorzy przygotowali w tym roku przegląd twórczości dwóch rosyjskich twórców. Jednym z nich jest Michaił Kalik. Autor dziewięciu pełnometrażowych filmów był kilkakrotnie aresztowany za działalność antyradziecką, a jego filmy zostały objęte cenzurą i przymusowo przemontowane. W latach 70. zmuszony był wyemigrować do Izraela, gdzie mieszka do dnia dzisiejszego. Polscy widzowie po raz pierwszy będą mieli okazję zobaczyć takie filmy, jak: "Człowiek idzie ze słońcem", "Do widzenia chłopcy", czy "Kochać".
Do znamienitego grona rosyjskich twórców należy również Aleksander Sokurow, który decyzją Europejskiej Akademii Filmowej został zaliczony w poczet 100 najlepszych reżyserów. Publiczność 5. edycji Sputnika nad Polską będzie miała okazję w ramach retrospektywy filmów mistrza obejrzeć takie produkcje, jak: "Ojciec i syn", "Aleksandra" "Cielec", czy "Rosyjska Arka", czy "Samotny głos człowieka".
W związku z 50. rocznicą pierwszego lotu człowieka w Kosmos, Sputnik nad Polską odkryje również kosmiczny wymiar rosyjskiej kinematografii. Zaprezentowana zostanie klasyka rosyjskiej fantastyki oraz filmy ukazujące społeczny odbiór pierwszych kosmicznych sukcesów z udziałem kosmonautów: Mirosława Hermaszewskiego, Jurija Baturina, A. Leonowa. W sekcji znajdą się m.in. "Droga ku gwiazdom" Pawła Kłuszancewa, "Solaris" Andrieja Tarkowskiego, "Papierowy żołnierz" Aleksieja Germana, "Aelita" Jakowa Protazanowa, "Przez ciernie do gwiazd" oraz dokument o Mirosławie Hermaszewskim pod tytułem "Ciężar nieważkości". W planetarium w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się debata z udziałem kosmonautów: Mirosława Hermaszewskiego, Jurija Baturina, A. Leonowa. oraz pokaz filmu o podboju kosmosu.
Kinomanom dedykowana jest sekcja konkursowa prezentująca najlepsze autorskie obrazy z ostatnich dwóch lat. W tym roku w sekcji konkursowej znalazły się filmy: "Myśliwy" Bakura Bakuradze, który poprowadzi widza przez niełatwą podróż po rosyjskiej wsi, ukazując skomplikowane relacje międzyludzkie oraz trudną drogę do akceptacji rzeczy nieodwracalnych.
"W sobotę" Aleksandra Mindadze to z kolei rodzaj fabularnej relacji ukazującej czarnobylską tragedię z 1986 roku - w niełatwej formie - dynamiczny, "trzęsący się" obraz, przerywany dźwięk. Dzięki nietypowej realizacji, film pozwala widowni na autentyczne przeżywanie wydarzenia, znanego dotychczas głównie z doniesień prasowych. W sekcji konkursowej o nagrodę powalczą również: "Palacz" Aleksieja Bałabanowa, "Beduin" Igora Wołoszyna, "Portret o zmierzchu" Angeliny Nikonowej, "Dolina róż" Dmitrija Czerkasowa i "Dom wiatru" Wiaczesława Złotopolskiego.
Zobacz fragment filmu "Palacz" Aleksieja Bałabanowa:
W festiwalowej sekcji "Kalejdoskop nowego kina" zaprezentowane zostaną m.in. takie tytuły, jak: "Dwa dni" Awdotii Smirnowej czy "Obojętność" Olega Fliangoltsa. Tegoroczny "Sputnik" nie zapomni także o mężczyznach, prezentując najlepsze rosyjskie kino akcji, w tym: "Kandahar" Andrieja Kawuna i "My z przeszłości cz. 1 i 2. "
W ramach sekcji Dzień Moskwy, zaprezentowane zostaną dokumenty filmowe znamienitych reżyserów oraz filmy fabularne, w których stolica Rosji staje się "drugoplanowym bohaterem". Publiczność będzie mogła obejrzeć m..in: po raz pierwszy zaprezentowane polskiej publiczności "Moskwa" A.Zeldowicza, "Przejazdem przez Moskwę" I.Gurina, "Moskiewskie wakacje" A.Surikowa, "Dworzec białoruski" Andrieja Smirnowa, "Czyste prudy" Aleksieja Sacharowa, "Chodząc po Moskwie" Georgij Danelija oraz "Moskwo Kocham Cię" - film składający się z 18 etiud stworzonych przez 18 reżyserów.
Całkowicie nową sekcją będzie realizowany we współpracy z Muzeum Erotyki pokaz filmów z sekcji Erotyka w kinie rosyjskim, w tym m.in. "Mała Wiera" Wasyla Piczuła, "Dziwadła i ludzie" Aleksieja Bałabanowa, "Zazdrość bogów" Władimira Meńszowa, "Nad ciemną wodą" Dmitrija Meschijewa oraz filmy "Jesień:, "nad ciemną wodą", "Zazdrość Bogów", "Letni deszcz", "Podróż do Wiesbaden".
Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych widzach, dla których przygotowane zostaną specjalne atrakcje filmowe w ramach sekcji Mały Sputnik. W tym roku dzieciaki wyruszą w fascynującą wyprawę z dzielnym "Aloszą", poznają historię "Kopciuszka", zaprzyjaźnią się z "Iwanem i zaczarowanym kucykiem", razem z Alicją odkryją Tajemnicę Trzeciej Planety. Nie zabraknie również uwielbianych przez młodych widzów bajek "Czeburaszek", "Królowa Śniegu" czy "Kikoriki". Widzowie "Małego Sputnika" wystartują w kosmiczną podróż razem z Białą i Strzałą - najsłynniejszymi czworonogimi kosmonautami.