Jest hitem Netflixa. W końcu doczeka się wersji filmowej! Znamy reżysera
Adaptacja “Problemu Trzech Ciał” zrobiła furorę na platformie Netflix. Ostatnio świat obiegła świetna informacja. Kluczowa postać kina chińskiego podejmie się zrobienia filmowej wersji powieści!
"Problem Trzech Ciał" to fantastycznonaukowa powieść napisana przez chińskiego pisarza Liu Cixina i wydana w 2006 roku. Akcja nie jest linearna i toczy się w różnych latach. Śledzimy losy naukowca Wanga Miao, który bada serię samobójstw czołowych fizyków. Bohater natyka się na tajemniczą grę o nazwie "Trzy ciała". Okazuje się, że fabuła wirtualnego świata nie jest fikcją, a projekcją rzeczywistości.
Powieść zyskała ogromną sławę w Chinach, a po przetłumaczeniu jej na 30 języków, również za granicą. Otrzymała nawet nagrodę Hugo. Była pierwszym tłumaczonym na angielski tekstem, który dostał tę statuetkę.
W przeszłości podjęto kilka prób ekranizacji hitu Cixina. Jedna nawet pojawiła się na platformie Youtube. Jednak zdecydowanie największy sukces osiągnęła adaptacja Netflixa wydana w 2024 roku, w której główną osią opowieści jest inna bohaterka “Problemu Trzech Ciał" - astrofizyczka Ye Wenjie.
Ostatnio świat obiegła informacja, że dzieło Liu doczeka się ponownej próby zrobienia z niego filmu kinowego. Za reżyserię ma odpowiadać Yimou Zhang, 74-letni chiński filmowiec, uznawany za kluczową postać tzw. piątej generacji twórców kina chińskiego. Projekt został ogłoszony w niedzielę przez Wang Changtiana, założyciela i dyrektora generalnego Enlight Media, na forum zorganizowanym w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Szanghaju.
Yimou, jak dotąd, stworzył sporo wielokrotnie nagradzanych filmów. Jest pierwszym chińskim reżyserem docenionym przez Amerykańską Akademię Filmową. Trzy jego produkcje były nominowane do Oscara: "Ju Dou" (1990), "Zawieście czerwone latarnie" (1991) i "Hero" (2002). Fani Liu Cixina mają duże oczekiwania odnośnie jego wersji świata opisanej przez kultowego autora chińskiego.
Zobacz też: Jerzy Skolimowski i Zbigniew Zamachowski nagrodzeni za niepokorność twórczą