Jeśli dobre kino, to tylko w Krakowie!
Najbardziej obiecujący filmowcy i ich najciekawsze filmy znowu pojawią się w Krakowie. Już w najbliższy piątek, 18 listopada, w Centrum Kultury Rotunda rozpocznie się 18. edycja festiwalu Etiuda&Anima.
Etiuda&Anima to miejsce, w którym widzowie mogą zapoznać się z twórczością zarówno studentów, amatorów, jak i twórców wielokrotnie nagradzanych na całym świecie.
W codziennym rozkładzie projekcji sąsiadują ze sobą światowi i polscy klasycy, młodzi reżyserzy i jeszcze młodsi studenci szkół filmowych, profesjonaliści, laureaci Złotych Palm i Oscarów, twórcy filmów animowanych i dokumentaliści, w końcu - artyści z pogranicza kina oraz sztuk wizualnych i tradycyjni filmowcy.
Tegoroczna edycja imprezy rozpocznie się ponowną premierą po latach jednego z najsłynniejszych filmów niemych w historii kina - "Podróży na Księżyc" Georgesa Méliesa w odnowionej, kolorowej wersji.
Centralnym punktem każdej edycji festiwalu są dwa konkursy. Pierwszy z nich ,"Etiuda", koncentruje się na fabularnych i dokumentalnych filmach studenckich. Podczas 6 odsłon, od piątku do niedzieli (18-20 listopada), zobaczymy 34 krótkometrażówki. Polską kinematografię reprezentować będzie 8 etiud. Może właśnie wśród nich znajdzie się laureat Złotego Dinozaura?
Tuż po zakończeniu konkursu etiud rozpocznie się festiwalowa rywalizacja o najlepszą krótkometrażową animację. W szranki konkursu "Anima" stanie 61 animacji, w tym 6 rodzimej produkcji (m.in. "Świteź", głośna adaptacja ballady Mickiewicza). Najlepsze zostaną nagrodzone statuetkami Jabberwocky.
Oprócz konkursów czekają nas nowe i tradycyjne sekcje programowe oraz przeglądy, m.in. "Autoportrety twórców animacji", "Ścieżki mistrzów", "Klasycy animacji europejskiej", "Polskie dyplomy 2011".
Etiuda&Anima po raz kolejny stanie się miejscem spotkań z najwybitniejszymi światowymi twórcami. Znana jest już lista gości festiwalu.
Jury konkursu "Etiuda" przewodniczyć będzie Janez Lapajne, zwycięzca z 1998 r., teraz uznany słoweński reżyser, którego najnowszy film, "Bagaż osobisty", będzie można zobaczyć podczas festiwalu. Oprócz niego etiudy studenckie oceniać będą: Leszek Dawid (który spotka się z widzami przy okazji projekcji swojego ostatniego filmu, "Ki"), czeski twórca Ondřej Vavrečka, krytyk filmowa Anita Piotrowska (członkini Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej FIPRESCI) oraz Bálint Kenyeres, laureat Europejskiej Nagrody Filmowej za film "Przed świtem" (2005).
Przewodniczącym jury "Animy" wybrany został Hieronim Neumann, jeden z głównych przedstawicieli nurtu eksperymentalnego w polskiej animacji. W ocenie konkursowych filmów towarzyszyć mu będą: Claudius Gentinetta (zdobywca zeszłorocznego Złotego Jabberwocky`ego), Jonathan Hodgson, którego krakowska publiczność poznała jako bohatera "Autoportretów twórców animacji" w 2010 r., Mati Kütt (jego najnowszy film, "Podniebna piosenka", pokazany zostanie podczas festiwalu) oraz Wendy Tilby, zdobywczyni Złotej Palmy w Cannes za film "Gdy dzień się budzi", stworzony wraz z Amandą Forbis
Obie te artystki będą również gośćmi cyklu "Autoportrety twórców animacji", podczas którego odsłonią przed widzami tajniki swojego warsztatu. Oprócz nich poznamy sekrety technik stosowanych przez Suzan Pitt, autorkę "Asparagusa" (filmu prezentowanego podczas słynnych seansów "midnight movies" przed "Głową do wycierania" Davida Lyncha) oraz Barry'ego Purvesa, legendy brytyjskiej animacji, współpracownika Petera Jacksona i Tima Burtona. Purves odbierze nagrodę Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego artysty i pedagoga.
Do Krakowa przyjedzie także Raimund Krumme - będzie gościem retrospektywy swoich filmów wyświetlanej w ramach cyklu "Klasycy animacji europejskiej". W Krakowskim Związku Artystów Plastyków oglądać można wystawę jego prac pod tytułem "Gra linii i kształtów". Innym artystą, który zawita na festiwal, by zaprezentować swoją pozafilmową działalność, będzie Gerrit van Dijk, dwukrotny laureat Złotego Niedźwiedzia - jego prace zaprezentowane zostaną w Rotundzie.
Z okazji specjalnego pokazu "Chrztu", na festiwal zawita jego reżyser Marcin Wrona, laureat Złotego Dinozaura w 2002 r. "Od animacji do found footage i z powrotem" to z kolei tytuł pokazu prowadzonego przez Tomasza Kozaka. Kozak, artysta nietuzinkowy i wszechstronny, osobiście opowie o swojej artystycznej działalności. Odbędzie się również spotkanie z Ilarią Floreano, autorką książki "Concerto per macchina da presa. Music e suono nel cinema di Krzysztof Kieślowski" ("Koncert na kamerę. Muzyka i dźwięk w kinie Krzysztofa Kieślowskiego"). W spotkaniu udział weźmie również Roberto Donati, włoski krytyk filmowy.
Etiuda&Anima to także warsztaty, w tym roku w całości poświęcone animacji. Poprowadzą je Ron Diamond, założyciel i producent wykonawczy Acme Filmworks, wspominana już Suzan Pitt oraz Alicja Jodko, specjalistka od animacji dla najmłodszych.
Festiwal potrwa od 18-24 listopada.
Portal INTERIA.PL jest patronem medialnym festiwalu!