Jerzy Cnota, aktor znany z "Janosika", nie żyje
Aktor Jerzy Cnota, którego cała Polska pamięta z roli w produkcji "Janosik", nie żyje. Artysta zmarł w czwartek, 10 listopada, po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 74 lata.
Informację o śmierci artysty podał "Dziennik Zachodni", który poinformował, że aktor od dawna bardzo chorował.
Doświadczenia aktorskie Jerzy Cnota zdobywał w krakowskich teatrach studenckich, występował też w Piwnicy pod Baranami.
Na ekranie zadebiutował w roku 1969 w "Soli ziemi czarnej" Kazimierza Kutza. "On dla mnie jest znaleziskiem. Jak człowiek chodzi po górach albo jest na plaży nad morzem, to czasem mu się trafi coś niezwykłego. Taki jest dla mnie Jerzy Cnota" - powiedział o aktorze przed laty Kazimierz Kutz.
W filmach i serialach zagrał ponad 70 ról drugoplanowych i epizodów, m.in. w "Perle w koronie", "Janosiku", "Podróży za jeden uśmiech", "Czterdziestolatku", "Misiu", "Grzesznym żywocie Franciszka Buły" i "Komediantach z wczorajszej ulicy".
W ostatnich latach występował w serialu "Świat według Kiepskich".
Zdecydowanie największą popularność zdobył rolą rozbójnika Gąsiora w kultowym serialu Jerzego Passendorfera"Janosik"(1974). Wystąpił m.in. obok Marka Perepeczki (Janosik), Witolda Pyrkosza (Pyzdra) i Bogusza Bilewskiego (Kwiczoł).
Jerzy Cnota urodził się 17 października 1942 roku w Jastrzębiu-Zdroju. Później z rodziną przeniósł się do Chorzowa. Jest absolwentem filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, w latach 70. eksternistycznie ukończył studia na warszawskiej PWST.
Jerzy Cnota jest znany głównie z ról drugoplanowych i epizodycznych. Największą popularność przyniósł mu telewizyjny serial "Janosik". Wcześniej zagrał w dwóch śląskich filmach Kazimierza Kutza - "Soli ziemi czarnej" i "Perle w koronie", które rozpoczęły jego bogatą kilkudziesięcioletnią karierę.
"Oddałby koszulę, a nawet spodnie przyjacielowi. Taki on był", "Bardzo ciepły kolega, który potrafił doradzić we wszystkim. Bardzo profesjonalny, nie obrażał się na nikogo" - mówią o nim przyjaciele i koledzy z planu w filmie "Cnota" (2013), śląskim filmie paradokumentalnym Eugeniusza Klucznioka i Klubu Filmu Niezależnego.