Reklama

Janusz Majewski w Alei Sławy

Znakomity reżyser Janusz Majewski odsłonił w poniedziałek swoją gwiazdę w łódzkiej Alei Sławy na głównej ulicy miasta - Piotrkowskiej. W uroczystości wzięła udział rodzina i przyjaciele reżysera, m.in. Juliusz Machulski i aktorka Sonia Bohosiewicz.

Podczas uroczystości Juliusz Machulski przyznał, że to Janusz Majewski spowodował, że on został reżyserem.

- Mój ociec - Jan Machulski - kiedy zaczął pracować z Januszem powiedział, że nareszcie jest jakiś reżyser prawdziwy, amerykański w Polsce. Miałem wtedy 11 lat i zacząłem się bardziej poważnie przyglądać twórczości Janusza i on mi rzeczywiście imponował. Do dziś wspominam wzruszenia na tych filmach, bo wiedziałem, że on umie coś więcej niż to, co widziałem na polskich ekranach - mówił Machulski.

Przyznał, że jak poznał Majewskiego, to wiedział, że to on będzie jego mentorem. - Staram się być taki jak on, chociaż to jest bardzo trudne - zaznaczył Machulski.

Reklama

Janusz Majewski wspominając czasy studiów w łódzkiej szkole filmowej przypomniał, że w mieszczącym się przy niej Grand Hotelu zrobił swoją pierwszą etiudę "Rondo".

- "Rondo" potem jak gdyby było rozwinięte w "Zaklętych rewirach". Dzięki temu dostałem kiedyś dyplom honorowego prezesa kelnerów polskich, który wisi na ścianie - wspominał reżyser. Podkreślił, że ulica Piotrkowska to jest część jego życia. - To fajnie, że tutaj coś takiego dostaję, dziękuję wam bardzo - powiedział Majewski.

Reżyser przyznał, że w jego czasach szkoła filmowa przy ul. Targowej, była "wyspą w trudnych czasach, trudnym mieście, w trudnym kraju". - Wszystko było przeciwko nam, a myśmy chcieli, żeby było normalnie, żeby było pozytywnie, żeby żyć tak jak młodzi ludzie chcą zawsze żyć - zaznaczył.

Janusz Majewski urodził się 5 sierpnia 1931 we Lwowie. Jest reżyserem filmowym, scenarzystą i wykładowcą. W 1960 roku ukończył wydział reżyserii łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej. W latach 1983-90 był prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a od 2006 roku jest jego honorowym prezesem. W latach 1987-91 był członkiem Komitetu Kinematografii.

W latach 1969-1991 wykładał w łódzkiej "filmówce". Jego studentami byli m.in. Feliks Falk i Juliusz Machulski. Ma na koncie ponad 40 filmów, m.in. "Zaklęte rewiry", "Sprawa Gorgonowej, "Królowa Bona", "C.K. Dezerterzy" i "Złoto Dezerterów" oraz "Mała matura". Wyreżyserował także kilkadziesiąt spektakli Teatru Telewizji.

W łódzkiej Alei Sławy jest już ponad 50 gwiazd wybitnych postaci polskiego filmu. Jej pomysłodawcą był nieżyjący Jan Machulski. Pierwszą wmurowano w maju 1998 roku. Gwiazdami uhonorowano dotąd m.in. reżyserów: Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdę, Romana Polańskiego, Krzysztofa Zanussiego; aktorów: Krystynę Jandę, Wojciecha Pszoniaka, Tadeusza Łomnickiego; kompozytora muzyki filmowej Wojciecha Kilara.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Janusz Majewski | Sonia Bohosiewicz | Juliusz Machulski | sławy | Janusz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy