"Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa": Mafia po polsku
3 stycznia na ekrany polskich kin trafi film "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa". W przedstawiającej świat polskich mafiosów produkcji w głównych rolach zobaczymy Marcina Kowalczyka ("Hardkor Disco"), debiutującą na kinowym ekranie Natalię Szroderer oraz Natalię Siwiec.
Film "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" pokazuje prawdziwe oblicze polskich mafiosów. Akcja filmu zaczyna się w latach 70. - już wtedy młody bohater odkrywa smak prawdziwej adrenaliny. Z czasem odkrywa też pragnienie władzy, pieniędzy i bycia ponad prawem, które w połączeniu z gangsterskim talentem, trafiają na podatny grunt czasów transformacji. Oparty na faktach scenariusz filmu, osadzony w realiach poprzednich dekad, jest spowiedzią uczestnika podziemia przestępczego.
- Dostałem tekst scenariusza i zrozumiałem, że po raz pierwszy w polskim kinie życie gangstera zostało opowiedziane, a nie było luźną interpretacją czy inspiracją. I to nie przez ludzi, którzy mówią, że znali, byli, widzieli, ale przez niego samego. Nie miałem wątpliwości, że chcę nakręcić ten film. To przepiękna opowieść o miłości i przyjaźni okrutnego człowieka, któremu możemy przyjrzeć się w ciągu 40 lat życia - przyznał Maciej Kawulski.
- To jest film o ludziach żyjących w czasach, w których wydawałoby się, że będąc okrutnym, bezwzględnym i silnym psychicznie, można było panować nad wszystkim, nawet nad całym krajem. W wielu krajach na świecie tak się właśnie stało - mafia była ponad władzą, ponad państwo. Nasi polscy gangsterzy w momencie, w którym mogliby już być na szczycie, sami się powybijali albo zaczęli na siebie zeznawać i w ten sposób pokonali własną strukturę - dodaje reżyser filmu.
W filmie "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" główną rolę gra Marcin Kowalczyk ("Jesteś Bogiem", "Hardkor Disco").
- "Jak zostałem gangsterem" to ballada gangsterska okraszona sporą ilością humoru, opowiadana z perspektywy człowieka, który na przełomie XX i XXI wieku zajmował się bandyterką w Polsce. To pełna zwrotów akcji historia o dochodzeniu do władzy i wielkich pieniędzy w świecie, gdzie charakter i siła znaczą nie mniej niż lojalność i przyjaźń. Tworząc własną grupę przestępczą można wiele zyskać i bardzo wiele stracić - mówi Kowalczyk.
Obok Kowalczyka w filmie występują również: Tomasz Włosok, który gra Waldena, najbliższego przyjaciela głównego bohatera, oraz Natalia Szroeder w roli Magdy, ukochanej postaci granej przez Kowalczyka. Dla świetnie znanej ze sceny fonograficznej wokalistki jest to debiut na dużym ekranie.
W pozostałych rolach pojawią się: Natalia Siwiec, Józef Pawłowski, Mateusz Nędza, Waldemar Kasta, Piotr Rogucki, Anna Krotoska oraz tak uznane nazwiska świata filmu, jak Jan Frycz, Janusz Chabior i Adam Woronowicz.
- Na prośbę bohatera, z szacunku do zmarłych i dla bezpieczeństwa tych, którzy ciągle żyją, pewne wątki zostały w sposób subtelny, nieznaczący dla treści, zmienione. Ten film opowiada o życiu prawdziwego z krwi i kości człowieka, osadzonego w strukturach i wątkach, które miały miejsce w świecie, który wszyscy jeszcze pamiętamy. Pomimo tego że film opowiada o czterdziestu latach życia człowieka, to tak naprawdę jego większość dzieje się w latach 90. i we współczesności. To jest film o szalonych czasach, które wszyscy pamiętamy, ale dotychczas, do momentu powstania "Jak zostałem gangsterem", patrzyliśmy na nie zupełnie inaczej - zapewnia Maciej Kawulski, który w tym roku zadebiutował jako reżyser filmem "Underdog".
- Lubię filmy, w których kamera idzie za bohaterem, filmy o emocjach, zwłaszcza tytuły, które opowiadają o męskich emocjach. Przy okazji premiery "Underdoga" podkreślaliśmy, że ten film nie jest o MMA, tylko o miłości i przyjaźni ludzi, którzy na co dzień zajmują się MMA. Podobnie jest z filmem "Jak zostałem gangsterem", to opowieść o miłości i przyjaźni ludzi, którzy są gangsterami, robią złe i okrutne rzeczy - mówi Kawulski. - To film dla wszystkich, którzy chcą cofnąć się w czasie, do Polski z lat transformacji i zobaczyć, jak ten amerykański sen o byciu gangsterem, o władzy i wielkich pieniądzach wyglądał tutaj - dodaje reżyser.
Oficjalnym utworem promującym film "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" jest "Ołów" Muńka Staszczyka, drugi singiel z płyty "Syn Miasta".
Gdzie zobaczyć film "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa"? Produkcja dostępna jest online w serwisie Ipla.tv.