Reklama

"Jak całkowicie zniknąć" Wojcieszka: Burzliwy romans Polki i Niemki

"Jak całkowicie zniknąć" - film Przemysława Wojcieszka - to jedna z trzech polskich produkcji pokazywanych w konkursie głównym odbywającego się we Wrocławiu festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. - To niedopowiedziana opowieść o wolności - powiedział Wojcieszek.

Najnowszy film Wojcieszka ma we Wrocławiu światową premierę. To opowieść o spotkaniu dwóch młodych dziewczyn - Polki i Niemki, które spędzają razem jedną noc w Berlinie. Ich znajomość przeradza się w miłość - kończący się o świcie krótki, burzliwy romans.

- Ten film to pierwszy od dłuższego czasu przykład polsko-niemieckiej współpracy, która nie traktuje o historii obu narodów, o polskiej biedzie czy handlarzach używanymi samochodami, lecz jest współczesną opowieścią o spotkaniu dwóch młodych dziewczyn, które wcześniej się nie znały - powiedział reżyser.

Reklama

Dodał, że jest to niedopowiedziana opowieść o wolności. - Opowieść o tym, że można w obcym miejscu, do którego się przyjeżdża tylko na chwilę zmienić swoje życie na kilka godzin - mówił Wojcieszek.

Bohaterem filmu jest również miasto. Berlin pokazany jest tu jako przestrzeń pulsująca życie, miasto, które nigdy nie zasypia. - To miasto, które jest otwarte na bohaterki. Miejsca, które odwiedzają sprzyjają budowaniu relacji pomiędzy nimi - dodał reżyser.

Film Wojcieszka nie jest klasyczną opowieścią fabularną. Znacznie ograniczono tu na przykład dialogi, kładąc nacisk na wrażenia jakie może dać operowanie obrazem czy dźwiękiem. - Chcieliśmy by była to nie tylko opowieść o historii, która odbyła się w ciągu jednej nocy, ale żeby widz w kinie miał możliwość odczucia kolorów tej nocy, jej muzyki, odgłosów miasta. To może sprawić, że odbiór filmu jest intensywniejszych - mówił Wojcieszek.

Reżyser poinformował, że po wrocławskim festiwalu film będzie pokazywany za granicą, nie chciał jednak zdradzić na razie szczegółów.

"Jak całkowicie zniknąć" to jeden z trzech polskich filmów pokazywanych w najważniejszym festiwalowym konkursie - Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty. Oprócz obrazu Wojcieszka w konkursie znalazły się także "Wołanie", debiut reżysera Marcina Dudziaka, zrealizowany na podstawie prozy Kazimierza Orłosia oraz film "Huba" Anki i Wilhelma Sasnali. Łącznie w tym konkursie prezentowanych jest 13 filmów, a zwycięzca otrzyma 20 tys. euro.

14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty zakończy się w niedzielę. W sobotę zaś zostanie ogłoszony laureat Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty.

Przemysław Wojcieszek to jeden z najważniejszych twórców polskiego kina niezależnego. Wyreżyserował m.ni. "Głośniej od bomb" (2001), "Doskonałe popołudnie" (2005) czy "Made in Poland" (2010). Wojcieszek jest również twórcą teatralnych.

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Przemysław Wojcieszek | Niemki

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy