Reklama

Jacka Bromskiego "wyprawa na Księżyc"

W Kazimierzu Dolnym rozpoczęły się zdjęcia do nowego filmu Jacka Bromskiego pod roboczym tytułem "Wyprawa na Księżyc". Główną rolę gra debiutant Filip Pławiak.

- 'Wyprawa na Księżyc' jest filmem adresowanym do młodych osób, którzy okresu PRL-u nie pamiętają. Widzom, którym ten czas kojarzy się głównie z komediami Barei i 'Rejsem' Piwowskiego, chciałbym przypomnieć prawdziwe oblicze rzeczywistości, jaka wtedy istniała - tłumaczy Jacek Bromski.

Scenarzysta i reżyser, zdecydował się na obsadzenie w głównej roli tegorocznego absolwenta szkoły filmowej, Filipa Pławiaka.

- Nie miałem do tej pory szansy, żeby poprowadzić tak dużą rolę. To dla mnie ogromne wyzwanie i bardzo się cieszę z tej szansy, którą otrzymałem od reżysera. Identyfikuję się ze swoją postacią, bo zarówno ja, jak i Adam, wkraczamy w dorosłe życie, zaczynamy nowy etap - wyznał Pławiak.

Reklama

Główny bohater "Wyprawy na Księżyc" to młody chłopak, Adam, powołany do Ludowego Wojska Polskiego, i jak na chłopaka z Rzeszowszczyzny przystało, przydzielony do służby w Marynarce Wojennej w formacji łodzi podwodnych.

Wraz z bratem, Antonim (Mateusz Kościukiewicz), wyruszają do jednostki wojskowej w Świnoujściu. Podczas kilkudniowej podróży przez Polskę odwiedzają znajomych Antoniego: byłą dziewczynę, kumpli z wojska, zawierają nowe znajomości.

Według zamysłu starszego brata, podróż ma "przygotować" młodzieńca do trudnego życia w jednostce, m.in. doprowadzić do inicjacji seksualnej Adama, aby ten nie stał się pośmiewiskiem w wojsku.

Perypetie chłopców toczą się na tle znamiennych, relacjonowanych i omawianych w PRL-owskiej konwencji w radiu i telewizji, bieżących wydarzeń historycznych końca lat 60. To klasyczny typ filmu drogi. W "Wyprawie na Księżyc" jest to "droga" oryginalna, osadzona w tragikomicznych realiach PRL-u.

- 'Wyprawa na Księżyc' to tytuł roboczy mojego filmu. Tłem opowiadanej w nim historii są wydarzenia z lipca 1969 roku - lądowanie człowieka na Księżycu. Wtedy to kapitan Apollo 11 - Neil Armstrong wychodzący na powierzchnię powiedział: 'To mały krok człowieka, ale wielki krok dla ludzkości'. I właśnie alternatywny tytuł to 'Jeden mały krok człowieka' - opowiada Bromski.

Ekipa filmowa przemierzy wraz z bohaterami całą Polskę. Zdjęcia rozpoczęły się 2 sierpnia we wspomnianym Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. W kolejnych dniach twórcy "Wyprawy na Księżyc" pojawią się m.in. w Rabce, Mszanie Dolnej, Krakowie, Świnoujściu oraz Warszawie.

Autorem zdjęć jest Michał Englert, nad scenografią czuwa Marek Zawierucha. Obok Filipa Pławiaka i Mateusza Kościukiewicza w filmie będzie można zobaczyć również Krzysztofa Stroińskiego i Bożenę Adamek. Premiera "Wyprawy na Księżyc" planowana jest na przyszły rok.

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Jacek Bromski | Filip Pławiak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy