Reklama

Reklama

Irene Papas nie żyje. Od lat chorowała na Alzheimera

Nie żyje grecka aktorka Irene Papas. Zagrała w takich filmach jak "Grek Zorba" i "Działa Nawarony". Jak podaje "The New York Times", przyczyna śmierci nie jest znana, lecz w 2018 roku ogłoszono, że Papas od pięciu lat cierpi na chorobę Alzheimera. Zmarła w wieku 96 lat.

Nie żyje grecka aktorka Irene Papas. Zagrała w takich filmach jak "Grek Zorba" i "Działa Nawarony". Jak podaje "The New York Times", przyczyna śmierci nie jest znana, lecz w 2018 roku ogłoszono, że Papas od pięciu lat cierpi na chorobę Alzheimera. Zmarła w wieku 96 lat.
Irene Papas, 1954 r. / Bettmann / Contributor /Getty Images

Irene Papas zasłynęła dzięki swoim mocnym rolom z lat 60. XX wieku. W "Działach Nawarony" (1961), nakręconym częściowo na wyspie Rodos, zagrała bojowniczkę ruchu oporu z okresu II wojny światowej.

W "Greku Zorbie" (1964) wcieliła się w postać greckiej wdowy, ukamienowanej przez współmieszkańców wsi z powodu wyboru kochanka. W nagrodzonym Oscarem politycznym thrillerze Costa-Gavras "Z" (1969), którego akcja rozgrywa się w greckich Salonikach, zagrała wdowę po Yves Montandzie.

Reklama

W tej samej dekadzie występowała w sztukach klasycznych, często wyreżyserowanych przez jej rodaka Michaela Cacoyannisa. Zagrała tytułowe postacie w "Antygonie" (1961), opowieści Sofoklesa o kobiecie, która słono płaci za walkę o prawo do honorowego pochówku brata; oraz w "Elektrze" (1962), w której ona i jej brat planują zabicie matki. Była także matką Elektry, Klitajmestrą w "Ifigenii" (1977).

Irene Papas: Początki kariery

Irene Papas urodziła się jako Eirini Lelekou 3 września 1926 roku w Chiliomodi w Grecji, małej wiosce niedaleko Koryntu i dorastała w Atenach. Była jedną z czterech córek dwójki nauczycieli i poszła do szkoły teatralnej w wieku 12 lat. W wieku 18 lat grała już zarówno Elektrę, jak i Lady Makbet. W 1948 roku zagrała w musicalu, co było jej pierwszą rolą sceniczną.

Zadebiutowała w tym samym roku w dramacie Nikosa Tsiforosa "Hamenoi Angeloi" i w latach 50. pojawiła się w 14 filmach.

Irene Papas: Aktorka i piosenkarka

Greckie tragedie były również przedmiotem jej kariery scenicznej w Nowym Jorku. Zadebiutowała na Broadwayu w 1967 roku. Była także piosenkarką. Nagrała dwa albumy z greckimi pieśniami i hymnami ludowymi, "Odes" (1979) i "Rapsodies" (1986).

Chociaż Irene Papas mówiła w wywiadach o chęci rezygnacji z aktorstwa, kontynuowała karierę w latach 70. Ostatnie filmy, w których wystąpiła to: "Jakub" (1994), "Kapitan Corelli" (2001) i "Ruchome słowa" (2003).

Irene Papas: Życie prywatne

W 1947 roku Irene Papas wyszła za mąż za reżysera i aktora Alkisa Papasa, lecz cztery lata później rozwiedli się. Następnie, krótkie małżeństwo z 1957 roku z producentem José Kohnem zostało unieważnione. Nigdy więcej nie wyszła za mąż.

Irene Papas nie żyje

Irene Papas zmarła 14 września 2022 roku w wieku 96 lat. Jak podaje "The New York Times", przyczyna śmierci nie jest znana, lecz w 2018 roku ogłoszono, że Papas od pięciu lat cierpi na chorobę Alzheimera.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Irene Papas

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy